Тип урока: урок закрепления и обобщения знаний.
Цель урока: Развитие коммуникативных навыков по теме “Экологические проблемы”.
Задачи урока:
Обучающие:
- совершенствование лексических навыков говорения по теме “Экологические проблемы”.
- совершенствование навыков аудирования;
- совершенствование навыков письма;
- совершенствование навыков чтения.
Развивающие:
- развитие внимания, способности к формулированию выводов из прочитанного и прослушанного;
- развитие способности осуществлять репродуктивные и продуктивные речевые действия;
- развитие способности к обобщению;
- развивать внимание и познавательную активность;
- развивать память, смекалку и сообразительность.
Воспитательные:
- воспитание культуры бережного отношения к природе;
- воспитание уважения друг к другу;
- воспитание способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в группах и парах.
Планируемые результаты:
Предметные:
- активизировать лексические единицы по теме “Ecological Problems”;
- прочитать текст “A Teen Animal Club” с целью извлечения определенной информации, обсудить проблему текста.
Метапредметные:
- развивать умение извлекать определенную информацию;
- развивать умение кратко сообщать и обосновывать свой ответ, высказать свои суждения по проблеме;
- учиться лаконично, излагать свои суждения по проблеме и способах ее решения в письменной речи.
Личностные:
- воспитывать чувства сопричастности к проблемам окружающей среды и готовности решать связанные с этим проблемы;
- уметь выбирать оптимальные формы во взаимоотношениях с одноклассниками.
Формы работы: индивидуальная, групповая и фронтальная.
Оборудование:
- Учебник “Английскй язык” 7 класс: в 2 ч. Ч. 2, С.Г. Тер-Минасова, Л.М. Узунова, Е.В. Кононова и др..
- Компьютер, проектор и презентация “Ecological Problems”.
- Рабочая тетрадь “Английский язык” 7 класс.
Лексический материал: litter, poison, nuclear, waste, appear, disappear, environment, recycling, volunteer, shelter.
Организационная структура урока
| Части урока | Этапы урока | УДД |
| I. Мотивационно-вступительная часть | 1. Организационный момент. 2. Определение темы и цели урока. 3. Фонетическая зарядка. 4. Активизация лексического материала. 5. Речевая зарядка. |
Познавательные: Выделять известную
и неизвестную лексику, формулировать на основе
полученной информации познавательную цель. Коммуникативные: Слушать учителя, уметь правильно отреагировать на предлагаемые вопросы. Регулятивные: Осуществлять самоконтроль правильности произношения и самооценки в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке. |
| II. Операционно-познавательная часть | 1. Проверка домашнего задания. 2. Совершенствование навыков письма. 3. Совершенствование навыков аудирования. 4. Совершенствование навыков монологической речи. Работа в группах. 5. Совершенствование лексических навыков чтения. |
Познавательные: Извлекать
информацию, строить предложения, работать с
лексическим материалом. Коммуникативные: Взаимодействовать с учителем, с одноклассниками, аргументировать и корректировать речь. Регулятивные: Умение выполнять несколько действий одновременно и осуществлять контроль собственной речи. |
| III. Рефлексивно-оценочная часть | 1. Мнения учеников о “Клубе для
животных”. 2. Рефлексия. 3. Подведение итогов урока. 4. Выставление оценок. 5. Домашнее задание. |
Познавательные: Самостоятельно
определить, что было выполнено на уроке. Коммуникативные: Формулировать собственное мнение и позицию. Регулятивные: Осознавать качество и уровень усвоения знаний. Личностные: Понимать значение знаний для человека. |
Ход урока
I. Мотивационно-вступительная часть.
1. Организационный момент.
Teacher: Good morning dear children! I am glad to see you. I hope we spend great time all together. How are you today?
Pupils:...
2. Постановка цели и задач урока (Слайд 1)
Teacher: Look at the picture and tell me what will we do today?
Pupils: We will discuss ecological problems today.
Teacher: Yes, you are right.
3. Фонетическая зарядка (Слайд 2)
Teacher: Let’s have some phonetic practice. Look at the board, pronounce the words and translate them.
- Litter
- Poison
- Nuclear
- Waste
- Appear
- Disappear
- Environment
- Recycling
- Volunteer
- Shelter
4. Актуализация лексического материала (Слайд 3)
Teacher: Look at the board and choose the right word.
- We should throw recycling / litter in special containers.
- Stale bread is litter / poison for birds.
- Nuclear / waste power can be both useful and dangerous.
- You shouldn’t waste / appear so much water washing the dishes.
- The tiger appeared / happened in the forest again.
- We must help our environment / litter stay clean.
- Cycling / Recycling is the best way to help the world.
- Bears started to waste / disappear in this place.
5. Речевая зарядка
Teacher: Now answer my questions, please. Tell me what ecological problems do you know?
Pupils: We know such ecological problems as: water pollution, air pollution, global warming and acid rains.
Teacher: Which organizations in the world take care of nature?
Pupils: “Green Peace”, “Friend of the Earth” and “World Wild Life Fund” take care of nature.
Teacher: What do you do to help your town to be clean?
Pupils: We clean rivers, streets and we plant trees.
