“Computers aren`t intelligent, they only think they are.”
Цели урока:
- Практические:
- активизация употребление компьютерной лексики в речи;
- отработка употребление фразовых глаголов;
- практика учащихся в чтении с извлечением основной информации;
- использование программы «Калькулятор для перевода чисел из одной системы счисления в другую»;
- закрепление навыков работы с панелью рисования, навыков по редактированию текста, работе в операционной системе и с электронной почтой;
- повторение устройств компьютера и их назначения.
- Развивающие:
- развитие видов речевой деятельности: чтения, говорения, аудирования, письма;
- повышение мотивации учащихся к изучению обоих предметов.
- Воспитательные:
- развитие коммуникативных навыков и умений;
- повышение социальной адаптации учащихся;
- грамотное использование ПК.
Оборудование:
Компьютеры; проектор; презентация (см.
Приложение) ; интерактивная доска; раздаточный
материал; рабочие листы (ксерокопии).
ХОД УРОКА.
I. Организационный момент
English teacher I: Hello, pupils! Today the theme of our lesson is: «Computers in our life». The OBJECTIVES of the lesson are:
- to use computer vocabulary;
- to practice phrasal verbs;
- to develop reading stratagies;
- to practice intensive reading skills ( anticipating meaning, skimming)
We have already learned a lot about computers. At the lesson we`ll try to sum up our knowlidge of computers and discuss what computers can do and what we can do with their help. Besides we`ll try to unite our theorу and practice. Today we`ll replace textbooks for computers. So, let`s start.
- Do you have a computer at home?
- Can you use it?
- What can you do?
- Can you use the Internet?
- What do you use the Internet for?
- Do you like working with the computer? Why? Why not?
As we see computers play the important role in our life.
(Устные ответы на вопросы)
II. Речевая зарядка
Предположения, обоснование, доказательства.
English teacher II: You can see the mind map at the screen: Computers can. Think and give your ideas.
Презентация открывается на ученических ПК и выводится через проектор (Приложение 1).
(Слайд 2). Предполагаемые ответы учеников:
Computers can do a lot of thing, such as:
- сount
- translate
- speak
- do crosswords
- forecast the weather
- play chess
- check speliing
- make music
- print documents
- paint (etc.)
OK. As you see computers can do a lot.
III. Употребление компьютерной терминологии.
English teacher I: Now we`ll see how well you know the parts of a computer.
А) Name the parts of a computer (Cлайд 3)
(The keys: 1.scaner; 2.monitor; 3. printer; 4.system block; 5.CD; 6.mouse; 7.keyboard; 8.floppy disk; 9. speakers; 10. hard disk)
B) Use a computer. Саn you match the correct answer to each of these questions?
- What do you do if you want to:
1 use a program? A You open it.
2 finish using a program? B You save it.
3 see the information in a file? C You load it and then run it.
4 to destroy a file? D You exit or quit.
5 keep the information in a file? E You delete it.
(The keys: 1c, 2d, 3a, 4e, 5b )
Учитель информатики: Переходим из презентации в текстовый редактор. (В файле Microsoft Word продублировано задание со слайда презентации). Проводя стрелки, указывающие на соответствие термина и определения, закрепляем навыки работы с панелью рисования в Microsoft Word(векторная графика).
IV. Проверка домашнего задания.
English teacher II: At home you were to find out interesting information about computers. Who wants to present your report?
2 – 3 ученика рассказывают об истории создания компьютера, Интернета и т.п.
V. Употребление фразовых глаголов.
English teacher II: Сan you work with computers correctly? Let`s check your knowlege.
- Fill in the gaps with phrasal verbs (Cлайд 5)
(The keys: 1.plug in; turn on; 2.switch on; 3.start up; 4.type in; 5.put in; 6.start up; 7.take off; 8.switch off; 9.pull out)
Now we are sure that you can use computers as good users. Let`s practice a bit.
VI. Работа с компьютером
1) Учитель информатики: Ребята, вы знаете, что для перевода числа из одной системы счисления в другую требуется выполнить трудоемкие вычисления по определенному алгоритму (Cлайд 6). Если же эту работу поручить компьютеру, то он, работая по этому же алгоритму справиться с ней в считанные секунды. Для выполнения перевода воспользуемся программой Калькулятор (Cлайд 7).
Обратите внимание: названия двоичной, восьмеричной, десятичной и шестнадцатеричной систем счисления в Калькуляторе указаны по первым буквам английских числительных. Далее выполняются переводы чисел из одной системы счисления в другую.
2) Работа с компьютерной лексикой.
English teacher I: In the world of computers we use some special words and expressions. They all have some meanings: from the general English and from the sphere of computers. So, let`s do exerscise. Computers will put you marks (Cлайд 8).
VOCABULARY:
- A mouse –
- мышь
- мышка
- подбитый глаз (сленг)
- to surf –
- заниматься серфингом
- бродить по Интернету
- прибой (n)
- a flame –
- яркий свет
- пламя
- неприветливое (грубое) письмо
- to boot
- стартовать
- прошляпить
- ударить ногой
- a bug
- ошибка
- «жучок»
- жук
- a geek
- фокусник
- профессионал
- заклинатель змей
(The keys: 2; 2; 3; 1; 2; 2)
Учитель информатики: Тест проводится в электронном варианте. (В среде Excel)
После ввода учащимися ответов, оценку выставляет компьютер по пятибалльной системе с указанием процента выполненной работы.
3) Отправить E-mail:
English teacher II: Our class is participating in the international
project of Cambridge University and has a twin class from Hungary. They are our pen-
friends in Budapesht. They also study English acсording to the textbook “Cambridge
English for schools”, you can see their photo at the screen (Cлайд 9).
