Внеклассное мероприятие по английскому языку по теме "Образование в России и Великобритании"

Разделы: Внеклассная работа, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентации к уроку

Загрузить презентацию (6 МБ)

Загрузить презентацию (4 МБ)

Загрузить презентацию (8 МБ)


Цель: Познакомить учащихся со структурой образования в России и Великобритании и впоследствии осуществить контроль усвоенных знаний.

Задачи:

  • Образовательная: Дать учащимся общее представление о структуре образования в России и Великобритании.
  • Воспитательная: Воспитать в учащихся чувство уважения к системе образования родной страны и чувство заинтересованности в системе образования за рубежом.
  • Развивающая: Развить у учащихся зрительную и слуховую памяти, способность работать в команде и способность быстро и оперативно находить выход из сложившейся ситуации.

Форма проведения: Данное мероприятие проводится в виде презентации материала и последующей её проверки в виде игры по аналогии игры “Самый умный”.

Место проведения: Помещение класса.

Оборудование

  • 2 презентации о системах образования в России и в Великобритании, 1презентация в виде интерактивно оформленной игры, контролирующая степень усвоения знаний, компьютер, интерактивная доска, проектор, 2 российских флага и 2 британских флага для 4 команд, костюмы русского студента и британского студента для презентующих материал, правильно оформленное помещение для игры.

Участники и исполнители

  • Учащиеся и трое ведущих (2 учителя, презентующих материал о системах образования и 1 учитель, проводящий непосредственно игру “The Cleverest”)

Оформление:

  • Парты расставлены так, чтобы у каждой команды было своё собственной рабочее место, флаг на каждом из 4 рабочих территорий команд, перед командами проектор и интерактивная доска с презентациями, запись названия команд на доске для ведения счёта.

План мероприятия

  • Беседа с учащимися о системах образования разных стран.
  • Презентация материала о системе образования в России.
  • Презентация материала о системе образования в Великобритании.
  • Объяснение правил предстоящей игры.
  • Игра “The cleverest” по услышанному и увиденному материалу на интерактивной доске.

Ход мероприятия

Беседа с учащимися о системах образования.

Учителя начинают урок как обычно, но сообщают детям специфическую цель урока – познакомиться с системами образования стран. Далее учитель ведёт небольшую беседу с детьми, которая скорее носит риторический характер, задавая детям лишь один вопрос “What do you know about education in Russia and in Great Britain?”.

Teacher 1: Good morning, boys and girls! Today we have not a usual lesson. Today we have a special lesson. We will speak about systems of education. What do you know about education in Russia and in Great Britain? Of course, you know that all the countries have their own systems of education. These systems can differ a lot or can be of the same origin. But today we’ll speak about really different and contrasting educations. They are of Russia and Great Britain. I would like you to listen to and watch the presentations very attentively, thus we’ll check what you’ve known in our future game which is called “The cleverest”.

Презентация материала о системе образования в России.

2 ведущий презентует материал о системе образования в России, рассказывая о ней и показывая ту же информацию на экране при помощи презентации. Рассказывать следует медленно, обращая внимание учеников на более трудные для запоминания факты на экране в презентации.

Teacher 2: What do we know about the system of education in our country? (slide #1) In Russia there are nine years of compulsory education. (slide #2) School starts at the age of 6 for Russian children. (slide #3) The school year begins in September,1 and lasts until May,25 (slide #4) We have public or state schools and independent schools. State schools are free of charge, but independent ones are not.

(slide #5) The school year is divided into four terms separated by one- or two-week holidays. (slide #6) School summer holidays last for three months. (slide #7) Nearly all schools work a six-day week and are closed on Sundays. (slide #8) A day starts at 8 or 9 o’clock and lasts till 1 o’clock in the afternoon. (slide #9) 68% of Russian children aged 5 are enrolled in kindergartens. (slide #10) Compulsory education is free of charge. (slide #11) The eleven-year term is split into elementary (grades 1-4), middle(5-6) and senior (9-11) classes. (slide #12) Education in Russia is provided predominantly by the state and is regulated by the Federal Ministry of Education and Science. (slide #13) At the end of the 11th form children have exams. (slide #14) In January 2007 the law on the introduction of the Union State Examination was approved by the State Duma. (slide #15) Upon complition of a nine-year program they have a choice of either compliting the remaining 2 years at normal school or transfer to specialized professional training school. They are divided into PTSs, technical and medical schools. (slide #16) Higher education. There are two levels of higher education… (slide #17) Basic higher education (4-5 years) leading to the Bachelor’s degree, the first university level degree. (slide #18) Postgraduate higher education (5-6 years). (slide #19) Russian universities have competitive requirements. (slide #20) Best universities:

