Презентация к уроку по теме "The Icons of the UK"

Разделы: Иностранные языки, Презентация к уроку


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (4 МБ)


Цель урока: Активизация и совершенствование умений и навыков устной речи с использованием основной лексики.

Задачи урока:

Образовательные:

  • активизация изученных лексических единиц и речевых образцов.
  • расширение кругозора

Развивающие:

  • развитие творческого воображения и мышления.
  • развитие умений систематизировать и обобщать полученные знания.
  • развитие понимания иноязычной речи на слух.

Воспитательные:

  • воспитание уважения к истории и культуре страны изучаемого языка.
  • воспитание культуры общения.

Оборудование: компьютер, видеопроектор, экран, презентация в PowerPoint.

Ход урока

1. Организационный момент.

2. Основной этап. Контроль выполнения домашнего задания.

Преподаватель: What makes something an icon? Icons are symbolic – they represent something in English culture, history or the English way of life. Icons are recognizable in a crowd – if no-one has heard of it or knows what it looks like, it cannot be an icon. Icons are amazing and surprising. One day the British government launched a two-year project, called “Icons –a Portrait of England”, to try and find the most significant symbols of England and Englishness. Hundreds of thousands of people, both in England and abroad took part in the project and nominated things they like most about England. слайд №1

Преподаватель представляет “гостей из Великобритании”, которые “принимали участие в этом проекте”. Они расскажут о самых знаменитых и узнаваемых символах своей страны. Звучат рассказы студентов (развитие навыков устной подготовленной речи), сопровождаемые показом слайдов. Каждый слайд содержит краткую информацию устного сообщения.

3. Закрепление полученных знаний.

Преподаватель возвращается к началу презентации и просит студентов ответить на следующие вопросы.

Слайд № 2.What do you know about the great stone monument of Stonehenge?

Where is it situated? Why many scientists think that Stonehenge was built in the honour of the sun?

Слайд № 3. When was Tower Bridge built? Does it regulate today a large part of the impressive traffic of the Port of London?

Слайд № 4.What is Hyde Park famous for? Where is it situated?

Слайд № 5.What is Buckingham Palace? What ceremony takes place daily at 11 o’clock? When can you see the royal standard fluting over the palace?

Слайд № 6. What is the double-decker? Why is it called so?

Слайд № 7. How and why people often call the underground in London?

Слайд № 8. When and with what aim was the Tower of London built? Who built the White Tower? What is the Tower now?

Слайд № 9. Why does this car have such name?

Слайд № 10.What is the popular nickname of the London policemen? Why?

Слайд № 11.Where does the Thames flow? What is the width of the river?

Слайд № 12.What are the main colours of the British flag? Why is it called the Union Jack?

Слайд № 13.Can you name any public schools in Great Britain? What is the parents’ role in giving education to their children?

Слайд № 14.When did the Beatles become famous? Can you name Lennon’s song which became the anthem of the antiwar movement in the West?

Слайд № 15.What can you say about tea drinking tradition in Great Britain? Where did tea come from to Britain?

Слайд № 16. Where is the “Eden” situated? Why is it called the project of the 21st century?

Слайд № 17.What is Windsor? What is it famous for?

Слайд № 18. What is Big Ben? Why is it got such nickname? Where is Big Ben situated?

Слайд № 19. Who designed a red telephone box? Why is it red?

Слайд № 20. Is it a great tradition to get together on Christmas day in Great Britain? What is the main dish of this holiday? Has your family any traditions for celebrating Christmas?

4. Заключительный этап.

Преподаватель предлагает студентам назвать то, с чем у них ассоциируется Великобритания. Please, name more icons of Great Britain. As for me I would mention football and tennis, Pink Floyd and Deep Purple, Winnie–the-Pooh and Robin Hood, Shakespeare and Churchill and of course Sherlock Holmes and Agatha Christie. Студентам предоставляется возможность высказать свои идеи (развитие неподготовленной речи).

Варианты ответов: Harry Potter, Oxford & Cambridge, the Guinness Book, Robinson Crusoe, Scotland Yard, Piccadilly Circus, the Royal Family.

5. Подведение итогов: краткий анализ работы каждого студента, выставление оценок.

Литература.

Speak Out № 58, 63, 64, 65, 67, 69, 70, 74, 86, 89, 90, 92, 95.