Использование национально-регионального компонента на уроках английского языка по теме "Renaissance of national art"

Разделы: Иностранные языки


Тема урока: Возрождение национального искусства на примере творчества таймырских художников.

Место урока:

А) Завершающий урок в старших классах (10 кл.) по теме: “Живопись. Картинные галереи мира (National Gallery in London and The State Tretyakov Gallery in Moscow)”, в форме ролевой игры.
Б) Обобщающий урок в 11-м классе по теме: “Australian Arts and National Arts of  Taimir painters”. Сравнение национальных особенностей живописи художников – коренных жителей Таймыра и Австралии. В форме проектной работы учеников.

Цель урока: Вывести учащихся на творческий уровень владения темой (свободное владение лексическим и грамматическим материалом в рамках пройденной темы). Важнейшим аспектом деятельности учителя является воспитание учеников в процессе обучения. Более всего это действенно, если использовать национально-региональный компонент. Опираясь на знакомые наглядные и зрительные образы, ощущения и опоры, детям легче и интереснее усвоить учебный материал. Предварительная работа включает изучение биографий и творчества русских и зарубежных художников как модель для изучения творчества местных художников, изучение лексики и выражений, понятий и терминов, необходимых для описания картины, выражения своего отношения к ней, обсуждение сюжета картины в форме монологической и диалогической речи. На первых уроках темы “Живопись” – доклады учащихся о разных стилях и направлениях в искусстве, рассказы о художниках эпохи Возрождения и представителях разных направлений и стилей в искусстве. Знакомство с изобразительным искусством Австралии (Klementieva T., Shannon J. “Happy English-3”, p.159, 261-269). Затем, после изучения лексики, связанной с названиями жанров, композиций, цветовой гаммы и пр., составление микротем, микроситуаций по той или иной картине.

Обучающие и развивающие задачи:

  1. Практиковать учащихся в обсуждении проблемных вопросов по теме с использованием зрительных опор.
  2. Тренировать применять усвоенный лексический и грамматический материал в новых ситуациях общения в монологической и диалогической речи.
  3. Развивать навыки аудирования с извлечением необходимой информации.
  4. Учить делать выводы, обобщения, создавать аргументированные высказывания с помощью лексических опор.
  5. Проконтролировать и пополнять знания учащихся национально-регионального компонента.
  6. Развивать навыки самостоятельной и коллективной работы.
  7. Развивать эмоционально-правильную реакцию в ходе беседы.
  8. Развивать внимание, мышление, логику высказывания.
  9. Развивать умение систематизировать свои знания.

Воспитательные задачи:

  1. Воспитывать у учащихся чувство прекрасного.
  2. Показать интегративные связи английского языка с другими учебными предметами, такими как история, мировая художественная культура.
  3. Прививать любовь и понимание необходимости изучения культуры, развивать уважение к истории и культуре как своего, так и других народов; чувство патриотизма и гордости за Россию и чувство национальной солидарности и интереса к самобытному творчеству и жизни коренных жителей Таймыра как части общероссийской культуры. Развивать чувство толерантности.
  4. Развивать интерес к изучению английского языка, показав его важность, как языка межнационального общения.

Оборудование урока:

  1. Иллюстрированные альбомы, слайды, репродукции картин художников.
  2. Лексические таблицы для зрительной опоры: фразы для аргументированных высказываний собственного мнения (Positive and Negative Impressions).
  3. Распечатки образцов диалогов и таблиц для контроля понимания аудирования.
  4. Аудиокассеты с записью классической и национальной музыки.

Оформление класса:

На стенах развешано множество репродукций, имеется стенд, посвященный разным жанрам, стилям в изобразительном искусстве, представлены репродукции картин местных художников Таймыра. На доске несколько изречений об искусстве: “Art is difficult, transient is her reward” Schiller; “Art is long, Time is fleeting” H.W. Longfellow; “Art is rough road that leads to the heights of greatness” Seneca.

