Сценарий праздника английского алфавита «The ABC party». 2-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 2


Праздник первых  достижений учащихся 2 класса.

Цель:  систематизировать знания, умения и навыки по пройденному учебному материалу при помощи игр и конкурсов.

Задачи:

  • обобщение и систематизация полученных знаний
  • развитие творческих способностей учащихся
  • развитие навыков общения на английском языке
  • создание благоприятного психологического климата, способствующего формированию личности учащихся

Оборудование:  Интерактивная доска, яркий английский алфавит с рисунками размещён не по порядку. Выставка детских рисунков, маски и костюмы животных, разноцветные шары. Фонограммы с песням. Набор  карточек. Приглашены родители и учителя

Ход мероприятия

Учитель:

Good morning, dear children and parents!
We have a holiday today, the ABC party
We will sing, we will dance
We will speak and read at once!
You know all letters well
You can read them and spell!
Звучит музыка «The ABC»

Учитель: Letters, you are welcome! (Дети выходят в шапочках с изображением букв и строятся, и каждый рассказывает о своей букве).

Aa

A is for apples and apple-tree.
You can see apples on the apple-trees.

Bb

B is for books and for bookcase
I have many books in my bookcase

Cc

C is for cat. My cat is grey,
And with me it likes to play.

Dd

D is for dog and for doggy.
I have a dog, not a doggy.

Ee

E is for eight and for eleven.
How much is eight and eleven.

Ff

F is for flowers: red and blue.
White and yellow and rosy, too.

Gg

G is for girl, and also for garden.
I see a girl going to the garden.

Hh

H is for hand. I have two hands.
This is the way I clap my hands.

Ii

I is for I. I`m a boy, and I`m ten
I like to play with my brother Ben.

Jj

J is for jam. This is apple jam.
Jimmy likes it, and so does Sam.

Kk

K is for Kate. Kate has a kite.
It is little, and it is white.

Ll

L is for letter. This letter is for me.
It is from my sister, as you can see.

Mm

M is for May and May Day,
For March and for Mother`s Day.

Nn

N is for nine, ninety and ninety-nine.
Children, how much is ninety and nine?

Oo

O is for one. One and two is three.
Three little cats are in a tree.

Pp

P is for pencils. With them I can draw:
A red pen, a green tree or a blue door.

Qq

Q is for questions: How are you?
How old are you? And how do you do?

Rr

R is for red. Many things are red.
What can be red? Do you know Fred?

Ss

S is for street. This is my street.
There are a lot of trees in my street.

Tt

T is for Tick and for Tock.
«Tick-tock», says the clock.

Uu

U is for under, but not for at.
«I`m under the tree», says Pat.

Vv

V is for five and also in seven,
It is in twelve and in eleven.

Ww

W is for winter when it is cold.
But I like winter and I like cold.

Xx

X is in six. Let`s count up to six!
1,2,3,4,5,6.

Yy

Y is for a yard where children play.
They play in the yard every day.

Zz

Z is for the Zoo. Let`s go to the Zoo.
I like to go to the Zoo. And you?

Учитель: Мы песенку споём о том, как буквы-letters A, B, C построили свой дом.  Свой дом, в котором 26 letters- букв живёт. ( «The A,B,C song») Дети поют песню.

Учитель: А сейчас давайте мы поиграем в одну игру: «Построй букву»   Нужно 4 команды по 3 человека. Каждая группа получает букву на листе бумаги и должна её построить  втроём а остальные дети в зале догадаться о букве. Время для подготовки – 1 минута.

Учитель: Молодцы, ребята! Вы прекрасно справились с заданием. Я вижу, что вы знаете алфавит, но умеете ли вы считать по- английски? 

Кто может посчитать от 1 до 10? (Выходит один ребёнок)

А кто может посчитать от 10 до 1? (Выходит другой ребёнок)

Какие вы молодцы! А сейчас давайте все вместе поиграем в математику и выполним несколько примеров на сложение и вычитание      

  • 1+2=?     
  • 5-3=?............

Учитель: Молодцы!!! А сейчас давайте споём песенку «О, 5, 10».

Дети образуют  круг. Учитель в середине.  Звучит клип с песней на счёт «О, 5, 10»   Дети поют песню и повторяют движения за учителем.

Учитель: Дети! А сейчас мы поговорим о животных. Каких животных Вы знаете? (Они называют животных, подняв руку).
Учитель: Замечательно!!!Вы знаете много животных. Возможно вы знаете и стихотворения о них? Какие стихотворения Вы знаете о животных? (Дети рассказывают стихи о животных, имея или игрушку этого  животного или картинку в руках или в маске животного.)

I love my cat.

