"Вечные ценности" в стратегии изучения английского языка. Разработка урока "Seeing is Believing"

Разделы: Иностранные языки


ЦЕЛИ:

  • Коммуникативная компетенция - речевая: совершенствование коммуникативной компетенции в ролевой игре “Экскурсия в картинную галерею”. Умение вести полилог с соблюдением норм речевого этикета, аргументировать свою точку зрения, развитие умений публичных выступлений. Аудирование песни, докладов, чтение афоризмов и текстов учебника(осуществление тематического контроля всех ВРД).
  • Языковая компетенция - развитие навыков оперирования языковыми единицами в коммуникативных целях(интерпретация картины).
  • Социокультурная компетенция-увеличение объема знаний о мировом искусстве, использование межпредметных связей - для высказывания собственного суждения (в рамках диалога культур).
  • Учебно-познавательная компетенция-развитие общих и специальных учебных умений (анализировать художественное полотно) с целью удовлетворения эстетических вкусов и когнитивных интересов.
  • Развитие и воспитание - развитие общего и искусствоведческого кругозора, приобщение детей к творческой лаборатории художника, воспитание интереса к слушанию, чтению, воспитание трудолюбия, самостоятельности, активности, развитие эстетических и гуманитарных интересов, осуществление эстетического и нравственного воспитания, педагогики сотрудничества. Используя высокий уровень трудности, развить внутреннее побуждение к учению, память, воображение, мышление, умение самостоятельно мыслить, делать выводы.

Оснащение урока: плакаты (афоризмы об искусстве), опорный конспект, план на доске, материалы описаний (индивидуальные карточки), аудиокассета, рефераты учащихся, поощрительные призы.

Ход урока

I. Подготовка учащихся к РД на языке. Приветствие. Выяснение готовности к уроку. Предъявление опорного конспекта. Учебные задачи урока. Проверка домашнего задания.

ОЗ: Good day everybody! We are going on to have a talk about “Painting” from the point of view

“Seeing is believing”. I’d like you to describe your pictures with the help of new lexics (I mean “Cinematogphy”, ”Books”, ”Mass Media”, ”Music”) and grammar material (Tenses, Impersonals, relative clauses, Passive Voice) with the help of this plan and cue cards, according to the problem situation.

II. Фонетическая зарядка. Проверка домашнего задания.

1. ОЗ: It’s time for a song now. I’d like you to prove this maxim: ”Art is a manifestation of emotion,

and emotion speaks a language that all may understand”(S. Maugham). As we know people are very sensitive to colours.

2. ”I’m blue”(listening)

3. Учебный разговор в режиме: Т-Сl на базе песни. Управляемый вывод.

What feeling does this song arouse in you? What emotions are permeated with blue?

Итог: It’ s permeated with sadness.

4. Проверка домашнего задания. What can you say about other colours?

Микромонологи учащихся.

5. Итог: In other words, our emotions are different.

III. Речевая зарядка. ОЗ: Well, we understand emotions in a different way. What factors does it depend on? We see what we expect to see. Do you agree or disagree with this maxim? Give your reasons to the fact.

Аргументированное доказательство разных точек зрения (микромонологи).

Итог: We see what we understand. It depends on our culture, outlook, knowledge of life. In other words, seeing is believing.

2. Основная часть урока. Описание картины с опорой на опорный конспект, личные карточки учащихся, план.

ОЗ: Now let’s speak about your favourite picture. Let’s remember. What are the main points of description? (опора-план)

2. Активизация лексики по теме “Описание картины” (проблемная беседа учителя с классом) Look at the picture of Bruegle. What is the painter’s name? When was he born? What is the name of the picture? What is the trend? What is the genre? Where is the scene laid? What is the theme? What is the plot? The composition? Colours and technique? The main characters? What are they doing?

3. Работа в парах и группах. Depict them. What’s your opinion about the picture? (Like, dislike)

Итог: Tastes differ, emotions differ. Our emotions are different, because our experience of life is connected with a work of genious. Seeing is believing.

4. I’d like you to analyze your favourite pictures.

5. Монологи-рефераты учащихся с анализом их любимых картин и обсуждением.

6. Итог: Who is the best? Why? Give your reasons.

IV. Заключительная часть урока. Now I see you are real connoisseurs of painting. In other words, we should prove our point of view professionally, emotionally, vividly, true-to life. Am I right?

I like the way you’ve worked today.

I’d like to appreciate your answers with the help of my associations of colours.

(Раздача цветных конфет: Желтые, красные - “5”, зеленые, синие - “4”,коричневые - “3”).

Description of a Picture

Genre: portrait painting, city-scape, historical painting, mythological, religious subjects, genre рainting. This is a landscape, seascape of famous Russian painter.

It’s an oil, watercolour, study, a picture, canvas.

Trends: realistic, romanticism, classicism, impressionism.

Contents &Composition

The plot (subject-matter) of the picture is, the scene is laid in, the artist depicts a city street…

To be remarkable for the wisdom of composition…

In the background, foreground, in the right (left) hand corner, to employ an original, unusual, trivial composition, to stand out, to bring smth out.

Colours &Technique

The picture is painted in bright, light, dark colours (subtle, reserved, warm, cold, contrasting), shades, tones, to be painted in browns, numerous shades of blue, the wealth of colours, the variety of colour, the colours are reserved and few, the play of lights and shadow, to be suffused by light. Single - coloured, many-coloured, scheme ,the technique is splendid, his method is rough, raw.

The colours are laid thickly, to prevail , to dominate silver, blues, deep yellow. It’s dark in tone,

To have exuberance of colours light.

The idea of the picture:

To convey the idea to condemn
To render the atmosphere to denounce social order
To portray smth vividly to gain a better knowledge
To reproduce a transient mood to broaden (their)spiritual outlook
To tackle the problem to attract people’s attention
To be permeated with to be an educator of masses
To give food for thought To wake in people their noble feelings
To be in harmony with

To embody, to stress, to emphasize

It’s embodied in the character of

To touch upon many sides of human relations

Reaction of the Spectators

To arouse a feeling of

To stir to a very core

To leave a lasting impression with

To produce an unforgettable impression

To be highly praised, valued, appreciated

To catch smbds eye

Conclusion

To rank among the masterpieces of world painting

To make a great contribution

To shape their taste

The wisdom of the composition, the precision of lines, the depth of its inner characterization, the

Wealth of colours, it’s remarkable for.

To depict, to reflect

Genuine, real, true art

Outstanding, prominent, distinguished

To arouse national pride, feeling of motherland, love of our motherland

To be characteristic of…

It’s embodied in the character of

Использованные материалы

  1. Материалы учебника”Cambridge’. ”University Press”. “Дрофа”. 1999.
  2. Материалы учебника “Hotline” Tom Hutchinson. Oxford University Press. 20002.
  3. Материалы учебника “Mission”. Virginia Evans, Jenny Dooley. 2000.
  4. “The Man with the Scar “ and other stories. S. Maugham. Айрис пресс. М. 1999.
  5. Методические материалы ГГПИИЯ им. Н. А. Добролюбова. 1990.
  6. Материалы методических семинаров, организованных Воронежским ОИПК и ПРО, МУУМЦ г. Воронежа, ВГУ, ВГПУ в 2000-20007 гг. (Е. И. Пассов, М. З. Биболетова, редакционная группа издательства “Титул”, редакционная группа “Express Publishing”).
  7. Материалы 13 NATE Conference(ВГУ, 2007).