План урока:

  1. Несколько австралийских школьников в гостях у наших учеников на уроке-заочной экскурсии в краеведческий музей г. Дудинки, где представлены картины местных художников. Несколько гидов-экскурсоводов (заранее подготовленные сообщения) рассказывают о разных направлениях и школах в искусстве, показывая репродукции картин и сравнивая с картинами таймырских художников.
  2. Диалог друзей в музее у картины местного художника (например, Борис Молчанов, картина из кожи). Один считает, что это просто примитивизм и чепуха, что так нарисовать и сделать может любой. Другой убеждает, что в этом тоже есть красота, скрытый смысл, самобытность и национальный характер.
  3. Австралийские школьники рассказывают о том, что у них тоже есть самобытные национальные художники (их сообщения опираются на тексты в учебнике Клементьевой Т.Б. “Happy English – 3”, 2000 г. стр. 159. 261-269). Учитель просит сравнить творчество национальных художников (проектная работа) и объяснить, что такое толерантность в искусстве и жизни.
  4. Обмен мнениями после возвращения из музея. Кое-кто признал, что для него открылся новый таинственный мир красоты, по-новому взглянули на окружающую природу и людей, живущих в экстремальных условиях Австралии и Крайнего Севера России. Некоторые говорят о понравившихся картинах.
  5. Заключение учителя о том, какую роль играет искусство в жизни людей, о его положительном влиянии на человека.

ХОД УРОКА

I. Орг. момент.

Teacher: Hello, dear children and our guests! First of all, I want you to look at the blackboard and read these words. Please think what our lesson is devoted to.

Pupils(read the words on the blackboard and answer).

T. : How do you understand next words: “All great art is believed to be thought-provoking”? What does it mean – “thought-provoking”? Try to guess their meaning.

P1: I think that art makes people think about life, the beauty around them, nature and love of their country and its people.

P2: In my opinion art wakes up people’s feeling, such as kindness, admiration, enjoyment and peace in the soul.

T.: Very well, what kinds of art can you name?

P: Architecture, Sculpture, Literature, Cinema, Theatre, Painting and Music.

T.: Today we are going to discuss painting, as this kind of art makes the strongest impression on people, their feelings and thoughts. Painting contributes to the development of a person’s character and to raising his or her intellectual levels.

II. Основная часть урока.

1. T. We are happy to live in such country as Russia which occupies one of the leading places in the world culture. The main treasures of Russian painting are represented in the State Tretyakov Gallery in Moscow, but Russia as Australia is the multicultural country and it is necessary to know and respect culture of different nations if we want live in tolerant peace. That’s why today we’ll visit the local museum in Dudinka, where the paintings of native artists are represented. On the other hand since we study the English language and we must be aware of the culture and traditions of Great Britain and such English-speaking country as Australia if we want to master the language perfectly. And the most famous and well-known picture galleries in Australia are the Art Gallery of New South Wales, in Sydney and the National Gallery, in Canberra.

So, today we have three groups of students: the 1st group studied everything about the local museum in Dudinka and the native artists of Taimir; the 2nd group learned information about the Art Galleries in Australia and one of the famous aborigine artist; the 3rd smallest group of students thinks that knowledge of other cultures is not very important for their lives. So, our task at the lesson is to make the third group change their opinion about art, tolerance and involve them in our discussion.

2.

А) Вводное слово учеников-гидов о роли искусства, о краеведческом музее в г. Дудинке, о местных художниках.

Вопросы учащихся других групп гидам в режиме guide (G) – pupil (P) (с учетом информации, которая не прозвучала в рассказах экскурсоводов).

Б) Беседа о творчестве местных художников Таймыра.

“The Artist and the People’s Master Nganasanin Matjumjaku Turdagin”

P1: As for me, my favourite painter is Motjumjaku Turdagin. He is one of the leading painter in Taimir. Am I right?

G: Yes, you are. His paintings are a brilliant. Do you know anything about his life?

P1: He was born in September, 1939, in large nganasan family leading nomad life in tundra. The child was named Motjumjaku that means “happy”. His father was experienced hunter and taught his sons the secrets of ancient skills to survive in the tundra. Then he studied in Volochanka Secondary boarding-school, his drawings appeared regularly at the exhibitions of amateur artists in Dudinka, Norilsk and Krasnoyarsk.

G: What was the subject of his pictures?

