Предмет: английский язык.
Учителя: Каткова С.В., Даниленко Т.Г., Ульянова А.В., Котова Я.В.
Класс: 3.
УМК: Starlight -2.
Цель: закрепить знания по теме «The fisherman and the fish».
Задачи:
- повторение и активизация лексики по теме «The fisherman and the fish»;
- закрепление употребления в речи am, is, are, can, have/has (got);
- развитие способности осуществлять продуктивные речевые действия;
- развитие практических умений и навыков восприятия речи на слух;
- формирование интереса к изучению английского языка в игре;
- развитие способности осуществлять продуктивные речевые действия;
- воспитание дружеских взаимоотношений между детьми и умений играть сообща.
Тип урока: комбинированный урок-игра Quest по теме «The fisherman and the fish».
Необходимое оборудование: компьютер, проектор, раздаточный материал.
Необходимо подготовить до урока:
- РАСПЕЧАТАТЬ для бейджиков номера для деления на команды! ПОДГОТОВИТЬ 30 бейджиков с номерами для деления на команды. Перед игрой РАЗЛОЖИТЬ 30 бейджиков с номерами на столе в актовом зале.
- РАСПЕЧАТАТЬ имена учеников из 7-Б класса для бейджиков! ПОДГОТОВИТЬ 8 бейджиков с именами учеников из 7-Б класса. Перед игрой ПРИКРЕПИТЬ 8 бейджиков с именами учеников из 7-Б класса к одежде.
- РАСПЕЧАТАТЬ 4 инструкции Instructions для прохождения маршрута. Перед прохождением маршрута вручить инструкции Instructions руководителям LEADERs групп.
- РАСПЕЧАТАТЬ 5 названий станций Stations. Перед игрой ПРИКРЕПИТЬ 5 названий станций Stations к дверям кабинетов.
- РАСПЕЧАТАТЬ 16 листов с упражнениями Exercises (4 упражнения для каждой из 4 групп). Перед игрой РАЗЛОЖИТЬ 16 листов с упражнениями Exercises в кабинетах.
- РАСПЕЧАТАТЬ предложения для упражнения Exercise 3 на бумаге разных цветов. Разрезать каждое предложение на 3-4 части. Перед игрой все части предложений смешать и ПРИГОТОВИТЬ в кабинете.
- Приготовить 4 секундомера. Перед игрой ПОЛОЖИТЬ в кабинеты по 1 секундомеру.
- ПРИГОТОВИТЬ 200 звезд. Перед игрой ПОЛОЖИТЬ в кабинеты по 50 звезд.
- РАСПЕЧАТАТЬ 4 листа с изображением Пушкина и ПРИГОТОВИТЬ 4 одинаковых пазла. Каждый пазл состоит из 4 деталей. Итого 16 деталей. Перед игрой ПОЛОЖИТЬ в каждый кабинет 4 одинаковые детали.
Ход урока
Station 4 (Актовый зал)
T1: Hello, boys and girls. Today we shall have an unusual lesson. It will be an interesting game - QUEST on the topic «The fisherman and the fish».
T2: You will work in groups, do different exercises, collect stars for right answers and have fun.
T1: And the main exercise for you today is to do the puzzle and read it.
T2: Firstly, let’s break into groups. Come to the table one by one and take a card. The number on the card is the number of your group.
(Ученики 3-А класса подходят к столу, берут карточку (бейджик) с номером.)
T1: Great. Everyone has got a card.
T2: Now listen and look. This is …. He(She)’ll be a LEADER of Group number 1. All the pupils with card number 1 come to him(her), please.
T1: Now listen and look. This is …. He(She)’ll be a LEADER of Group number 2. All the pupils with card number 1 come to him(her), please.
T2: Now listen and look. This is …. He(She)’ll be a LEADER of Group number 3. All the pupils with card number 1 come to him(her), please.
T1: Now listen and look. This is …. He(She)’ll be a LEADER of Group number 4. All the pupils with card number 1 come to him(her), please.
(4 ученика – руководители 4-х групп. Они помогают ученикам 3-А класса сформировать 4 группы, аккуратно прикрепить бейджик с номером на одежду, помогают прочитать инструкции, сопровождают учеников при переходе от станции к станции и могут давать советы при выполнении заданий.)
T1: All in all we have got 4 groups. All the groups have got a list with instructions. Follow these instructions and you’ll be lucky and you’ll be the WINNER.
T2: Good luck to all! If you are ready, say loudly «Let’s begin».
Ps: Let’s begin.
(4 группы из 3-А класса под руководством учеников выходят из актового зала. Каждая группа идет по маршруту, следуя инструкциям.)
Station 1 (кабинет Катковой С.В.)