II. Операционно-познавательная часть.
1. Проверка домашнего задания (Слайд 4)
Teacher: Your homework was to listen to the text, tick the topics in the chart and tell what nature problems are mentioned in the text. Look at the board and check.
| Air Pollution | 3. Air pollution is a very serious problem. Breathing the air is dangerous as it is equivalent to smoking two packs of cigarette a day. |
| Water Pollution | 1. The seas are in danger. Thousands of lakes are polluted. The flora and fauna of lake Baikal is disappearing. |
| Forest Pollution | ? |
| Animal Hunting | 2. Elephants are in great danger because people hunt them. The tigers of Ussuriisk are also in danger as they are hunted because of their beautiful skins. |
| Traffic Jams | 4. People spend from 1 to 6 hours in traffic jams every day. |
| Global Warming | ? |
| Food Pollution | ? |
2. Совершенствование навыков письма (Слайд 5)
Teacher: Choose one of the ecological problems shown in the pictures and write down what you should or shouldn’t do. Use the new words and phrases:
- In my opinion ...
- I think ...
- To my mind ...
Pupil 1: In my opinion we shouldn’t drop the litter in the streets if we want our town to be clean.
Pupil 2: I think we should respect the forest land and wildlife when we go camping.
3. Совершенствование навыков аудирования (Слайд 6)
Teacher: Listen to the news programme and put the news in the correct order. Complete the chart in your Workbook. (Ученики прослушивают новостную программу и выполняют работу в тетрадях).
Teacher: Let’s check what you have got.
| A. Forest fires in Russia | 1 | D |
| B. New Programme for Recycling Waste Paper | 2 | A |
| C. Problems with Litter in Europe | 3 | E |
| D. Poison in the River | 4 | C |
| E. Nuclear Danger | 5 | B |
Pupils: The first is “D”.
Pupils: The second is “A”.
Pupils: The third is “E”.
Pupils: The fourth is “C”.
Pupils: The fifth is “B”.
4. Совершенствование навыков монологической речи. Работа в группах (Слайд 7)
Teacher: You understand news programme and now divide into five groups. Each group will describe one picture.
The first group: As we know fires are very dangerous that’s why it is necessary to be more careful when we go camping. They can damage everything.
The second group: Nuclear power emits far fewer greenhouse gases during electricity generation than coal or other traditional power plants.
The third group: We shouldn’t drop or leave any rubbish or litter.
The fourth group: Dirty water containing chemicals is put back by the factories in the river. Pollution kills water plants and animals. Polluted water also carries diseases.
The fifth group: Paper recycling is widespread nowadays. Recycling paper conserves natural resources, saves energy and reduces greenhouse gas emissions.
5. Совершенствование лексических навыков чтения (Слайд 8)
Teacher: Well done. Let’s do ex. 4 p. 28 Chris is a member of a Teen Animal Club. Listen to his story, read and translate.
(Pupils listen to the text and then read).
Teacher: Let’s find the answers to the following questions:
- What do children do during meetings?
- What do volunteers do?
- What do you need to become a member of the Club?
- What does Janis do with her dog?
Pupils: Children take care of shelter animals, they learn to love animals and to keep them fit and look good.
Pupils: Volunteers give food to animals, wash them, walk with them and play different ball games.
Pupils: You should have interest in socializing and caring for shelter animals. You should be 12 – 15 years old. You should enjoy walking and running with big dogs, playing and training them.
Pupils: Every morning Janis wakes up at 7 o’clock, goes for a run with Tim, she washes him and gives him some food.
Teacher: Excellent. I like your answers. Let’s check how you understand the text and do the following task. You should choose the correct option. (Слайды 9 – 10)
| 1. Teen Animal Club had ... animals when it was opened. | ||
| a) 15 | b) 73 | c) 104 |
| 2. The Club starts in ... and ends in .... | ||
| a) June ... September | b) September ... June | c) June ... August |
| 3. There are ... animals in the Club. | ||
| a) shelter | b) home | c) shelter and home |
| 4. Children ... animals in the Club. | ||
| a) give food | b) give food and train animals | c) train animals |
| 5. You should be ... to join the Youth Volunteer program. | ||
| a) 12 – 17 | b) 11 – 15 | c) 12 – 15 |
| 6. Volunteers communicate .... | ||
| a) in the Club | b) on the Internet | c) in the Club and on the Internet |
| 7. Volunteers organized ... of animal pictures. | ||
| a) an exhibition | b) a blog | c) a web exhibition |
| 8. Camp children ... competitions with animals. | ||
| a) take part in | b) don’t take part in | c) watch |
| 9. Camp children can choose ... they like. | ||
| a) any animal | b) a dog | c) a dog or a cat |
| 10. Camp is opened for .... | ||
| a) children | b) animals | c) children and animals |
III. Рефлексивно-оценочная часть.
1. Мнения учеников о “Клубе для животных”.
Teacher: As you see we should help shelter animals because they can’t live without us and at the same time they can help us as well. Please answer my questions (Слайд 11):
- Would you like to be a member of the Teen Animal Club? Why?
- Would you like to be a volunteer in the Youth Volunteer Programme?
- Would you like to go to a summer camp with animals?
- How does this summer camp help children keep feet?
- (Pupils answer the teacher’s questions).
2. Рефлексия
Teacher:
- What have you learnt today?
- Was the lesson interesting to you?
3. Подведение итогов урока (Слайд 12)
Teacher: Your marks are .... Thank you for your active participation. Your home task is to make a project “Problems of the Environment in my Town”. The lesson is over. Good bye!