P: If I am not mistaken his pictures and engravings are devoted to theme “tundra” and its workers – cattle-farmers, sense of unity of human and nature. When he became older his main theme there was to describe nganasans’ customes, culture and mode of life.

G: What pictures belong to his brush?

P: As for as I remember, they are “Legend About Tundra”, “Native Land”, “Appeal to Spirits”, “Old Chief”, “Stranger” and etc.

G: Look at the Turdagin’s pictures. They are full of sense and beauty and very expressive. They are filled with the mood and tension. The colours are bright and vivid.

3. Гид предлагает послушать, о чем говорят юноша и девушка, стоящие у репродукции картины Мотюмяку Турдагина. (Звучит диалог, подготовленный как домашнее задание).

  • I say, …. Let’s talk about the picture…
  • I’m afraid I don’t remember what the picture illustrates.
  • Oh, don’t you? I can tell you.
  • Do please.
  • With pleasure. Because you know Motjumjaku Turdagin is my favourite local painter … .

4. Все ученики получают карточки с русским текстом – описанием картины художника, и гид просит российских школьников рассказать английским друзьям о своем восприятии картины, о том, какое впечатление она производит на них. Дети по цепочке выполняют полученное задание, используя ранее изученные слова и выражения. (Звучит национальная музыка)

“В “Сказании о тундре” отразились традиционные нганасанские представления о Земле – матери, родительнице и хозяйке всего сущего. Мотюмяку Турдагин изобразил ее в виде старухи-нганасанки, держащей на коленях шкуру – бескрайнюю тундру с оленьими стадами и чумами. Всю жизнь народа держит на коленях эта величественная мать-тундра”

“Символическая картина “Хозяйка чума” воплощает народное представление о женщине – хранительнице домашнего очага, огня и жилища. Чум с горящим в нем огнем – целая человеческая вселенная, дружественный замкнутый мир в суровых северных просторах. Тесно прижались друг к другу обитатели чума, от враждебного внешнего мира их охраняют обступившие огонь домашние идолы койна – нганасанские духи – хранители семьи”.

“Представление художника о мощных творческих силах своего народа нашло отражение в рисунке “Сказитель”. Благородная и величественная фигура сидящего сказителя возвышается над тундрой, головой достигая неба. Он – своего рода волшебник, наделенный божественным даром творить мифы и эпосы, создавать впечатляющий мир героических подвигов и побед”.

“Многократно отражен в рисунках М. Турдагина образ нганасанского шамана – посредника в отношениях людей с божествами, проводника душ в потусторонние миры. Привлеченные звонкой песней бубна, на зов поющего над огнем шамана слетаются шаманские духи-помощники (волк, медведь, гагара, орел, двуглавые и трехглавые домашние идолы). Они располагаются за плечами шамана, подпевая ему и укрепляя его сверхъестественные силы”. (Картины “Камлание”, “Взывание к духам”, “Песнь об огне”).

“Шаманский бубен, вместилище родовых духов, становится объектом изображения в рисунке “Родовые знаки”. Помещенные в бубен духи отвечают за жизнь и благополучие всех членов семьи и рода, а сам бубен становится главным талисманом – хранителем человечества. Бубен, как солнце, освещает жизнь нгагасан, вокруг него благополучно идет их жизнь по заведенному укладу: возвращается рыбак с добычей в лодке, пробираются сквозь пургу охотники, мирно дымят гостеприимные чумы, слушатели внимают сказочнику. Древние знаки идолов, вносящие в изображаемое особый, священный смысл, присутствуют также в рисунках “Весна”, “Песня об огне””.

5. Гид задает вопросы австралийским гостям:

Do you like this picture? Why?…

- I am sure M. Turdagin enjoys great popularity.

- I suppose his canvases are a great success.

- In my opinion people can stand for hours in front of his pictures and admire them.

- I agree with you. I myself did and enjoyed every minute of it.

- I can’t but add this … landscape is so colourful and expressive. It is difficult to tear oneself away from it.

- To my mind the landscape gives one a dreary feeling but the picture is beautiful.

- As for me I am greatly impressed and I am lucky to visit the museum.