Moscow State University is the largest in the country, founded in 1755 by Michail Lomonosov. It has 24 faculties. (slide #21) Russian State Medical University is one of the oldest medical schools, founded in 1906. (slide #22) Bauman Moscow State Technical University- a leader of Russian engineering education. (slide #23) St. Petersburg State University of Fine Mechanics is a unique university of optics. (slide #24) Tomsk State University is the higher educational institution in vast area from the Urals to the the Pacific Ocean. (slide #25)

Презентация материала о системе образования в Великобритании.

3 ведущий презентует материал о системе образования в Великобритании, рассказывая о ней и показывая ту же информацию на экране при помощи презентации. Рассказывать следует медленно, обращая внимание учеников на более трудные для запоминания факты на экране в презентации.

Teacher 3: What do we know about the system of education in the United Kingdom? (slide #1) Full time education is compulsory up to the middle teenage years. (slide #2) The academic year begins at the end of summer. (slide #3) Schools funded by the government, either directly or via local education authorities, are called “state schools” and education provided in this way is known as “ state education”. (slide #4) This distinguishes it from “private education” which comprises “independent schools”. Some “independent schools” are known as “public schools”. (slide #5) Schools in Britain have three terms a year, each with a short half-term break in the middle and longer holidays at Christmas and Easter and in the summer. (slide #6) Nearly all schools work a five-day week with no half-day and are closed on Saturdays. (slide #7) The day starts at or just before nine o’clock and finishes between three and four, or a bit later for older children. The lunch break usually lasts about an hour- and –a –quarter. (slide #8) 64% of all 3-4-year-olds in the UK attend some form of pre-school education. (slide #9) Compulsory education is free of charge but parents may spend money on education of their children privately. (slide #10) Education is compulsory from the age of 5 to 16. (slide #11) There is usually a move from primary to secondary school at the age of 11 but schools are organized in a number of different ways. (slide #12) The Department for education and Skills maintains overall control although local education authorities and head teachers have considerable powers in planning and administration. (slide #13) The National Curriculum introduced in 1988 sets levels of attainment for all pupils at the end of key-stages 1-3, at ages 7,11 and 14. (slide #14) In primary schools children are usually taught by the class-teacher who usually teaches all the subjects. (slide #15) About 90% of schools in Great Britain are now comprehensive, taking children of all abilities from the local area. (slide #16) In secondary schools, pupils have different teachers for different subjects and are given regular homework. (slide #17) The older children get, the more likely they are separated in groups according to their perceived abilities, sometimes for particular subjects only, sometimes across all the subjects. (slide #18) 75% of children now continue in full-time education after the end of compulsory education at the age of 16. (slide #19) They may study for “A” levels or vocational qualifications at the 6th form of their own school or a separate 6th-form colleges or colleges of further education. (slide #20) GCSE = General Certificate of Secondary Education. The exams taken by most 15 to 16 year-olds in England, Wales and Northern Ireland. Marks are given for each subject separately. The syllabuses and methods of examination of the various examining boards differ. However, there is a uniform system of marks, all being graded from A to G. Grades A,B and C are regarded as ‘good’ grades. (slide #21) “A” levels = advanced levels. Higher level academic exams set by the same examining boards that set GCSE. They are taken mostly by the people of the age of 18 who wish to go on a higher education. (slide #22) GNVQ = General National Vocational Qualification. Courses and exams in job-related subjects. Most commonly GNVQ courses are studied at colleges of further education but more and more schools are offering them now. (slide #23) A degree is the qualification from the university. Students studying for the first degree are called undergraduates. When they have been awarded a degree they are called graduates. (slide #24) The general name for a first degree, most commonly a BA (= bachelor of Arts) or BSc ( Bachelor of Science) (slide #25) The general name for a second ( postgraduate) degree, most commonly an MA or MSc. At Scottish universities, however, these titles are used for first degree. (slide #26) The highest academic qualification. This usually( but not everywhere) carries the title PhD (=Doctor of Philosophy). The time taken to complete a doctorate varies, but it is generally expected to involve three years of more-or-less full-time study. (slide #27) This is one development in education in which Britain can claim to have led the world. It allows people who do not have the opportunity to be ordinary ‘students’ to study for a degree. Its courses are taught through TV, radio and specially written course books. (slide #28) There are no important official or legal distinctions between the various types of university in the country. But it is possible to discern a few broad categories.(slide #29) This name denotes the universities of Oxford and Cambridge, both founded in the medieval period. They are federations of semi-independent colleges, each college having its own staff. Lectures and laboratory work are organized at university level. There are two university libraries, both of which are legally entitled to a free copy of every book published in Britain. (slide #30) They are Glasgow, Edinburgh, Aberdeen and St. Andrews. The last of these resembles Oxbridge in many ways, while the others three are more like civic universities in that most of the students live at home or find their own rooms in town. At all of them the pattern of study is closer to the continental tradition than to the English one- there is less specialization than at Oxbridge. (slide # 31) They are Durham University ( its collegiate living arrangement are similar to Oxbridge), the University of London. (slide #32) During the 19th century various institutes of higher education sprang up in the new industrial towns and cities such as Birmingham, Manchester and Leeds. Their buildings were of local material, often brick. They prepared students for London University degrees, but later they were given the right to award their own degree, and so became universities themselves. (slide #33) These are purpose-built institutions located in the countryside but close to towns. Examples are East Anglia, Lancaster, Sussex and Warwick. (slide #34) These were originally technical colleges set up by local authorities in the first half of the 20th century. They are Aston in Birmingham, Salford near Manchester, Strathclyde in Glasgow and so on. (slide #35)