T: Hello. Come in, please. Sit down. I am Sofa. Welcome to station 1. Here we’ll watch a video «Story 1» and do Exercise 1.
( Ученики смотрят «Story 1».)
T: Our video is over. Now I am giving you Exercise 1. You are to underline the correct word. Work and discuss in a group. So sit in a circle. Read sentences one by one and underline the correct word. 3 minutes are given to do Exercise 1.
(Ученики выполняют Exercise 1 самостоятельно 3 минуты.)
T: Your time is up. Let’s check Exercise 1. Raise your hand if you want to answer. Who wants to answer? Many hands! Great! But this pupil is the first. What is your name?
P: My name is … .
T: …, read only the underlined words.
( Ученик читает подчеркнутые слова .)
T: Thank you. 2 words are wrong. 8 words are right. So GROUP 1 gets 8 stars and 1 item of the puzzle. Don’t lose it. (All 10 words are right. So GROUP 1 gets 10 stars. Well done.) Now go to the next Station. Good luck.
Station 2(кабинет Даниленко Т.Г.)
T: Hello. Come in, please. Sit down. I am Misha. Welcome to station 2. Here we’ll watch a video «Story 2» and do Exercise 2.
(Ученики смотрят «Story 2».)
T: Our video is over. Now I am giving you Exercise 2. You are to complete the sentences. Work and discuss in a group. So sit in a circle. Read sentences one by one and write the correct word. 3 minutes are given for this work.
(Ученики выполняют Exercise 2 самостоятельно 3 минуты.)
T: Your time is up. Let’s check Exercise 2. Raise your hand if you want to answer. Who wants to read sentence the 1st (2-9)? Many hands! Great! But this pupil is the first. What is your name?
P: My name is …
T: …, read the 1st (2-9) sentence.
(Ученики читают предложения. Один ученик читает 1 предложение.)
T: Thank you. It’s right. (Sorry it’s wrong.)
(Ученики читают предложения. Один ученик читает 1 предложение.)
T: Thank you. All in all 2 sentences are wrong. 7 sentences are right. So GROUP 1 gets 7 stars and 1 item of the puzzle. (All 9 sentences are right. So GROUP 1 gets 9 stars. Well done.) Now go to the next Station. Good luck.
Station 3 (кабинет Афентьева О.А.)
T: Hello. Come in, please. Sit down. I am Sofya. Welcome to station 3. Here we’ll watch a video «Story 3» and do Exercise 3.
(Ученики смотрят «Story 3».)
T: Our video is over. Now I am giving you 9 cut sentences. You are to complete the sentences. 3 minutes are given for this work.
(Ученики составляют 9 предложений из частей самостоятельно 3 минуты.)
T: Your time is up. Let’s check your sentences.
(Sofya включает презентацию Exercise 3.)
T: Have a look at picture 1 (2-9). What sentence is good for picture 1 (2-9)? Raise your hand if you know. Who can read the sentence good for picture 1 (2-9)? Many hands! Great! But this pupil is the first. What is your name?
P: My name is ….
T: …, read the sentence good for picture 1 (2-9).
(Ученик читает предложение соответствующее картинке. Один ученик читает 1 предложение.)
T: Thank you. It’s right. (Sorry it’s wrong.)
(Ученики читают предложения. Один ученик читает 1 предложение.)
T: Thank you. All in all 2 sentences are wrong. 7 sentences are right. So GROUP 1 gets 7 stars and 1 item of the puzzle. (All 9 sentences are right. So GROUP 1 gets 9 stars. Well done.) Now go to the next Station. Good luck.
Station 4 (Актовый зал)
T: Hello. Come in, please. Sit down. I am Alsu. Welcome to station 4. Here we’ll watch a video «Song» and do Exercise 4.
(Ученики смотрят «Song 1».)
T: Our video is over. Now I am giving you some parts of the puzzle. Now sit in a circle and work and discuss in a group. Now you are to do the puzzle. 1 minute is given for this work.
(Ученики собирают пазл самостоятельно 1 минуту.)
T: Your time is up. Oh, I see your puzzle is well done. Good job. And now in a group you are to perform (sing) the song. The song has got 4 parts. You can divide the parts of the song between the pupils. So 1 minute is given to prepare the performance.
(Ученики 1 минуту готовятся к выступлению.)
T: Your time is up. Let’s begin.
(Ученики поют песню.)
T: Thank you. It’s good (marvelous/melodical/natural/beautiful). No mistakes. (Sorry it’s not so good. Some mistakes.) All in all you performed 4 parts of the song. Well done. So GROUP 1 gets 4 stars and 1 item of the puzzle. Now go to the next Station. Good luck.