Цель урока: способствовать формированию целостного представления о мире.
Задачи урока:
- Учебные: активизировать употребление лексики по теме, совершенствовать речевые умения, навыки чтения.
- Развивающие: развивать способность к умозаключению, развивать умение сравнивать и обобщать, способствовать развитию творческой деятельности обучающихся.
- Воспитательные: формировать уважительное и ответственное отношение к природе, воспитание культуры интеллектуального труда.
- Социокультурная задача: привлечение интереса к проблемам окружающей среды.
Методический инструментарий
Методы |
Средства |
Формы |
-проблемный; -исследовательский; -эвристический; -самостоятельная работа; -игровые. |
-ТСО; -наглядные; -сравнение; -анализ. |
-индивидуальная; -коллективная; -фронтальная |
Оснащение урока: проектор, экран, компьютер, раздаточный материал, иллюстрации по теме (см. Презентацию), кроссворд
Описание технологий
Формирование критического мышления |
Обучение анализировать информацию (выделять главную мысль, умение сопоставлять полученную информацию с ранее известной), обучение обобщать информацию. При стадии процесса обучения: вызов, осмысление, рефлексия. |
Разноуровневое обучение |
Дифференцированные задания; дополнительные опоры для слабоуспевающих учеников. |
Информационно-коммуникационные технологии |
Демонстрационный показ слайдов. |
Здоровьесберегающие |
Игровые ситуации на уроке; нетрадиционные задания. |
План урока:
- Оргмомент. Сообщение плана урока.
- Фонетическая зарядка.
- Речевая зарядка.
- Работа с учебным текстом
- активизация лексического материала по теме;
- стадия вызова (актуализация имеющихся знаний по теме - мозговой штурм);
- стадия осмысления (получение новой информации из текста);
- стадия размышления и рефлексии (обобщение полученной информации).
- Объяснение домашнего задания.
- Подведение итогов урока.
Ход урока
1. Организационный момент.
Т.: Good morning, my dear boys and girls. Sit down. Today we are going to speak about our nature, about living things that surround us. A great part of our lesson will be devoted to reading. And you will learn many interesting facts about plants and animals.
2. Фонетическая зарядка.
Т.: Let’s begin our lesson with the poem about the world around us.
Ученики слушают стихотворение, повторяют за учителем. Для слабых учащихся учитель раздаёт текст стихотворения.
Look around and you will see:
Berries, flowers, bushes, trees,
Mountains are very high,
Birds are flying in the sky.
You can swim in the sea.
You can climb different trees.
All around us is nature,
Full of wonders and adventures.
3. Речевая зарядка (с использованием слайдов по теме: «Природа»)
Т.: Let’s talk a little. Look at the pictures in the screen and answer the questions.
На экране появляются слайды с иллюстрациями о природе, учащиеся отвечают на вопросы учителя.
№ слайда |
Вопрос учителя |
Ответ обучающегося |
1 |
What birds do you know? |
P1: I know a swallow, an owl, a parrot, a crane. P2: And I know a swan, a crow, a blackbird, a woodpecker, a sparrow. |
|
Which of the birds do you have as s pet? |
P3: We may have a parrot as a pet. |
|
Which of the birds live in our forest? |
P4: A nightingale, a blackbird, a swallow, a woodpecker live in our forest. |
2 |
What animals do you know? |
P1: I know many animals. They are elephants, lions, bears, frogs. P2: I know hedgehogs, squirrels, hares, foxes, monkeys. |
3 |
Which of the animals are domestic? |
P3: Domestic animals are pigs, rabbits, cows, dogs, cats. P4: Sheep, horses are also domestic animals. |
4 |
Where do wild animals live?
What wild animals do you know? |
P1: They live in the forest, in the seas, in the mountains. P2: Tigers, lions, bears. Wolves are wild animals. P3: I also know monkeys, hares, foxes. |
5 |
There are a lot of plants on the Earth. Can you name some of them?
Why do people grow flowers? |
P1: Yes, I can. They are roses, tulips, lilies, daffodils, forget-me-nots. P2: Flowers are beautiful. P3: Many flowers and plants are useful. |
T.: Thank you for you answers. I like them very much.
4. Работа с учебным текстом.
1) Активизация ЛЕ по теме
T.: Children, open your books to page 110. Let` s remind the words you learnt at the previous lesson.
Ученики читают и вспоминают слова, изученные на предыдущем уроке.
Т.: Look at blackboard. You can see a crossword on it. Let` s make it.
Учитель читает определения слов, ученики вписывают слова в кроссворд.
Т.: One across: You can watch this channel on TV.
Two down: It is a part of a tree that is in soil.