Объяснение правил предстоящей игры.

После презентации материала о системах образования в России и Великобритании учитель 1 предлагает детям сыграть в игру под названием “The cleverest” (по одноимённой интеллектуальной игре на канале СТС). В этой игре учителем 1 проверяется степень усвоения нового лингвострановедческого материала во время предыдущих двух этапов мероприятия. Чтобы начать игру необходимо разделить учащихся на 4 команды и рассказать учащимся правила игры.

Teacher 1: And now, boys and girls, we will check how well you get knew these systems of education. Чтобы проверить, как хорошо вы слушали нас и смотрели наши презентации, мы с вами сыграем в игру, которая называется “Самый умный”. Кто-нибудь слышал об этой игре? Эту игру показывают на СТС. Чтобы мы начали играть, нам надо разделиться на четыре команды. Вы будете играть друг против друга. Команда выбирает вопрос на предлагаемом табло, который будет задан и все 4 команды пытаются ответить на него. Прежде чем играть, нам следует с вами внимательно разобраться в правилах игры. Послушайте их.

В игре принимают участие 4 команды. Задача каждой команды набрать как можно большее количество баллов. Для этого необходимо правильно ответить на вопросы 2-х туров. Каждый вопрос имеет свою стоимость, так как вы готовились каждый класс со своей страной, на обдумывание дается половина минуты, отвечает та команда, которая быстрее поднимет свой флаг. Если команда ответила правильно, то она выбирает следующий вопрос. Если команда отвечает правильно – баллы прибавляются, если неправильно – вычитаются. На каждый вопрос может быть дано лишь 2 ответа, затем вопрос сгорает, и мы переходим к другому вопросу.

“The cleverest” по услышанному и увиденному материалу на интерактивной доске.

После 3 этапов мероприятия начинается игра, в которой проверяется степень усвоения материала учащимися. На экране – презентация “The cleverest” Команды выбирают вопрос на табло. Затем четырём командам даётся половина минуты на обсуждение. После обсуждения, если команда готова с ответом, она подымает свой флаг и даёт свой вариант ответа. При правильном ответе учитель суммирует количество очков правильно ответившей команде на доске. Учащиеся должны обязательно обсуждать вопрос со всеми участниками команды, и лишь затем подавать сигнал о готовности ответа. В финальном туре игры командам предлагается ответить на вопрос стоимостью 50 очков. Вопрос является риторическим “Понравилась ли Вам игра?”. Все четыре команды дают ответ на этот вопрос и получают по 50 очков, что позволит закончить игру на позитивной ноте и предотвратить споры и обиды между участниками команд по поводу выигравших и проигравших.

По окончанию мероприятия учитель ещё раз сообщает детям важность того, что мы должны знать и помнить о системах образования в нашей стране и в Великобритании.