Now we have the opportunity to send e-mail just at the lesson. You have already written
the letter. But there are some mistakes in it. Please, look at the underlined words and
check spelling (Cлайд 10).
Учитель информатики: На слайде виден текст, слова, в которых допущены ошибки, выделены цветом. Учащимся предлагается нажатием на кнопку «Исправь ошибки» перейти в текстовый редактор, в котором продублировано это письмо и исправить допущенные ошибки/
После проверки правописания учащиеся сохраняют письмо в виде файла (Cлайд 11).
А один из учеников отправляет письмо по электронной почте.
VII. Работа с текстом на Интернет страничке
English teacher I: While the student is sending e-mail we are working with Internet page.
Учитель информатики: Ребята, много полезной информации мы можем найти на страницах Интернета. Чтобы правильно работать c текстом, необходимо знать, что выделенные синим цветом слова и выражения, называют гиперссылкой. Если нажать на гиперссылку в тексте, вы получите доступ к новой информации.
Дает пояснение, как работать с гиперссылками. Ученики открывают файлы с текстом.
English teacher I: We` ll skim a text and anticipate meanings of some words and expressions in it. Before reading let`s learn
READING STRATEGIES:
- Pay attention to the first sentence of each paragraph – it often introduces the main idea.
- Look at the list of topics and match them with the paragraphs.
- Check that the extra topic does not match any of the paragraphs. (Слайд 12)
English teacher II:
1) Skim the text for 2 minutes:
AUCKLAND . NEW ZEALAND. A GUIDE
- Auckland is the largest city in New Zealand. It has a population of just over a million people and is located in the North Island. This harbour city is an important business centre for New Zealand`s economy. It is also the most dynamic and multicultural city in New Zealand.
- The history of the city goes back approximately 650 years when the Maori settled in the area. European settlement in Auckland began in 1840 when the British arrived. New Zealand`s first governor, Captain William Hobson, made Auckland the capital. Later, the capital moved to Wellington, because it was more central. Since 1945, the city of Auckland has grown and today has the largest Polynesian population in the South Pacific. In 1997, the Sky Tower was completed. At 328 meters it is the tallest tower in the southern hemisphere. In 1985, the new Zealand government made the whole country a nuclear free zone and since then Auckland has been a centre for protest against nuclear testing in the Pacific.
- Famous sights include Mt Eden, one of many large, volcanic hills, as well as the Auckland Harbour Bridge. At Parnell Village you can visit some of the first European settlers` homes. In the city is the beautiful Auckland Domain which is famous for its large palm trees, exotic plants as well as native trees. You can see traditional Maori dance performances at the Auckland Museum.
- Auckland boasts wonderful views of the sea from many parts of the city. Auckland`s nickname is ` the City of Sails` because of the number of yachts that sail in and around the harbour. It has a warm climate with plenty of sunshine – the average temperature in January (summer) is 23.4C and in July (winter) it is 14.5C. It has some of the best beaches in New Zealand for doing water sports: swimming, diving, fishing, sailing and windsurfing.
- It is easy to travel between Auckland and the rest of new Zealand. There are regular international flights, too. Flights to Australia are cheap but flights to Europe take over twenty-four hours and are expensive.
2) Use the stratagies to match the topics (1-6) with the paragraphs (A-E). There is one extra topic.
B.1 the history of the
city C.
4 things to see in Auckland
E.2 travel
links
D. 5 water lover`s paradise
-.3 nightlife in
Auckland A.
6 New Zealand`s largest city (Слайд 13)
(The keys: A6 B1 C4 D5 E2)
3) Match the information with the correct links in blue in the text. On a real Internet page you can `click` on these words to get more information.
- New Zealand produces dairy products, timber and forest products, wool and meat. (economy)
- The original people of New Zealand came by canoe from other Pacific islands. (Maori)
- The capital of New Zealand is on Cook Strait, which separates the two islands. (Wellington)
- This bridge is one of the city`s most distinctive landmarks. It was built in 1959. (Auckland Harbour Bridge)
- New Zealand does not allow nuclear weapons or power anywhere in the country. (nuclear free zone) (Слайд 14)
(The keys: 1 economy 2 Maori 3 Wellington 4 Auckland Harbour Bridge 5 nuclear free zone)
VIII. Заключительный этап урока
English teacher I: As you see we can do a lot with the help of computers. Today we have demonstrated how to applicate computers in education. Think about the different areas in which we use computers. Give your ideas.
English teacher II:Take these activity sheets, please. Here you can find the mind map: COMPUTERS IN SOCIETY. Think about how they are used. Develop one or two ideas at home.
Учитель информатики: Перед тем, как мы закончим урок, я предлагаю вам еще раз убедиться, что компьютеры могут многое, даже «угадывать» ваши мысли. Проверим? Тогда загадайте любое устройство и отвечайте на вопросы компьютера. Далее идет работа по повторению устройств компьютера и их назначения (Приложение 2).
English teacher II: Everybody worked hard at the lesson , you
demonstrated good knowledge of Computer English and perfect skills of using
computers. So we put you exellent marks.
Will you switch off your computers? We hope you`ve enjoyed working at computers for
a change. (Слайд15)
Our lesson is over. Good-bye
ЛИТЕРАТУРА
- Дайджест журнала “Speak Out: Crazy English”, «Глосса Пресс», Москва 2004г.
- Д. Хикс, Э. Литтлджон “Cambridge English for Schools in Russia” ( Student Book Four), «Дрофа», Москва, 2002г.
- М.Харрис, Д.Моувер и другие “New Opportunities” (pre-intermediate), «Пиарсон», Лондон.