Задачи урока:
- активизировать лексический материал по темам “Моя комната”, “Моя квартира”, “Предлоги места”,
- сформировать навыки аудирования и устной речи по теме “Квартира”,
- освоить грамматические структуры “There is/There are”,
- развить творческие способности учащихся.
- подготовить устные и письменные монологические высказывания по теме “My Dream House”.
Цели урока:
- Обучающая – освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме “Мой дом, моя квартира”; освоить в связной речи структуры с предлогами места; активизировать грамматические структуры “There is/There are; развивать умения, составляющие лингвистическую компетенцию.
- Развивающая – развить навыки речевой деятельности, память учащихся, мышление, внимание, умение сравнивать...; развить умение пользоваться специальными приемами запоминания новых английских слов; активизировать изученную лексику.
- Воспитательная – поспособствовать осознанию возможностей самореализации средствами иностранного языка; воспитать умение работы в группе; воспитать уважительное отношение к другой культуре, более глубокое осознание своей культуры через культуру англоязычных стран.
Оборудование и оснащение
- презентация, картинки и флэш-карточки по темам “Квартира”, “Мебель” и “Предлоги места”;
- раздаточный материал;
- магнитофон
- стенд с работами детей: план квартиры (ученики выполнили дома);
Ход урока
1. Организационный момент – (приветствие и объяснение целей урока).
– Good morning, children! (Good morning, teacher).
I’m glad to see you. How are you today? (We are fine, thank you. And how are you?)
I’m fine, too, thanks. What’s the date today? What date of the week is it today? Who’s absent? (Pupils’ answers)
2. Сообщение целей урока.
(Teacher): Today we are going on to speak about: “My House”, “My Flat”. We will also talk about typical houses in our country. We are going to revise the words on the topic, grammar construction “there is /are”, prepositions of place and many other things.
3. Проверка домашнего задания.
Let me see what you have done at home. It’s time to check up your homework.
Did you draw a plan of a typical house in your country? Please, present them to me and your classmates.
Учащиеся показывают приготовленные заранее план комнаты и рассказывают о них.
Предполагаемый ответ:
a) My house is small but very cozy. My favourite place in the house is my bedroom. My bed is next to the door and there’s a small pink table with a lamp next to my bed. In front of my bed there is a window and my wardrobe. Next to the window there is a desk and a bookcase. I’ve got a lot of books in my bookcase and there are lots of posters on the walls. I like my bedroom very much.
b) My favourite room is our living room. It is big and nice. There is a green sofa in the living room. There are two cushions on the sofa. There is a small coffee table in front of the table. There are two windows. There is a purple armchair in the corner and there are three nice paintings on the wall.
4. Фонетическая зарядка.
T: Repeat after me all together: ПРЕЗЕНТАЦИЯ
– There’s no place like home;
– East or west – home is best; (слайд 1 )
В гостях хорошо, а дома лучше. Свой уголок хоть боком пролезть - всё лучше. Хоть по уши плыть, а дома быть. Свой дом – самое лучшее место.
Основная часть.
a) Now look at the screen and name the rooms. (слайд 2)
b) Answer the questions. (слайд 2)
Where do you ...
– have breakfast? In the kitchen.
– watch TV? In the living room.
– wash your hands and face? In the bathroom.
– sleep? In the bedroom.
– take off your coat? In the hall.
– read books? In the bedroom.
– do your homework? In my bedroom/ In the study.
– play computer games? In the living room./ In my room.
5. Практика аудирования
Now I’d like you to listen to the dialogue “What is your new flat like? ” and then answer the questions.
Sandy: Hi, Olga. What is your new flat like?
Olga: It is very nice.
Sandy: Really?
Olga: Yes. There is a small living room, a kitchen, a bedroom and a bathroom.
Sandy: Has it got any furniture?
Olga: Yes, it has. There is a sofa and an armchair in the living room but there is not a television. And in the bedroom there is a bed and a desk.
Sandy: How about the kitchen? Is there a cooker?
Olga: Yes, there is. There is a fridge and a table too.
Sandy: Sounds great.
Answer the questions:
- How many rooms are there in the flat?
- What furniture is there in the flat?
6. Развитие навыков диалогической речи.
(T): Please, make your own dialogues about your flat (your room).
Учащиеся в парах разыгрывают диалоги, меняясь ролями. Учитель обращает внимание учащихся на интонацию.
7. Практика чтения
And now let’s read and translate the text: “Ann’s room”. I would like to know if you remember what you’ve read about. Mark the statements 1-7 True (T), False (F), Not Stated (NS):
- Ann has got three children. --------
- Her favourite part of the house is the kitchen. --------
- There are two sofas in the living room. --------
- There is a big yellow carpet on the floor. --------
- Ann likes Art. --------
- The living room is cold in winter. --------
- The curtains are blue. --------
- There are some pictures on the wall. --------
8. Актуализация грамматики (повторение конструкции there is/ there are; предлоги места on, in, under, behind, in front of, next to).
Тренировка употребления предлогов места в устной речи. (слайд 3-4 )
Teacher: Look at the slide and complete the sentences with prepositions of place:
Тренировка употребления конструкции THERE IS/ARE. (слайд 5-6 )
Teacher: Look at the next slide and complete the sentences with grammar construction:
There is/are; There isn’t/aren’t; Is/Are there?
c) Teacher: Look at the next slide and say:
What is/are there in each room? (слайд 7)
9.Творческие игры для отдыха и снятия напряжения.
Teacher: Children, some pictures have been hidden in different places. They are the pieces of the furniture. Now you have to find them.
a) Teacher:
- Look at your desk. It is on/under the..... (Pupil 1)
- Look at the teacher’s table. It is next to/under/on....... (P2)
- Look behind the blackboard. It is...... (P3)
- Look at the bookcase. It is on the ..... (P4)
- Look at the chair. It is under your chair. (P5)
b) Teacher: Children, now do the action only when I say “please”.
- Put your book in your bag, please.
- Put your pencil under your chair.
- Put your pen in your pencil case, please.
- Put your eraser on your desk.
- Put your book on your desk, please.
Речевые игры также важны в процессе обучения иностранным языкам. Они позволяют организовать целенаправленную речевую практику обучаемых на иностранном языке. Игры развивают слуховую реакцию, слуховую память, речевую реакцию в процессе коммуникации;
Для закрепления материала, учитель предлагает поиграть в грамматическую игру “Guess” (отгадай). Правила игры: один из учеников на время покидает класс (P 1), а остальные за это время пытаются что-то изменить в кабинете. Вернувшись, ученик должен найти те изменения в обстановке комнаты, которые произошли во время его отсутствия, и выразить эти мысли на английском языке, употребляя Prepositions of place (также игра развивает у учащихся внимательность).
10. Домашнее задание.
Учитель подводит итоги урока и объясняет домашнее задание.
- Write down your home assignment: wb ex.5 page 32.
- Подготовить письменный рассказ “My Dream House” или “The Room I Would Like to Have”
11. Подведение итогов.
(T): Well, you worked very hard today. Thank you, pupils, for your work. I’m sure the lesson was important. We’ll continue similar work at the next lesson. I’m pleased with your answers and you get good marks today.