Урок английского языка по теме "Музыка в нашей жизни (Music in out life)". 9-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 9


УМК: “Spotlight -9”

Авторы учебника: В. Эванс, Д. Дули, О.Е. Подоляко, Ю.Е. Ваулина

Класс: 9

Цель урока: Формировать навыки и умения монологической речи по теме “Музыка в нашей жизни”.

Задачи урока:

  • Образовательный аспект: Повторить лексику по теме “Music”, учить составлять простые и сложные предложения по теме на английском языке, развивать навыки чтения текста с извлечением нужной информации, учить читать диалоги по теме и понимать их, учить составлять монологическое высказывание по теме “Our favourite music”.
  • Развивающий аспект: Развивать внимание, способность к анализу и синтезу, логическое мышление, память, языковую догадку.
  • Воспитательный аспект: Повышать интерес к изучению английского языка, воспитывать культуру языкового общения, уважительное отношение друг к другу, умение работать в паре и группах, воспитывать любовь к музыке, понимание роли музыки в жизни человека.

Тип урока: обобщение и актуализация знаний

Формы работы: фронтальная, парная, групповая

Оборудование: книги, компьютер, диск с разными песнями, проектор, диск со слайдами по теме урока, маркеры, фломастеры, бумага для проектов, тексты для чтения.

Ход урока

1. Организационный момент.

Good morning, boys and girls. I am glad to see you again. Sit down, please. Are you ready to start our lesson? I think we can start.

And now about the topic of our lesson. (Учитель включает музыку и говорит) Boys and girls! Music is a great power. I think music makes us very happy. What is our topic today? (Учащиеся формулируют тему урока, которая записана на доске и переводят.) Yes, you are right.

The topic of our lesson: Music in our life.

2. Цель урока.

The aim of our lesson is to discuss about the role of music in our life. So we’ll repeat words, make up sentences, read and understand the text and do our own projects about different types of music. (Дети помогают учителю формулировать задачи, с помощью которых достигается цель урока.)

3. Речевая зарядка.

(Учитель задаёт вопросы по теме, учащиеся отвечают )

- What is music for you?

- What music do you like to listen when you have free time?

- How can music influence people?

Teacher: I see you are fond of different types of music. It’s very well. Today we’ll speak about the role of music in our life.

4. Актуализация ранее изученного лексического материала. Teacher: Our work begins from the words about “Music”. Do you know these words well? Let’s work in pair.

(Учащиеся проверяют друг друга слова по теме “Music”и оценивают свои ответы)

Music ,opera, pop, folk, rock hip-hop, electro, sing, country,

listen, hear, melody, turn off, sort, types, song, prefer, favourite,

fantastic, concert, composer.

Teacher: Children, you know words very well. Now we’ll read about different genres of music.

5. Чтение мини - текстов по теме “The genres of music”.

Teacher: The world of music is rich and varied, isn`t it?

Pupil1: Yes, it is. There are different genres and styles in music such as classical music that appeals to both our senses and intellect.

Pupil2: Folk music that reflects the history, customs and traditions of the country.

Pupil3: Dance music and pop music that are new rhythms probably as a result of changing times and so on.

Teacher: Match the musical terms and definitions. ( учащиеся читают мини-тексты, которые лежат у каждого на парте, определяют музыкальные направления)

  1. jazz;
  2. country music;
  3. rock;
  4. blues;
  5. rap.

a) an American style of music based on variation. Since its beginning in the black community of New Orleans, Louisiana, USA around the turn of the century, it has continuously been involved into many different styles. The constant elements are improvisation and variation.

b) music that is popular in and originated from the southern and western United States. It has many sources: traditional ballads, cowboy songs, Mexican music and the like.

c) a style of music that was popular especially in the 1950s but is still played now. It has a strong, loud beat and is usually played on electrical instruments.

d) a type of music that has its origins in America`s black community. Most songs are about loneliness, sadness or lost love, sometimes the words express a humorous reaction to life`s troubles.

e) a musical style where the singer speaks or shouts the words.

(Учащиеся читают отрывки, определяют музыкальные стили и объясняют на английском языке)

Pupil1: I think the first tune is jazz.

Pupil2: In my opinion the second tune is country music.

Pupil3: It seems to me the third tune is rock.

Pupil4: I am sure the fourth tune is blues.

Pupil5: I consider the fifth tune is rap.

6. Работа с диалогом по теме “Our favourite music”.

Theacher: Now, we’ll work with dialogue. The task is to read the dialogue about music and translate it (Учащиеся работают c диалогом на стр. 77, переводят его, затем составляют предложения, дополняя словами из диалога )

1. Next week Dan is going to ....

2. Andy prefers pop music ....

3. Artists such as Rihanna and Justin ....

4. Dan likes hip-hop and ....

5. Two friends wanted ....

Theacher: Very good, children. You understood this dialogue very well.

7. Минутка отдыха “Guess the singer”

Teacher: Are you tiered? Let’s have a break.

I have a surprise for you.
Let’s listen the famous singers and answer the question:
Who sings this song? (Учитель включает песни, ученики прослушивают и дают ответы)
Answers:
1. Dima Bilan
2. Rihanna
4. P.Gagarina
5..................

8. Речевая разминка

Teacher: Translate sentences, using words and word-combinations from the blackboard.

1. Я люблю музыку, так как она наполняет наши сердца добротой, радостью, счастьем.

(I enjoy music, because it fills our hearts with kindness, joy and happiness.)

2. Музыка Моцарта очаровывает и удивляет нас.

(Mozart's music enchants and amazes us.)

3. Я и мои родители часто посещаем концерты разных исполнителей.

(My parents and I often visit concerts of different singers)

4. Многие молодые люди любят ходить на дискотеки.

(Many young people like to go to discoes.)

5. Музыка занимает важное место в моей жизни.

(Music occupies an important place in my life.)

8. Активизация навыков монологической речи. (групповая работа )

Teacher: Let’s divide into 4 groups and describe your favourite music. On the desks you have softtip pens, markers and paper. You must do projects and tell about folk, rock, rap and pop music. (Учащиеся делятся на 4 группы по интересам, оформляют свои мини-проекты, потом рассказывают классу о любимых музыкальных направлениях)

Teacher: You've worked hard today, it was real pleasure to listen to your stories. We see that it is impossible to live without music and you can hardly find a person, who doesn't like or need music, who never sings or dances.

9. Подведение итогов урока, рефлексия, оценки, задание на дом .

Teacher: Thank you for your work today. Children, what did we do on the lesson? (На экране появляются выражения, с их помощью дети подводят итог урока и выражают свои чувства, своё отношение к уроку, что нового узнали, что понравилось и т.д.)

Сhildren: The lesson was... I know... I can tell about... Teacher: You worked excellent. Your marks... (учитель ставит и объясняет отметки учащимся)

Your home task is to write about your favourite music. (учащиеся должны написать о своей любимой музыке, можно оформить свой рассказ рисунками. )

Thank you for the lesson. Good-buy.