Комбинированный урок (Biology, English, Mathematics) – урок-игра ВЕNGMA для курсантов 1-го курса судоводительского отделения

Разделы: Математика, Биология, Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (1 МБ)


Посвящается Дню учителя. Урок самоуправления.

Цели: контроль знаний, умений и навыков курсантов 1 курса судоводительского отделения по различным дисциплинам: английскому языку, математике, и биологии.

Задачи:

  1. Практическая: обобщить и проконтролировать уровень усвоения полученных теоретических знаний по разным дисциплинам в практическом применении;
  2. Развивающая: развивать память, мышление, логику, внимание, ответственность, дисциплину, развитие коммуникационных способностей, уверенности и раскованности в общении, расширить кругозор курсантов;
  3. Воспитательная: воспитывать у курсантов, как у будущих специалистов, понимание важности изучения различных дисциплин.

Оборудование:

  • компьютер;
  • мультимедийный проектор,
  • интерактивная доска (или экран),
  • презентация игры (выполнена Microsoft PowerPoint 2007)

План мероприятия

1. Оргмомент

Good afternoon, my dear friends! Let’s greet each other and our dear guests.

We have an unusual lesson today, as we have some visitors-inspectors from the 2nd course who want to check your knowledge in different fields. At the screen you see the letters. What can they mean? – You are right. English, Biology and Maths. The last line means the combination of the three subjects.

In each field you have some questions. Every task is for a definite point. The 1st  task in the 1 field is for one point. The 2nd is for two points. The 5th is for 5 points. Your task is to answer all questions and get the maximum sum of points. You are to make up 2 teams. Choose the captain, who will choose a representative from his team for answering and getting points for the team. The result we will see at the blackboard. By the way, every person should write the answers in his paper and get the points personally.

Название 1-й команды Название 2-й команды

 

 

The 1st field. English.

1.1. Write the synonym (1)

Sister’s daughter

1.2. Give the antonyms (2)

  1. long
  2.  fair

1.3. Choose unnecessary  (3)

  1. November, December, January
  2. basketball, baseball, snowball, volleyball
  3. Christmas, All Fool’s Day, Teacher’s Day, My day, New Year

1.4. Say in one word (4):

  1. spring, winter, summer, autumn
  2. Wednesday, Thursday, Tuesday
  3. New Year, Teachers’ Day, Christmas
  4. mother, sister, uncle, nephew

1.5. Write the words in the correct order to make sentences. (5)

  1. homework, yet, done, hasn’t, he, his
  2. they, spoken, just, to, have, our, mother
  3. yesterday, watched, she, film, this
  4. have, since, we, living, been, here, summer
  5. to, if, invites, me, he, I, go, party, the, will

Let’s check the answers.

One representative from every team gives his answer to the inspector, who checks and shows  the sum of points on the blackboard.  All the rest exchange their papers with another team and check each other.

Answers:

1.1.  niece

1.2. short, dark

1.3. November, snowball, my day

1.4. a year (seasons), days of a week, holidays, relatives

 1.5.

1) He has not done his homework yet.
2) They have just spoken to our, mother.
3) She watched this film yesterday.
4) We have been living here since summer.
5) If he invites me to the party,  I will go.

The 2nd field. Biology

2.1. Закончите предложение правильно: (1)

У человека есть, а у обезьян нет:

2.2 Выберите правильный ответ (2)

a) Первые живые организмы:

  1. анаэробные гетеротрофы
  2. автотрофы
  3. организмы-паразиты.

b) Основной источник энергии для новорожденных млекопитающих является:

  1. гемоглобин
  2. гликоген
  3. лактоза.


2.3. Расставьте буквы в правильном порядке, напишите слово (3)

  1. гаеатм
  2. гзиато 
  3. иоэмрнб

2.4. Добавьте пропущенную букву (4)

  1. Б…лок    
  2. Р…босомы   
  3. Т…роксин    
  4. М…тохондрии

2.5. Выберите правильный ответ: (5)

Конечными продуктами окисления  органических веществ являются:

  1. АТФ+Н2О,
  2. О2+СО2,
  3. Н2О+СО2

Let’s check the answers. Проверяем ответы

Один представитель от команды дает ответы на проверку эксперту, который записывает количество баллов на доске в таблицу. Остальные члены команды обмениваются письменными ответами, проверяют друг друга.

Ответы:

2.1. свод стопы

2.2. анаэробные гетеротрофы, лактоза

2.3. гамета, зигота, эмбрион

2.4. Белок, Рибосомы, Тироксин, Митохондрии

2.5. Н2О+СО2

The 3rd field. BEM.

3.1. Choose the right word for every sentence (1)

Sheep or ship?

  1. There is a… in the port.
  2. There is a… in the field.

3.2. Choose правильный ответ (2)

1. К классу «звери» относятся:

  1. octopus   
  2. python 
  3. sheep.

2. Наука о клетке:

  1. zoology
  2. cytology
  3. ornithology.

3.3.Guess the meaning of the words (3)

  1. cube
  2. chromosome
  3. pentagon

3.4. Какое геометрическое понятие передают butterflies? (4)

3.5. Correct the mistakes if there are any (5):

  • Тhree plus five is nine.
  • Wednesday is the 3rd day in Britain.
  • Her sister eyes is dark.
  • There is some teachers and cadets in the room.

Let’s check the answers.

One representative from every team gives his answer to the inspector, who checks and shows the sum of points on the blackboard.  All the rest exchange their papers with another team and check each other.

Answers:
3.1 There is a ship in the port.  There is a sheep in the field.
3.2 sheep - овца, cytology - цитология
3.3 cube – куб, chromosome– хромосома, pentagon – пятиугольник
3.4 Осевая симметрия
3.5.

  1. Тhree plus five is eight.
  2. Wednesday is the 4th day in Britain. (the 3rd in Russia).
  3. Her sister’s eyes are dark.
  4. There are some teachers and cadets in the room.

Подведение итогов игры.

По окончании игры подсчитываются баллы, заработанные каждой командой. Выигрывает команда, набравшая наибольшее количество баллов. Подводится итог индивидуального участия.  Всем победителям торжественно вручаются дипломы, а участникам другой команды – благодарности за участие в игре.