Урок по теме "The Famous British and American writers". 5-й класс
Цель урока: учащиеся научатся делать короткое диалогическое и монологическое высказывание по теме.
Коммуникативные задачи:
- Учащиеся научатся воспринимать на слух и понимать запрашиваемую информацию в тексте.
- Учащиеся смогут вест диалог – расспрос, запрашивая интересующую информацию.
- Учащиеся научатся делать сообщение социокультурного характера о британских и американских писателях.
Оборудование: Компьютер, мультимедийный проектор, электронная презентация по теме: «Известные британские и американские писатели»
ХОД УРОКА
1. Органицаонный этап
Цель для учителя: Организовать учащихся на
успешную работу. Создать благоприятную для работы атмосферу.
Цель для учащихся: Сосредоточить своё внимание на
установке учителя, сформулировать тему урока определить
задачи и настроиться на их выполнение.
Teacher: Hello, everybody! Glad to see you!
I hope you are fine today, and we can start our lesson.
Do you like reading? Have you ever read the books of any famous
English or American writers? Try to comment the following saying :
«You are never alone, when you are reading a book.» (Приложение 1, слайд
2)
P1: We are never alone when we are reading because
the world of books is full of wonders. Reading books you can find,
yourself in different lands, countries, islands, seas, oceans.
P2: Books teach us to be kind and clever,
brave and honest, to understand other people.
P3: Books teach us what is right and what is
wrong.
Teacher: I’m of the same opinion.
P4: I think we are going to speak about
English and American writers and their books, aren’t we?
Teacher: Yes, we are. Try to be active! Help each
other!
II.Мотивационный этап (учебно-познавательная деятельность)
Постановка цели и задач урока.
Цель для учителя: Активизировать мыслительную
деятельность учащихся, отметить важность и значимость
участия в учебном процессе каждого для достижения общего
успеха.
Цель для учащихся: активно включиться в создание
ситуации успеха на уроке.
Teacher: «The man who doesn’t read good books
has no advantage over the man who can’t read them» – said a
well-known American writer Mark Twain. Have you ever
read any books written by Mark Twain ? What are they?
(Слайд 3)
P1: He wrote «The Adventures of Tom Sawyer».
Teacher: And what else?
P2: I have seen the film «The White Fang», but I
haven't read a book yet.
P3: As for me I have read all books «Harry
Potter». They are great!
Olga, have you already read the third book?
P5: Not yet.
P6: I think it’s better to see six films. I saw
all the films last year.
Teacher: Some people are fond of reading,
while others consider it to be a waste of time. And what do you
think about it?
P1: I’m fond of reading. Books take an important
place in my life.
P2: I can’t say that all books are useful. Some
are boring and useless.
Teacher: There is an English proverb that says,
"Books and friends should be few but good". (Слайд 4)
P3: A good book can be a real friend and a
teacher. A book can form our characters.
Teacher: Why is reading useful?
P1-n: Reading is useful because
it helps us to
– broad our mind;
– get knowledge;
– learn something new;
– develop and improve our speech;
– brush up our English
Teacher: Are British and American writers famous
people?
Pn: – Yes, they are!
III. Актуализация знаний
Цель для учителя: Актуализация опорных
(прежних) знаний и способов действий, то есть, не только
воспроизведение ранее усвоенных знаний, но и их применение, в
новой ситуации, и стимулирование познавательной активности
учащихся, и как контроль.
Цель для учащихся: Воспроизводить по памяти
информацию, необходимую для решении учебной задачи. Владеть
базовыми грамматическими понятиями.
Teacher: And now it’s time for you for summing up all of your knowledge about the Present Perfect Time. A bit later you’ ll try to make your chance in making up short dialogues and monologues. Don’t be lazy! Help each other to remember the most essential information about Present Perfect Tense.
P1: I remember the rhyme: (cлайд 5)
Lately, ever, since, yet, for
Recently, never, before,
Already so far, still, just.
Memorize them – it’s a must!
Teacher: Good of you! An essential
information!
P2: Present Perfect is – unfinished tense, isn’t
it?
Teacher: Оf course, it is.
P3: We use the verb have
or has + V3 or Ved (слайды 6-8)
P4: We have to know the 3rd form of
the irregular verbs.
P5 : We must remember the short forms of the verbs
(have and has)
T: Are you ready to listen to the text?
IV. Обобщение и систематизация знаний. Подготовка учащихся к обобщающей деятельности. Воспроизведение на новом уровне.
Цель для учителя: активизировать навыки
аудирования учащихся, слушать и понимать запрашиваемую
информацию в тексте.
Цель для учащихся: Учиться слушать текст,
уметь находить необходимую информацию, работать
индивидуально и в группе.
Teacher: Listen to the interview. Alex and Alice are talking about their favourite writers and books. Complete the sentences after listening.
Учащиеся слушают текст №151 на стр.129 и выполняют после прослушивания задание.
Teacher: I am glad that Alex and Alice are good
readers. They live in Great Britain,don't they?
