Открытый урок в 7-м классе лицея-интерната № 13 г. Нижнекамска "Внешний вид человека. Части тела"

Разделы: Иностранные языки


Наглядность, ТСО используемые на уроке: магнитофон, плакат с изображением и лексикой, раздаточный материал (карточки), картинки.

Задачи:

  1. Активизировать употребление лексики по теме в речи учащихся;
  2. Практиковать учащихся во всех видах речевой деятельности;
  3. Проконтролировать усвоение учащимися лексического и грамматического материала: указательные местоимения, глагол to be, оборот have got, has got;
  4. Развить интерес к урокам английского языка

План урока:

1. Организационный момент:

- приветствие
- знакомство учащихся с задачами урока;

2. Фонетическая зарядка:

- повторение лексических единиц
- чтение слов с карточек

3 Практика диалогической речи

- восстановить диалог (диалог записан на доске)
- разыграть диалог (работа в паре)

4. Практика аудирования

- прослушивание текста (2 раза)
- заполнение таблицы (таблицы раздаются каждому индивидуально)
- проверка результатов

5. Минутка отдыха

- исполнение песни-разминки

6. Практика чтения и перевода. Работа с карточками

- выполнение заданий на карточках

7. Закрепление лексики “Части тела” в игровой форме

- проведение игры

8. Практика речи

- описание человечков по картинкам

9. Практика письма

- составление предложений с данными словами

10. Подведение итогов.

- выставляются оценки
- учащиеся выражают своё отношение к происходящему на уроке.

ХОД УРОКА

1. Орг. момент

Good morning! Let's begin our English lesson. Are you ready? Sit down.

2. Фонетическая зарядка

Now listen and repeat after me: strong, fat, slim, pretty, handsome, beautiful, tall, short, well-built, kind, funny, dark-haired, long-legged, and blue-eyed.

3. Практика диалогической речи

Work in pairs and complete the dialogue, then act it out.

- Hello! Is that you, Nick?
- Yes, Ann.
- Please, meet my brother Peter at the stations tomorrow.
- I don't know him. What does he ______ (look) like?
- He is tall _____ (like) me and well-built.
- What _______ (colour) is his hair?
- It's dark, and he ____ (is) handsome unlike me.
- And _____ (what) colour are his eyes?
- They are big and grey

4. Практика аудирования

Try to listen to the speaker attentively and get ready to full your cards.

Caroline's mother and father are architects. They are about 50 but look much younger. They are fond of ancient Russian churches and they often travel to Russia. They visit big cities and small towns. They are real specialists and know a lot. They often tell their family about their journeys. Caroline's mother is called Debbie. She is tall woman, slim and fair-haired, very clever and nice. Her husband’s name is Peter. Peter is shorter than his wife. He is very brave. They have been married for 25 years and are real friends.

Name Age Job Appearance
       
       
       
       

5. Минутка отдыха

Let's have a rest and sing the song “Hands on your hips”.

Hands on your hips,
Hands on your knees,
Put them behind you
If you please.

Touch your shoulders,
Touch your nose,
Touch your ears,
Touch your toes.

Raise your hands high in the air,
At your sides, on your hair.
Raise your hands as before
While you clap: one, two, three, four.

I put my hands upon my hips,
I turn myself around.
I raise my hands above my head
And then I touch the ground.

My hands upon my head I place,
On my shoulders, on my face.
Then I raise them up on high
And make my fingers quickly fly
Then I put them in front of me
And gently clap: one, two, three, four.

6. Практика чтения и перевода. Работа с карточками

Girls, now please work with cards. Take your cards. Are you ready? Number 1,2....

1-go to the blackboard and draw a flower
2-clap your hands five times
3-count from ten to one
4-recite a poem
5-describe your classmate
6- recite the ABC
7-write 3 words beginning with A
8-say some sentences about your family

7. Закрепление лексики “Части тела” (игра)

And now let's play your favourite game “Do you remember? ” Who wants to play?

(Слова заранее разбираются и записываются в столбик на доске; для игры необходимо два участника, которые берут мел и отворачиваются от доски; по команде “Are you ready?” учащиеся называют слова по-русски, а участники находят английский вариант на доске и быстро ставят галочку, затем подсчитываются очки, победителю бурные аплодисменты)

Neck, shoulder, right hand, finger, eye, foot, ear, hair, head, left arm, leg.

8. Практика речи

Now, I want you to speak a little. You have 3 pictures of different person; you try to describe their appearance.

9. Практика письма.

You must use these words and make right sentences. Write them in your exercise-book

Slim, strong, young, short, fair-haired, and blue-eyed

10. Подведение итогов. Оценки за урок.

Our lesson is over. I hope very much that you have enjoyed our lesson. And now I’d like to know your impressions of our lesson.

See you tomorrow!