Цель: систематизировать знания учащихся по теме “Простое прошедшее время”.
Задачи:
Оборудование:
- 5 планет из картона с названиями: Tongue Twister’s Planet, Angry Wizard’s Planet, Two Friend’s Planet, Planet of Swamps, Planet of Irregular Verbs;
- карточки с названиями животных;
- карточки с неправильными глаголами;
- рисунки.
Ход урока
1. Приветствие
Good morning, pupils! Look! There are 5 planets in different parts of our classroom. Let’s visit them.
Now you are a very friendly crew. We are sitting in the best space ship and are ready to begin our traveling. So what is the date of our trip? And what is the weather like on our planet now? That’s fine! So let’s go!
2. Фонетика
Look! I’ll tell you where we are. It’s a Tongue Twister’s planet (Планета скороговорок). We must read a tongue twister. Here it is. (На оборотной стороне “планеты” учащиеся находят скороговорку).
You’ve no need to light a night-light
On a light night like tonight,
For a night-light’s a slight light.
(Перед работой над скороговоркой дети вспоминают правило: “Если буквы I, G, T поставить в ряд, эти буквы громко “Ай” нам говорят”).
3. Лексика
Now we are at a planet where an angry and cruel wizard lives. All the animals on this planet are stones now. Here they are! (На обратной стороне следующей “планеты” находятся карточки с названиями животных).
Let’s help them! We make sentences about them. I’ll begin. (На карточке написано “А Crocodile”). A crocodile was small. (Ученики “освобождают” всех зверей, записывая предложения на доске).
4. ГрамматикаAnd it’s Two Friend’s Planet. The two badgers live there. They forget everything and always ask: What did we do yesterday? I have some pictures here. Look and say what they did yesterday.
Рисунок 1 |
Рисунок 2 |
Рисунок 3 |
Рисунок 4 |
Рисунок 5 |
Рисунок 6 |
a) And it’s a Swamp Planet. Let’s use the words WAS and WERE to walk here. (На обратной стороне “планеты”– карточки):
- Yesterday I ….in the forest.
- The summer….hot.
- There … 3 girls in our classroom.
- We…happy yesterday.
- Who…there?
b) Our last planet’s name is The Planet of Irregular Verbs. We must find the second forms of the following verbs. (На обратной стороне “планеты”-карточки с глаголами meet, see, take, do, have, read, go, tell).
c) Now we are back! This is the last task for you! Let’s remember our trip. Open the brackets:
We (be) in space. We (visit) many planets. We (see) Tongue Twister’s Planet. There we (read) a tongue twister. Then we (go) to Angry Wizard’s Planet. We (help) the animals. Next planet (be) Two Friend’s Planet. They (forget) everything. Then we (be) on the Swamp Planet and The Planet of Irregular Verbs. Then we (come) home!
5. Заключительный этап
Now our traveling is over. Thank you!
a) Выставление оценок.
b) Домашнее задание: Представь, что ты побывал в сказочной стране. Что ты там видел? Придумай и расскажи (5-6 предложений).