Have you ever read books written by English or American
writers?
P1: A lot of Russian boys and girls like to read
books about Harry Potter, and Robinson Crusoe. I have recently read
«The Adventures of Tom Soyer».
Teacher: Now let’s make a short
excursion to our exhibition of books of famous British and American
writers. (Слайды 10-12)
And now match, please, the books with writers. Do
exercise 152 at page 130. You may use the Cultural guide if
necessary.
Let’s see the keys: (ключи на слайде 13)
I am sure you have a good book on your shelf that turn its back on
you, remains as a friend.
Здоровьесберегающая физкультминутка
Цель – Снять общее напряжение и сделать лёгкую гимнастику.
V. Применение знаний и умений в новой ситуации
Цель для учителя: Реализация полученных навыков
и умений в составлении диалога – расспроса, запрашивании
интересующей информации, сравнении и обобщении полученной
информации.
Цель для учащихся: Научиться составлять диалог –
расспрос и диалог – обмен информацией, опираясь на речевые
образцы в учебнике и материалы просмотренной презентации и
страноведческого справочника.
«All books are divisible into two classes: the book of hour and the book of all time» – said John Rushkin. – American writer (слайд №14)
Teacher: It goes without sayings that books are
different. We’ve just got acquainted with the most famous writers
of Great Britain and the USA. Their books are well – known all over
the world.
P1: My mum and my grandma said that they also
read the book Robinson Crusoe written by Daniel Defoe
in their childhood. And what about you, Vera Ivanovna?
Teacher: When I was 11 years old I
read this book too.
P2: All these books from the presentation are
worth reading.
Teacher: It’s time to work in pairs. Ask your
classmates which books by
British or American writers they have read. Use exercise №153 p.130
as an example.
You may find the necessary information in the Cultural guide.
Bозможные варианты ответов:
A) Ask your classmates which books of British or American writers they have read.
P1: Ira, have you read «The Adventures of Tom
Soyer» ?
P2: Yes, I have.
P1 : And who is the author of this book?
P2 : As far as I remember the author is Mark
Twain.
B) Compare your and your classmates’ reading tastes.
P1: I have read the book «The life and Strange
Surprising Adventures of Robinson
Crusoe»
P2: And I watched the film about Robinson Crusoe.
It was amazing. Have you read «The white Fang» by Jack London?
P1: Not yet. But I would like to
read it. Have you read « The Hobbit»?
P2 : No, I haven’t
P1: That’s a pity! It’s worth reading.
C) Monologue. (сравнение)
P3: I have got a friend Max. We are
classmates. My friend and I have already read «
The Peter Pan»
I have read the 3rd book of «Harry Potter» ,he has already
read the 4th book .I haven’t got the 4th book. But I
have got the 5th book, so we decided to help each other.
Teacher: You are fond of reading. And you are good friends. That’s wonderful!
VI. Контроль усвоения
Обсуждение допущенных ошибок и их коррекция.
Цель для учителя: Диагностика
достижения планируемых результатов.
Цель для учащихся: Проанализировать свои умения, в
ходе работы над темой урока
VII. Рефлексия деятельности (итог урока)
Цель для учителя: Реально оценить продвижение
каждого ученика на уроке, поощрить и поддержать даже малые
успехи.
Цель для учащихся: Соотнести полученный результат
с поставленной целью и провести самоанализ и самооценку собственной
деятельности по выполнению заданий в рамках изучаемой
темы.
Teacher: «A book is a gift you can open it
again and again» – Carrison Keillor, an American writer. (Слайд
14)
Our lesson is over. Let’s make a conclusion. Are you satisfied with
your work during our lesson? Have you done everything for it?
1. Прием «Now I can». В конце урока каждому учащемуся предлагается осмыслить собственное достижение цели учебной деятельности, определить границы своего знания и незнания.
Now I can…
Now I know how…
2. Приём «Синквейн»
1-я строка – одно ключевое слово,
определяющее содержание синквейна;
2-я строка – два прилагательных,
характеризующих данное понятие;
3-я строка – три глагола, обозначающих
действие в рамках данной темы;
4-я строка – короткое предложение,
раскрывающее суть темы или отношение к ней;
5-я строка – синоним ключевого слова
(существительное).
Books
Wise, useful
Help, learn, educate
Keys to wisdom’s treasure
Our friends.
Домашнее задание, выставление оценок, комментирование.
Цель для учителя: организовать выполнение
домашнего задания упр.154 с.130
Цель для учащихся: Написать короткое сообщение о
своей любимой книге, вопросы упражнения.
Список литературы
1. Биболетова М.З, Денисенко О.А. Трубанёва Н.Н.
Учебник для 5-го класса «Enjoy English» изд-во «Титул» 2013г.
с.129-130
2. Биболетова М.З, Денисенко О.А. Трубанёва Н.Н. Книга для
учителя с поурочным планированием для 5-го класса изд-во «Титул»
204г. 63с,77с.