6. Австралийские гости просят российских учеников назвать имена известных им австралийских художников и предлагают поближе познакомиться с творчеством австралийских художников. Заслушивается проектная работа с элементами научно-исследовательской работы по теме: “Сравнительный анализ творчества национальных художников Северной Америки, Австралии и Крайнего Севера России”.

Гид предлагает всем найти сходные черты и особенности искусства национальных художников-аборигенов Австралии и коренных жителей Таймыра.

Примерные варианты ответов:

“The wonderful feeling of being one with nature is experienced by most people who see their picture. We are part of the Earth and it is part of us”

“Both of them are outstanding landscape painters, who loved their country, found beauty in the smallest bit of their nature land and depicted it in their remarkable canvases”

Teacher: Now try to make up your own dialogues about their pictures. Use words and phrases on the blackboard to give your opinions.

The students prepare and present their dialogues and describe favourite pictures.

Dialogue at the Museum

- Ha-ha! Look at this god-awful smudge! I’m not surprised to see it in such an inconspicuous place.

- Sh-sh! Don’t shout! It’s bad manners. Can’t you see how many art lovers are here admiring the great works of art?

- You call this colourless daub great art? I like that!

- But look at this strikingly rich colour scheme! You can feel the flight of imagination, keen sense of space.

- But I have not the slightest idea about the subject of this so-called painting.

- The subject doesn’t really matter. Everything depends on your imagination.

- My imagination tells me that even a donkey’s tail can execute this kind of masterpiece.

- You should be more tolerant to those trends of art you don’t understand yet.

- Thank you, “Professor”, for your lecture, but I think abstract art is beyond my understanding. I’d rather go to our friend’s party! That’ll be real relaxation after such a boring outing.

- Okay! Let’s go.

Exchanging Opinions

- The visit to the museum impressed me deeply. I have so much to say, I’m full of emotions and I want to share my opinion with you. our visit to the museum changed my view of different trends in art, especially those which I didn’t appreciate before. The pictures by modern painters have enchanged me. As far as I gather, modern painters are concerned with interpreting the world of thought, feeling, emotions and dreams. Such pictures look strange and difficult to understand, because they are so sophisticated and unusual. I was shocked when I saw a boy standing by more tolerant giggling at it. I think we should be more tolerant of abstract art, because it has the right to exist.

- As for me, I had a wonderful time I was so close to masterpiece, I felt as if I were in the realm of lights and shadows, gorgeous colour schemes, refined figures and delicate tones. The visit to the museum inspired me, cleansed my soul and aroused in me good, noble feeling, encouraging me to value beauty.

- Oh! I see now how wrong I was to have doubts about visiting museums. It has left a lasting impression on me, too. As I listened to the art critics’ explanations I felt insatiable curiosity to know more. I never thought much of saying: “The world of art opens its charming mysteries to everybody” Now I see the point.

Teacher: While visiting any picture exhibition you want to share your impressions and opinions with your friends. Now let’s try to read some dialogues (Pupils read the short dialogues in pairs).

A)

  • What a landscape! Oh, it’s a masterpiece, and who is the artist?
  • You mean the oil painting. This is “…” by …
  • It’s marvelous. I am so impressed with the picture…

B)

  • … don’t you find this picture … by… wonderful?
  • Oh, yes, the picture is a record of reality. With what marvelous success and skill this picture is painted!
  • You know, what strikes me most in the picture is its glorious combination of colours.
  • Yes, the colours are rich. And the trees are so life-like, so vivid.

C)

  • What a nice flower-piece! The flowers are excellently presented.
  • Yes, they are so colourful and refreshing to the eye.
  • You see it is hard to tear oneself away from this canvas.
  • Yes, the picture is realistically portrayed. I admire such painting.

D)

  • Don’t you find this picture wonderful?
  • No! It’s awful. No artistic merit.
  • Well, it’s a matter of taste, of course. I don’t agree with you at all.

III. Teacher’s Conclusion.

Now let’s sum our lesson up.

I’d like to say a few words in conclusion. I suppose no one is born an art lover, but you can become one. And it’s good when somebody encourages you in this. I would be glad if our lessons devoted to art widened your scope and enriched your knowledge and understanding of the world of beauty, if they helped you to feel the excitement of meeting masterpiece and made you more tolerant of those trends of art that do not impress you yet. I hope that the world of art with its charming mysteries will change something in your soul for the better, and you’ll be more patient with the shortcoming of others, you’ll feel the sufferings of others like own. The influence of art is really powerful and I think you felt that.

