Урок по теме «Добро пожаловать в лондонский зоопарк». 6-й класс

Разделы: Иностранные языки, Презентация к уроку

Класс: 6


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (28 МБ)


Программа: “Enjoy English 2-11” М. З. Биболетова, Н. Н, Трубанева

УМК: “Enjoy English 5-6” М. З. Биболетова

Цели: Систематизировать и обобщить лексику по теме “Зоопарк”, развивая умения говорения учащихся на уровне подготовленного монологического  высказывания, воспитывая любовь к окружающему миру.

Задачи:

  • обобщить и закрепить активную лексику по теме “Лондонский зоопарк” в различных видах речевой деятельности: в упражнениях по чтению, аудированию, говорению;
  • развивать коммуникативные навыки и умения; память, творчество, фантазию, инициативу в приобретении знаний; компенсаторные умения;
  • совершенствовать монологическую и диалогическую речь, произносительные навыки;
  • формирование нравственного отношения к животным, чувства сопричастности к проблемам животных;
  • поддерживать интерес к языку, любознательность и активность учащихся

Оборудование: Учебник “Enjoy English 5-6”, ситуативные карты, раздаточный материал, карта Лондонского зоопарка, слайд-шоу “Животные”

ХОД УРОКА

1. Начало урока. Приветствие.

- Good afternoon, students. Sit down, please. How are you today? Let’s start our lesson.

- Dear children, today we’ll continue our talk about animals.

- First of all let’s remember some sounds. Look at the blackboard and read words. They will help us at the lesson.

2. Фонетическая зарядка (доска)

[ai] rhino, wild, tiger

[i:] feed, zebra, eagle

[t] tortoise, catch, watch

[ng] chattering, chasing, drinking

What is common? - Sounds

3. Речевая зарядка

- OK, you are good. If you want to see all animals on one day, where should you go?

- Yes, you’re right, at the zoo. And today we’ll go to London Zoo. To watch an animal we‘ll do a task.

But to get to the zoo we should buy tickets. To buy tickets, we’ll play the game “Deaf telephone”. I call you an animal; you tell me its name. OK, start.

  • Tiger
  • Insects
  • Cockerel
  • Kangaroo
  • Elephant
  • Tortoise (после каждого слова на экране слово)

4. Тренировка ЛЕ

Oh, how nice animals. Now look at the blackboard. There are some words, call me please who it is? (на доске слова из букв в разброс, после названия слова – слайды с животными)

1. crocodile

2. horse

3. snake

4. goose

5. gorilla

6. rhino

5. Контроль ранее пройденного материала. (карта зоопарка)

- And now to see next animals you should look at the map. What a large zoo! Who knows, is it old or new? - When?

- You are right. It’s very old. But, now remember, what animals appeared in London for the 1st time? (доска) A zebra, a polar bear, 4 giraffes, leopards, an elephant.

– Yes, you are right

1.Leopards

2. an elephant

3. a polar bear

4. a zebra

5. 4 giraffes.

6. Контроль граммaтики: Pr. Simple and Pr. Progr.

- They’re very, beautiful beings. Now tell me please, why do people keep animals in zoos?

- Yes, you’re right. We can watch them, have funny, and we can see endangered animals in zoos.

- Oh, how nice. But tell me please, what can animals do there? Look and write, what are they doing? (экран)

What is it doing?

1. The monkey... is jumping. (обезьянка)

2. The parrot ... is chattering (попугай)

3. The leopard ... is chasing (леопард)

4. The eagle... is feeding their babies. (орел)

5. They... are drinking (антилопы)

После выполнения проверить вместе.

7.  Физ минутка (доска обратная сторона)

I’m tired. Animals are too. Let’s feed them. Give them and yourself some food.

1.Meat - a lion 2

2.a banana - monkey

3. fish - a dolphin

4. grass – a cow

5.carrot - a hare

6.corn - a hen

7.green tree leaves - a giraffe

8. honey – a bear

9.mice – a fox

10. chocolate - you.

11. cheese – a mouse

12. an egg – a snake

8. Контроль внимания и понимания (экран)

There’re many different signs in the zoo, but there are some which can not be. Find them.

No swimming No fishing Keep off the grass Don’t feed the lions No dogs No flash No watch No catch No save No fight No burn

9. Монологические высказывания

Oh how much we have seen today. Do like our trip? Now imagine, you’re the director of the zoo. What would you do if you were the zoo’s director? Please use your book p 107 ex 12

If I were the director I would .... (учебник и экран)

10. Итоги. Д/з

You were very good visitors today. Now write down your h/t. TB p115 ex 37 (r, transl)

11. Рефлексия

Если вам понравилось наше путешествие, оставьте смайлик с улыбкой, если нет – грустный

Приложение

1. The monkey... 1. The monkey...
2. The parrot ... 2. The parrot ...
3. The leopard ... 3. The leopard ...
4. The eagle... 4. The eagle...
5. They... 5. They...