Урок английского языка по УМК «Английский в фокусе» на тему "Числа". 2-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 2


Модуль: II «I Like Food!»

Место урока в теме: урок-закрепление.

Цель: совершенствование лексических и грамматических навыков по теме “Numbers”.

Задачи урока:

1. Предметная:

  • актуализация лексических единиц по теме “Numbers”;
  • развитие коммуникативных навыков;
  • в чтении: развитие умения работать с текстом;
  • в говорении: развитие умений использовать изученные лексические единицы в монологических и диалогических высказываниях, расширение лексического запаса;
  • в письме: совершенствование орфографических навыков;

2. Личностная:

  • способствовать развитию чувства уважения к традициям в разных странах;
  • развитие познавательного интереса учащихся;
  • совершенствование умения работать в группах, слушать друг друга, с уважением относиться к мнению партнера по команде;

3. Метапредметная:

  • развитие языковой догадки, внимания, памяти, смекалки, творческого мышления;
  • развитие способности и готовности общаться;

Задачи:

  • повторение изученных и введение новых слов по теме «Еда», «Числа»;
  • перенос лексико-грамматического материала в ситуацию речевого общения;
  • развитие умений прогнозирования и понимания содержания текста по заголовку и иллюстрациям;
  • осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной форме;

Формы организации познавательной деятельности обучающихся:

  • фронтальная, групповая, индивидуальная

Оснащение: аудио приложение к учебнику, ноутбук или компьютер, проектор, экран или интерактивная доска, презентация, учебник, рабочая тетрадь.

Планируемые результаты

В ходе урока учащиеся научатся:

  • использовать изученные лексические единицы в устной и письменной речи при составлении высказываний на заданную тему;
  • овладевать определенными вербальными и невербальными средствами общения;
  • составлять диалоги по заданной теме;

В ходе урока учащиеся получат возможность:

  • развить навыки работы в группах;
  • развить свои коммуникативные навыки при работе в группе;
  • в ходе урока развить внимание, память, языковую догадку;
  • самостоятельно ставить новые учебные и познавательные задачи на основе развития познавательных мотивов и интересов;

ХОД УРОКА

1. The Beginning of the lesson

T: Our lesson has started. Stand straight, please. Let’s check your readiness for the lesson. Are you ready?

S: Good morning, good morning, good morning to you! Good morning, good morning, we’re glad to see you!

T: Sit down, please. Today we’re doing to learn some new words, listen and read the dialogue and remember the numbers

2. Warm-up with a ball

T: What’s your name?

S: My name is…? 

T: How old are you?

S: I’m …? 

T: How are you....?

S: I’m fine, thanks, and you? 

T: What date is it today?

S: It’s the … of ….

T: Good! Please, open your copybooks and right down the date.
(Students write down the date)

T: Now let’s sing “The ABC song”
(Students sing the song.)

3. Phonetic exercises

T: Now let’s practice our pronunciation and repeat some sounds.

[i:] Pete green street
[p, t] Pete Pat pretty
[dʒ] cottage, Hottage
[æ] Pat, cat, fat, flat
[w] where why white

T: Let’s pronounce the poem.

Why do you cry, Willy?
Why do you cry?
Why, Willy?
Why, Willy?
Why, Willy? Why?

4. New vocabulary

T: Now, I want you to look at the screen. There are two clowns: a happy clown and a sad clown. Who is happy? Who is sad?

S: The first clown is happy, the second is sad.

T: Good! Children, please, show me happy face. And now show me sad face.
(Students show happy and sad face)

5. Listening

T: Look at Ex.3. Where can you see Lulu: in a school, in a house, in a bus?

S: Lulu is in the bus and she is sad.

T: Let’s listen to the dialogue to answer other questions: why is Lulu sad? Where is she going to? How old is she?
(Students listen to the tape and answer the questions)

6. Reading

T: Now let’s read this dialogue.
(Students read the dialogue)

7. PT exercises

T: And now let’s have a mini break. Stand up and do physical exercises.

Teddy Bear, turn around.
Teddy Bear, touch the ground.
Teddy Bear, nod your head.
Teddy Bear, close your eyes and go to bed.

8. Dialogue speech, speaking

T: Now it’s time to check how you’ve done your homework. Please, come to the blackboard to tell the dialogues.
(Students come to the blackboard and tell the dialogues in pairs)

9. Writing

T: Now, please, look at the screen. There are some children and they’re talking how old they are. Let’s choose the right variant and write it down into your copybooks. Be attentive!
(Students do the exercise in writing)

T: It’s time to check your answers.

Teacher and students check the answers.

T: Oh, please, look at the blackboard. There some numbers here! Please, come to the blackboard and write down them!
(Students come to the blackboard and write down the numbers)

10. Reflexion

T: You have worked very well today. And did you like the lesson? What was the most interesting for you? What have we done?

11. The end of the lesson. Home task

T: Your home task is … Your marks are…

S, T: Thank you. Good bye.