Задачи урока:
1. Практическая задача урока:
Научить учащихся употреблять новые лексические единицы (7) до уровня предложения на базе текста для аудирования «Приглашение в Британскую школу» и текста для чтения «Письмо-приглашение».
2. Воспитательная задача:
Помочь учащимся осознать необходимость работы в парах и группах, принимать позицию своего партнера и уметь выходить из конфликтных ситуаций при совместной работе.
3. Образовательная задача:
Способствовать расширению страноведческого кругозора учащиеся (познакомить с письмом-приглашением в другую страну).
4. Paзвивающая задача:
Способствовать развитию психические процессов учащиеся (слуховой и словесно-логической памяти, произвольного внимания и воображения) на базе аудиодиалога, образца письма-приглашения, обьявления на школьном сайте
ХОД УРОКА
I. Организация класса
Т: Good morning, boys and girls. Sit down. How are you today, Kate?
P1: I’m fine, thank you. And how are you?
T.: I’m fine too, thanks.
Now greet each other, ask your friend how he is today.
P1 – P2, P3 – P4, P5 – P6…
T.: It’s time to say “Hello”. (Hello)
It’s time to say “Hello”. (Hello)
It’s time to say “Hello”. (Hello)
And start our lesson.
II. Фонетическая разминка
На доске написана транскрипция следующих слов:
Student, invite, suggest, group, social, match, programme, during, responsible, news.
T: Read the words in transcriptions.
T: Try to read them again in alphabetical order. Work by the chain.
(During, group, invite, match, news, programme, responsible, social, student, suggest)
III. Речевая разминка
На доске написаны слова.
Invitation social programme
a group of a date and time
to stay with students
to arrange your friend’s family
to be responsible for letter
T: Match the words to make phrases.
P1: Invitation letter
P2: a group of students
P3: to stay with your friend’s family
P4: to arrange a date and time
P5: to be responsible for social programme
T: Complete the sentences with the word combinations
P1: We’ll send you an invitation letter.
P2: We would like to invite a group of students.
P3: He stays with your friend’s family.
P4: Tomorrow we’ll arrange a date and time our party.
P5: I’ll be responsible for social programme
IV. Работа с аудиотекстом
Now in’s time to listen to the dialogue.
1) установка для первичного прослушивания
Find out what Ann’s news is.
2) Work in pairs. Let’s put the sentences in the logical order in exercise 2 on page 52.
3) Установка для повторного прослушивания
Listen to the dialogue and correct your mistakes.
4) Read the dialogue in pairs now.
5) Who wants to read it aloud?
V. Работа с тестом
1) And now, children, it's time to read the invitation letter from English school.
Work in group. Divide into groups of four.
Try to complete the text. Use the words on the topic.
2) Let’s chek up your work.
Change your letters.
Who wants to read it aloud?
VI. Самостоятельная работа
1) Open your workbooks exercise 2 on page 26.
Fill gaps, use the words before the text.
2) Сompare you work and the text on blackboard.
VI. Завершение урока
1) Подведение итогов
T.: Do you like our lesson today?
What do you like to do?
I think this lesson was interesting and useful for you.
Выставление отметок + устное оценивание.
2) Домашнее задание
Let's write down your hometask. Ex. 2 p.78 . Complete the sentences with the correct tag endings.
– The lesson is over. Thank you for work.