Цели урока:
обучающие
- повторить во всех видах речевой деятельности лексические единицы по теме “Виды транспорта”
- научиться расспрашивать и отвечать на вопросы о видах транспорта
развивающие
- развивать лингвистическую компетенцию
- развивать навыки во всех видах ревой деятельности
- развивать коммуникативные умения при работе в группе
- развивать компетенцию личностного самосовершенствования
- развитие навыков распознавания и использования в речи слов и выражений по теме “Виды транспорта”
- развитие умения диалогической речи
воспитательные
- воспитывать культуру поведения через освоение норм этикета
Оборудование: доска, компьютер, проектор, тематические картинки.
Ход урока
1. Организационный момент (приветствие, сообщение темы урока)
Т.: Hello, dear students. Glad to see you. I hope you are OK. So, the subject of our lesson today is “Means of transport”.
2. Лексическая разминка
T: Well, before we start discussing problems I’d like to ask you:
- How are you today?
- Who is absent today?
- Do you like travelling?
- Have you ever been to Moscow?
- What kind of transport do you prefer?
3. Выполнение упражнения 1, страница 96
а) Развитие умений прогнозирования содержания текста
T: Open your books at page 96, ex 1.Look at the picture and the title of the text. How do you think what is the text about?
б) Развитие умений поискового чтения
T: Let’s make exercise 1b. Listen and read the text. Complete the text with the missing words.
Are you ready? (1 most/many, 2 from, 3 their, 4 the, 5 by, 6 in, 7 for, 8 them, 9 some, 10 by )
4. Развитие умений поискового чтения. Выполнение упражнения 2, страница 96.
T: Exercise 2, page 96. Find the words in the text which mean:
- Средства, способ (para 1)- means
- Производить впечатление (para 2)- impression
- Поворачивать, двигать (para 2)- rotate
- Обозначать (para 2)- indicate
- Широко-известный (para3)- popular
- Товары (para3)- merchandise
5. Повторение изученных слов по теме транспорт.
T: Complete the table in the card with as many means of transport as possible. Compare with your partner.
By land | By sea | By air |
Coach | Hovercraft | Helicopter |
Car | Steamboat | Aeroplane |
Bicycle | Ferry | Hot air |
Bus | Canoe | Balloon |
train | Raft | Private jet |
Horse/donkey/ camel | Cruise ship | |
On foot | yacht | |
Skateboard | ship | |
Scooter | ||
Motorbike | ||
Underground/metro |
6. Развитие умений аудирования (понимание основного содержания).
T: Listen to three people giving their opinions on different means of transport. How does each person prefer to travel? Why?
P1: Sophie-bike because you don’t stuck in traffic, it’s free and it keeps you feet.
P2: Peter-train because it is a fast way to travel and he likes looking out of the window at the beautiful countryside.
P3: Greg-boat because you can walk around or go outside and look at the sea. It is a really interesting way to travel.
5. Развитие умений монологической речи.
T.: What is the most commonly used means of transport in your country? How do you prefer to travel? Why?
P.: The most commonly used means of transport in my country is the train. I like travelling by car most of all because you are free to go where you want.
7. Подведение итогов урока
T. Thank you for your work. Today you were active and work well. Do you like our lesson today? What do you like to do? Your marks for the lesson...
8. Домашнее задание
- Exercise 11, page 97.