It`s warm and fat.
My cat is grey,
It likes to play (A cat)

My dog is clever, strong and quick,

It`s name is Spot, my name is Nick.
My dog is nice, my dog is gay,
We play together every day (A dog)

Fly,  little bird, fly

Fly into the blue sky!
One, two, three,
You are free. (A bird)

Baa, baa, black sheep,

Have you any wool?
Yes, sir, yes, sir.
Three bags full.  (A sheep)

The water in the sea is cold,

It is as cold as ice,
But I am not afraid at all:
My coat is warm and nice. (A white bear)

I am a little squirrel

As busy as can be,
I`m gathering some acorns
For winter food for me. (A squirrel)

I am big and I am strong,

And my trunk is very long! (An elephant)

My paws are big and strong,

My tail is very long,
Me mane is fine and thick,
And I am very big (A lion)

Little frog, little frog,

Hop, hop, hop.
Little frog, little frog,
Stop, stop ,stop. (A frog)

 I`m busy, busy, busy”,

Says a busy little bee.
Pretty, busy little bee,
Bring some honey for my tea” (A bee)

I am a baby-tiger,

My coat is smooth and nice,
It is of yellow colour
With pretty narrow stripes. (A tiger)

In the pool the little fish

Swim about - swish, swish,
But in winter time they sleep
In the water deep, deep. (A fish)

The cow says, “ Moo, moo,

I have some milk for you. (A cow)

Учитель: Now I think you can dramatize some poems about animals. Who can?

(Выходят двое детей в костюмах кошки и мышки).

Cat:

Little mouse, little mouse,
Where is your house?
Tell me my sweet!

Mouse:

Little cat, little cat
Stay in your flat,
There is nothing here to eat!

Cat:

Little mouse, little mouse
Where is your house,
Where do you live?

Mouse:

Little cat, little cat
Stay in your flat,
I have nothing to give.

Cat:

Little mouse, little mouse,
Where is your house?
Come out and talk to me!

Mouse:

Little cat, little cat,
No, no I won`t do that!
You want to eat me.  (Мышка убегает, за ней кот)

Учитель: Good for you all. I see you really know a lot of poems about animals and now I want to see if you know riddles.

I

  1. Кто забрался в мой сапог и фырчит там? (А hedgehog)
  2. Кто орехов кучу съел  и на прут грибок надел? (A squirrel)
  3. Hedgehog, hedgehog, cъешь пирог, там внутри сидит…(A frog)
  4. Не нужны мне бег и бокс. Я хитра. Ведь я… (A fox)
  5. Опрокинув на пол банки, в уголке сидит…( A monkey)
  6. Утомили зебру игры - на кровати спит…(A zebra)
  7. Нацепив на хобот бант, танцует польку… (An elephant)
  8. Вот удивится мистер Брайен: его пиджак надел… (A lion)
  9. Почему-то влез на шкаф и застрял там…(A giraffe)
  10. Под соснами, под ёлками лежит мешок с иголками. (A hedgehog)
  11. Кто любит валяться в грязи? (A pig)
  12. Кто всё время молчит? (A fish)

II. В народе говорят

  1. Большой, как (an elephant)
  2. Быстрый, как (a horse)
  3. Злой, как (a dog)
  4. Проказливый, как (a cat)
  5. Полосатый, как (a zebra)

Учитель: Молодцы, ребята! А сейчас давайте-ка вспомним цвета. Красный!!

Дети: red…

Учитель: А теперь давайте  послушаем стишок про цвета.

Orange is a carrot,
Yellow is a pear,
Green is the grass,
And brown is a bear,
Purple is a plum,
Blue is the sky,
Black is a witch`s hat,
And red is cherry pie.

Учитель: Дети предлагаю Вам спеть песенку: «Head and shoulders».

Звучит клип «Head and shoulders», дети повторяют движения за учителем.

Учитель: И в заключение нашего замечательного праздника давайте сыграем ещё в одну игру. Сейчас мы проверим, как Вы умеете строить предложения из слов. Нам нужно 2 команды по 7 человек. Каждая команда получает пакет, в котором находится 7 слов. Вы должны из них собрать предложение и встать каждый со своей буквой в нужном порядке. Чья команда быстрее и правильно соберёт предложение – занимает I место, а вторая  команда II место.

(Предложение первой команды: My mum and dad like to swim.

Предложение второй команды: A green crocodile lives in the Zoo)

В заключение праздника звучит песня «The ABC»

Учитель: Dear children! I see you like English. You can speak English! You know the English Alphabet, colours, numbers and animals! Go on learning English! I wish you good luck! Thank you to everyone!

Учитель: Дорогие ребята! Вы многому научились в этом году. Вы изучили буквы английского алфавита, умеете называть цифры, цвета, животных по-английски. Продолжайте и дальше совершенствовать свои знания! Мы желаем Вам успехов и радостных открытий!