Викторина «Из истории компьютеров»
Цель: применение знаний и умений при выполнении заданий, совершенствование навыков разговорной речи, развитие навыков коллективной работы, развитие познавательной деятельности и творческого общения, повышение мотивации к предмету.
Задачи:
- Образовательные - активизация и закрепление лексики по специальности, совершенствование речевых навыков при обсуждении заданий и ответах на вопросы, формирование и повышение коммуникативной культуры студентов.
- Развивающие - развитие познавательного интереса, развитие способностей к логическому изложению и формулированию выводов, повышение интеллектуального уровня участников.
- Воспитательные - воспитание чувства потребности к расширению и пополнению словарного запаса, развитие доброжелательности и умения общаться и слушать собеседника, воспитание чувства ответственности за совместную работу, формирование устойчивого интереса к изучению английского языка.
Содержание учебного материала: задания на английском языке по теме «Из истории компьютеров».
Оборудование: компьютер, проектор, экран, колонки.
Раздаточный материал: карточки с заданием.
Количество участников: 15-16 человек одновременно.
Время: 45 минут
Ход урока
1. Организационный этап: приветствие, организация внимания и деление на команды.
2. Вводный этап: сообщение темы и цели, ознакомление с правилами викторины, раздача карточек с заданием.
3. Основной этап: выполнение заданий в группах в ходе викторины.
4. Заключительный этап: подведение итогов, обсуждение результатов викторины, разбор ошибок, оценивание команд.
Правила викторины:
- Группа делится на команды.
- Каждая команда выбирает название и капитана.
- Право выбора первого вопроса определяется с помощью жеребьевки.
- Время на обсуждение - от 30 сек до1 мин.
- Команды по очереди отвечают на вопросы.
- Если ответ оказался неверным, отвечает другая группа.
- Отмечаем правильный ответ кружочком, неправильный - крестиком.
- Не разрешается использовать словари, сотовые телефоны и другие электронные устройства.
- По окончании викторины команды подсчитывают баллы, обсуждают результаты.
- Подчитывается количество баллов (1 правильный ответ, 1 балл), объявляется победитель.
Вопросы викторины:
A computer is machine that can store and work with large amounts of information. We will take a brief look at the development of calculating machines (computers) through the ages.
1. Doing sums is very boring. The same applies to repetitive calculations. The chief Babylonian accountant had a similar problem, so he asked his technicians to come up with something that would help him with his calculations. What was the name of the computing device that first appeared in Babylon?
A) Succubus
B) Aardvark
C) Harquebus
D) Abacus
2. Who was the world renowned French mathematician who devised what is thought to be the first digital computer in 1642?
A) René Descartes
B) Isaac Newton
C) Blaise Pascal
D) John Napier
3. Charles Babbage, who is also regarded as the "Father of Computing", was fed up of doing boring calculations that were mostly the same thing repeated over and over. He put his thinking cap on and designed a calculating machine that would perform long calculations automatically. What was the name of the first machine that he designed?
A) Steam Engine
B) Difference Engine
4. The next major step in the automated computer was the development of something that was widely used for nearly a hundred years. What did Herman Hollerith and James Power develop in 1890?
A) Papier mache
B) Ticker tape
C) Punched cards
D) Confetti
5. War always creates opportunities, and World War II was no exception. There was a need for storing information about new weapons and tests that were performed with them. What was the name of the computer that was built at the Moore school of Electrical Engineering of the University of Pennsylvania in 1942?
A) ENIAC
B) CANE
C) MANIAC
D) ACNE
6. The first computer that was used for anything other than military purposes was introduced on June 14, 1951. What was the name of the computer that was designed by J. Presper Eckert and John Mauchly?
A) DA VINCI
B) VACUUM
C) UNIVAC
D) VICUNA
7. It wasn't long before IBM stepped into the commercial computer market with the IBM 650 which was described as the "Workhorse of Modern Industry". By the way what does IBM stand for?Hint
A) It's Better Manually
B) International Business Machines
C) Incontinent Bowel Movement
D) Idiots Became Managers
8. In 1958 there was another break-through. Jack Kilby and Robert Noyce, working separately, came up with the Integrated Circuit. The IC meant that smaller and more powerful computers could be built. What is the IC more commonly called?
A) Crisp
B) Chip
C) French Fries
D) Cookie
9. In 1971 a company announced the first single chip microprocessor. Model 4004 was invented by the company's engineers Federico Faggin, Ted Hoff, and Stanley Mazor. What is the name of this company that completely changed the computer market?
A) Apple
B) Dell
C) Microsoft
D) Intel
10. In 1981 IBM introduced the first personal computer (PC) that revolutionized the computer industry. What was the original code name of the product that conjures visions of mightiness, before it was renamed to IBM PC?
A) Pine
B) Rice
С) Barley
D) Acorn