Урок английского языка по теме «Man-made wonders of the world»

Разделы: Иностранные языки


Цель урока: закрепление лексических единиц по теме “Искусство и культура”.

Задачи урока:

  • использовать разные формы работы (фронтальную, в парах, в малых группах);
  • применять навыки просмотрового чтения;
  • расширить кругозор учащихся;
  • использовать элементы проектной работы.

Необходимое оборудование: рабочая доска, раздаточный материал.

Ход занятия

Good day, students today we continue to speak about wonders of the world. Each of you name at least one wonder you know. It can be ancient, technical or natural wonders. (учащиеся называют свои варианты чудес). Thank you.

Now have a look at the blackboard, please. Think of antonymous English versions of these man-made wonders of the world. They do still exist.

I. Antonym Vocabulary

  1. Ванькина яма __________________________________
  2. Переулок безвременья ___________________________
  3. Костромское ухо ________________________________
  4. Балетная школа на северном полюсе _______________
  5. Проклятый одиночка ____________________________
  6. Вашингтонский лес забытой войны ________________

(Key: 1. The Eiffel Tower 2. Times Square 3. The London Eye

4. Sydney Opera House 5. La Sagrada Familia

6. Hiroshima Peace Memorial Park) Приложение 1

II. Match the country to the wonder (work in pairs)

1. The Eiffel Tower

2. Times Square

3. The London Eye

4. Sydney Opera House

5. La Sagrada Familia

6. Hiroshima Peace Memorial Park

a) Japan

b) The UK

c) France

d) The USA

e) Spain

f) Australia

(Key: 1c 2d 3b 4f 5e 6a)

III. Order from the youngest to the oldest (work in a row)

  1. Sydney Opera House
  2. The London Eye
  3. La Sagrada Familia
  4. The Eiffel Tower
  5. Times Square
  6. Hiroshima Peace Memorial Park

Key:

The Eiffel Tower (1889)
Times Square (1904)
The London Eye (1999)
Sydney Opera House (1973)
La Sagrada Familia (2026)
Hiroshima Peace Memorial Park (1956)

IV. Now we have two advertising companies.

Choose the boss and put the puzzles together (Приложение 2)

(учащиеся опознают фотографию на пазле)

V. Now each company gets texts. Look the texts through and fill in the table (Приложение 3). Then the boss present the information.

Name Country City Architect Open since Why should you visit
           
           

The home task is to make up an advertising poster presenting the wonder.