Starlight 5.
Тема «The Nautilus House».
Класс: 5.
Цель урока: развитие языковой компетентности учащихся по теме «Дом Наутилуса».
Задачи:
- практические - активизировать знания, умения и навыки учащихся по теме; учить логически строить высказывание на основе прослушанной и переработанной информации. Развивать умение прогнозирования содержания текста, умения ознакомительного чтения, формирование умения составлять тезисы и делать по ним сообщение, развивать логическое мышление.
- развивающие – развивать кругозор учащихся, творческие навыки;
- воспитательные – создавать возможность для проявления индивидуальных способностей учащихся, развитие навыков к сотрудничеству;
- образовательные – совершенствовать фонетические и лексические навыки, расширить словарный запас, активизировать знакомую лексику в речевых ситуациях, создать условия для спонтанной речи.
Оборудование и раздаточные материалы: мультимедийная установка, карточки с заданиями.
Тип урока: комбинированный урок
Технологии: групповая, современного проектного обучения, коммуникативного обучения иноязычной культуре, ИКТ, проектная.
Ход урока
I. Организационный момент
1. Приветствие
– Good morning, students!
– I’m glad to see you. Sit down, please!
– How are you today?
– I’m fine, too. Thank you!
II. Сообщение темы и цели урока, речевая зарядка
– We’ll start our lesson looking at the white board. Let’s try to guess the topic of our lesson (picture of the house).
– So, what do you think is the topic of our lesson?
(Если не угадывают, называют ключевые слова по теме: seashell, rooms, a nice garden, Alice in Wonderland).
That’s right! It’s about an unusual house – a house in a shape of a seashell.
Пишу на доске. (Написание на доске темы урока)
The Nautilus House.
Answer my questions.
What unusual things can you find in this house?
Open your books, listen and find out information at p27. (включить на 27 сек)
(Answers: This text is about an unusual house that is in the shape of a seashell. I think it is fun living in this house).
Языковая разминка. (на интерактивной доске) хором
To pronounce all the words correctly we should revise some sounds.
Let’s train our tongues. Repeat after me.
III. Актуализация лексики по теме
T. What words can you name about the house?
T - на интерактивной доске.
T-SSSSS, T-S,S,S
Let’s guess the words. Matching. На доске дефиниции – угадывают слова.
T-S1,S2,S3
T-SSS Unscramble the words. (Cards).
I need two volunteers to come to the board. You should unscramble the words.
I give you 1 minute to do this task.
Swap the cards (у доски тоже меняются). Let’s check.
Физминутка. Zlata, Uliana , come here!
IV. What about a young couple who lives in a shell?
Работа с текстом<.
Pre-reading activity. Work in pairs. 2 minutes.
Mark the sentences T (true), F (false), Not stated (NS).
While - reading activity. What do you think it is like living in this house?
Check (пишу на доске T, F…)
Prove the information. (зачеркиваю неправильные ответы).
V. Post-reading activities
Which part of the text is the most interesting for you?
What room is the most beautiful?
We’ve found out about Life in a shell. Imagine you are living in a shell?
VI. Creative task
Choose the shell (card), please. (по цвету расходятся по группам).
T – SS – use the words from the white board, give 5 reasons why you could live in it.
S-S Работа в группах ( 3 мин).
VI. Монологические высказывания по группам
Now you’re going to tell about the house where you live. (Каждая группа рассказывает)
What do you like in the houses? Why? (Каждая группа отвечает) слайд
VII. Conclusion
What’s the title of the lesson? What interesting did you find about the house? What was difficult to do?
We’ve lived in unusual houses.
H/t – at home you should compare your house with the Nautilus House.
Write about: number of rooms, what there is inside the house, garden.
Ребята у вас на партах есть смайлики, нарисуйте им настроение, с которым вы уходите с урока. Thank you for your work. You were active> clever and friendly students. You get good and excellent marks today.