Three down: The Sahara is the largest…
Four across: It is a planet where we live.
Five down: Plants and trees grow in …
Six across: It is a small with many legs.
2) Активизация имеющихся знаний по теме - мозговой штурм в виде составления ассоциограмммы.
На середине доски учитель пишет слово «Nature».
Т.: Look at word «nature». What is nature? What does nature consist of? Tell me any words you associate with it.
Дети называют слова (выражения), предложения, которые у них ассоциируются с природой. На доске учитель рисует схему. При необходимости учитель задаёт наводящие вопросы.
P1: I think nature is plants that grow in the forest.
P2: Nature is trees, bushes, flowers.
P3: Don` t forget about animals. They are wild animals, domestic animals, pets, birds, insects.
P4: Nature is clean water and air.
P5: Water is very important. There is much water on the Earth.
P6: There are many seas, rivers, lakes, ponds.
P7: There are four oceans on our planet.
P8: Nature is deserts, forests, fields, meadows.
P9: We have many mountains and hills.
P10: Nature is beautiful and wonderful.
P11: Nature is our home.
В результате такой работы на доске появляется следующая схема
T.: I see you know much about nature. But it goes without saying you want to learn new facts about plants and animals.
3) Получение новой информации из учебного текста.
Т.: Open your textbooks to page 112, exercise 9. First of all let` s listen to the tape and then you will read the text one by one.
Учащиеся слушают запись текста, потом читают его вслух по цепочке друг за другом.
Т.: Thank you for you reading. Now look through the text very attentively and mark the facts you know with a tick.
Учащиеся просматривают текст и отмечают галочкой те факты, которые им известны.
Т.: What facts have you marked with a tick?
P1: An animal is any living thing.
P2: Animals and plants get their food differently.
P3: Animals eat plants or other animals.
P4: Plants get their food from the air and soil with the help of their leaves and roots.
P5: Animals can move about while plants grow in the same place.
P6: Some plants grow very tall and live a very long life.
P7: You can find plants and animals in the oceans and deserts, in mountains and in cold tundra.
P8: We cannot live without plants and animals.
Т.: Mark the sentences or the facts that are interesting for you with a plus.
Учащиеся просматривают текст, отмечают значком «плюс» те предложения и факты, которые являются для них интересными и неожиданными.
Р1: No one knows how many different species of wild plants and animals are on our planet.
P2: People discover hundreds of new kinds every year.
P3: Some plants catch and eat insects.
P4: There are some plants that can travel.
P5: There are some animals that never leave their place.
P6: Some plants are so tiny that you can see them only through the microscope.
P7: Plants are able to use sunlight to build themselves up.
Т.: Do you want to learn more about some facts? Underline those sentences?
Учащиеся подчёркивают те факты, предложения, о которых хотелось бы узнать подробнее.
P1: There are some plants that can travel.
P2: Plants support life on the planet.
P3: Some plants catch and eat insects.
P4: No one knows how many different species of plants and animals are on our planet.
4) Обобщение полученной информации (размышление и рефлексия).
Учитель предлагает слабым учащимся заполнить таблицу, а сильные учащиеся выполняют тест.
Таблица для слабых учащихся
|
Yes |
No |
An animal is any living thing that is not a plant. |
|
|
We know how many species of plants and animals are on the planet. |
|
|
Animals eat only plants. |
|
|
Plants get their food from air and soil. |
|
|
Some plants grow very tall. |
|
|
You can find plants and animals in the oceans. |
|
|
There are no plants and plains. |
|
|
We cannot live without plants. |
|
|
Plants don` t use sunlight. |
|
|
Тест для сильных учеников
Вставьте в текст пропущенные слова. Complete the sentences.
An animal is any living thing that is not a ______. Animals and plants get their ______ differently: animals eat ______ or other ______. Plants get their food from ______ and ______. Some plants grow very ______ and ______ a very long life. You can find plants and animals in the ______ and deserts, in mountains and ______ plains.
Также на стадии рефлексии учащиеся могут заполнить и презентовать свои таблицы
|
Plants |
Animals |
What they are |
|
|
How many species |
|
|
Get their food |
|
|
They grow |
|
|
Their life is |
|
|
You can find them |
|
|
5) Взаимо/само проверка таблицы, теста (по выбору учителя).
5. Объяснение домашнего задания.
Т.: Open your daybooks and write down your homework. It is exercise 10, page 113. Pay special attention to questions number five and six.
6. Подведение итогов урока.
Т.: Dear boys and girls, I hope you like our lesson. You have done your work well. Your marks are …
I`ll be glad to see you again. Goodbye!