Урок по теме "Дом"

Разделы: Иностранные языки


Цель урока: Систематизация знаний учащихся по теме "Дом"

Задачи урока:

Учебные

  • Обобщить знания лексики по теме "Дом"
  • Активизировать лексико-грамматический материал
  • Тренировать навыки чтения, умение высказать свое мнение по теме

Развивающие

  • Развитие произносительных навыков
  • Развитие памяти и внимания

Воспитательные

  • Воспитывать любовь к родному дому

Ход урока

I. Организационный момент.

А) Приветствие.

The ship is sailing
the flag is waving
Hello, my friends hello
The sun is shining
The stars are smiling
Hello my friends, hello
We'll be together in any weather
With you my friends, with you.

Б) Беседа с дежурным

Who is on duty today?

What date is it today?

What day of the week today?

Who is absent today?

В) Сообщение темы, задачи урока, ход урока

Today we have the final lesson on the topic "At home". We'll remember the words on the topic and repeat some prepositions, do some crosswords and so on.

Слайд № 2

As you know a lot of houses in England have two floors. They usually have a living room, a kitchen and a hall on the ground floor and bedrooms and a bathroom on the first floor. At the same time Americans say the first floor and the second floor. Englishmen say, "My house is my castle"

II.1.Основная часть.

На экран выводиться слайд №3 учащиеся читают транскрипцию по цепочке и переводят слова

Now look at the screen, read the transcription and translate the words.

2. Повторение предлогов.

Now let's repeat the prepositions.

We've known a poem. Recite it please.

Where do you live?

Where do you live?

I live in a house in Queen Street.

Where do you live?

I live in a house in Green Street.

Where is your house?

It's next to the school.

Where is the school?

In front of the trees.

Where are the trees?

Behind the school

Behind the school in Green Street.

T: Very well. And now let's look at the screen and answer the question Where is the cat?

Ученики по очереди отвечают на вопрос. Слайд №4

Слайд №5. Марк заблудился в чужом городе и звонит своему приятелю, чтобы выяснить, где он находиться. Скажи, что говорит Марк своему приятелю.

Mark is from London. Now he is in Oxford. He has lost the way in another city and calls to his friend to find out where he is. Say what Mark tells to his friend, put the prepositions in the right place.

После этого задания учащимся даются разноуровневые задания для проверки знаний предлогов. Учитель раздает двойные листочки с копировальной бумагой внутри. Учащиеся пишут в 2-х экземплярах под копирку, одну из которых сдают учителю, а второй проверяют самостоятельно Слайд №6

3. Повторение лексики по теме дом.

Слайд № 7

Учащиеся сопоставляют цифры с картинками и по очереди читают их. Вначале читают слова, затем сопоставляют с цифрами.

4. Обучение устной речи по теме "Дом"

Look at the screen! Слайд № 8. Answer the questions.

  1. What is it? What kind of room is it? (It is a kitchen.)
  2. What does it mean "kitchen"? (It is a place where we can have lunch).
  3. What can you see there? (There are two shelves, four flowers, a table, and three chairs).

Слайд № 9

  1. What is it? (It is a bathroom).
  2. What does it mean "bathroom"? (It is a place where we wash our hands and face).

Слайд № 10

  1. What is it? (It is a living room).
  2. What does it mean "living room"? (It is a place where we can relax after our working day).
  3. What are there on the picture? (There is an armchair, a sofa, a woman, a child, a TV set, two lamps, a table and a chair in the living room).

Слайд № 11

  1. What room is it? (It is a bedroom.)
  2. What does it mean bedroom? (It is a place where we sleep).
  3. What is there on the picture? ( There is a bed, a carpet, a picture, a wardrobe, two bookshelves on the picture).

Слайд № 12

  1. What room is it? (It is a hall).
  2. What does it mean "hall"? (It is a place where we take our overcoats off).

Слайд № 13.

Look at the screen and say what is downstairs or upstairs?

P1: The kitchen is downstairs.

P2: Living room is downstairs.

P3: Bedroom is upstairs.

P4: bathroom is upstairs.

Физминутка.

Гимнастика для глаз. Посмотреть на ладонь выбрав точку, затем посмотреть на зеленый круг, затем еще раз на ладонь, а потом на желтый круг.

Упражнения для развития памяти. Из коробочки достать буквы английского алфавита, ученик должен ощупать букву назвать ее и в воздухе написать ее головой затем рукой.

Упражнение для снятия эмоционального напряжения слегка массировать кончик мизинца.

Отдохнули , а теперь продолжим наш урок.

T: Thanks. Let's go on. And do another task.

Read Mary's letter to her Granny. Instead pictures put the words.

Слайд № 14.

T: Well done. You are brilliant.

Переходим к подготовке описании спальни.

Слайд № 15

Match the words with the numbers in picture. . Вначале читают слова, затем сопоставляют с цифрами.

Слайд № 16

T: Find eight differences between the two pictures.

The lamp is on the desk in picture A

In picture B it is on the bookshelves.

In the picture A In the picture B
the lamp is on the desk

the carpet is near the bed

the desk is in front of the window

the computer is next to the desk

the chair is on right of the door

the cat is on the bed

the wardrobe is in front of the bed

the poster is on the wall above the bed

the lamp is on the bookshelves

the carpet is under the bed

the desk is next to the bed

the computer is in from of the window

the chair is on the left of the door

the cat is in the wardrobe

the wardrobe is on the right of the door

the poster is on the wall on the left of the door.

Описание спальни с использованием элементов проектной деятельности.

На магнитной доске лист с планом комнаты , а у учащихся находиться карточки с изображением предметов мебели.

А) ученик 1 расставляет мебель

Б) ученики отвечают на вопросы учителя

What kind of room is this?

Is it big or small?

Is it clean?

Is it cosy or messy?

Where is the table?

What colour are the walls?

d) Описание картины по цепочке в логической последовательности

г) описание спальни одним из учеников.

III . Практическая часть. Чтобы закрепить лексический запас слов по данной теме и проконтролировать их усвоение учащиеся решают кроссворды

Слайд № 17, 18, 19 решить кроссворды.

IV. Домашнее задание. Подготовить описание гостиной комнаты или подготовить проект дома в котором хотел бы жить.

V. Подведение урока Оценки.

Our lesson is over. As for me we have good time. Thank you very much. You made our lesson. You are excellent. Keep it up.

Stand up. See you later. Goodbye.

Приложение