Look at the motto of our lesson and say its meaning.

And now you can entertain yourselves (crosswords, puzzles; accessories for painting…). Teacher can organize the contest between groups. Then he tells their homework – to answer the question “What is the role of art in our life?”.

Glossary:

To adorn – украшать; Renaissance – Ренессанс, возрождение; provoke – вызывать; transient – ходящий, скоротечный; reward – награда; fleeting – протекать, миновать; rough - грубый, неровный; height – высота; execute – выполнять; palette – палитра; convey – выражать, передавать; fancy – фантазия, вкус; еngraver – гравер, engraving – гравюра; series – серия; landscape – ландшафт, пейзаж; canvas – холст, картина, полотно; tear away – оторваться; dreary – мрачный, унылый, скучный.

Expressions

To reflect life, people’s ideas and emotions; to ennoble one’s heart; to help to understand life better; to teach us to love our Motherland; to understand our past; to teach us to keep the environment clean; to evoke the feeling of joy, happiness, sadness, despair…; to learn a lot by seeing the world through other people’s eyes; the picture belongs to the brush of…; to be executed with great skill; one could feel the painter’s palette; the picture conveys to me the idea of…; it’s hard to take one’s eyes away from the picture; the landscape has caught my fancy; to give food for thought; to serve to create.

Negative Impressions

The drawing is full of faults
The perspective lacks depth
Light is not rendered at all
It isn’t a picture, it’s a mere spattering of colours
The painting is a blur. One can hardly make out anything
I shouldn’t call it a painting at all
It offends the eye
It’s too bad for words
It completely meaningless
I was shocked by…
It’s a shame …
No good at all
It’s unbeliavable trash
It’s beneath all criticism
It’s ridiculous, disgusting.

Positive Impressions

I am favourably impressed by the picture
It is realistic and true to life
It is thought-provoking art
It is an honest presentation of…
There is convincing truth in this painting
This is what I should call true realism!
Isn’t it superb!
It’s quite a find, isn’t it?
Oh, but do look at this portrait! It’s a work of genius
The effect of the light is striking.
It is magnificent (lovely, amazing, fantastic)
I’m absolutely thrilled
It’s an impressive piece of art
It’s too divine for words
It conveys its meaning absolutely

General Discussion

May I put a word in?   CCC I want to press the point that…
If you ask me…   On one hand…
It just occurred to me…   On the other hand…
Generally speaking…   Under the circumstances
Strictly speaking…   As far as I’m able to judge…
That depends on…   From my point of view…
To sum it all up…   All things considered…

We can arrive at the conclusion that

I’d like to make some brief comment about…

On the whole…   CCC To be brief/in a word…
In short…   All these show conclusively that…

Discussion Pictures

Substitution Patterns and Some Expressions to Speak on Art

I’d like to attract your attention to this (landscape, canvas, painting, still life, water-colour, self-portrait, fresco).

It was painted/drawn by a(n) unknown (world-famous, famous, renowned) Russian (English, Dutch) artist/painter belonging to the realistic (classical, romantic, modern) school of / trend in painting.

We can see… in the foreground (in the centre foreground, in the right/left foreground, in the middle/centre of the picture, at the top/bottom, in the distance, in the far distance).

The picture is executed mostly in (bright, light, dark, warm, cold) colours/tones.

The picture vividly (realistically) portrays the beauty of flowers (a stormy sea, a forest in autumn.

The artist paints (draws, depicts, portrays, represents) the details with great expression of the scenery (the movement tremendous skill of water, the house hold articles great feelings, convincing truth.

The picture conveys beautiful scenery (feminine beauty, a mother’s love) perfectly (absolutely, only partly, completely, only to a certain, extent).

ЛИТЕРАТУРА

1. Мотюмяку Турдагин. // фотоальбом – М.: “Полиграфвидео”, 1996
2. Klementieva T., Shannon J. Happy English-3 – Обнинск: Титул, 2000