ОБОБЩАЮЩИЙ УРОК в форме ролевой игры “Вежливость и хорошие манеры”.
Предмет: Английский язык
Класс: 4
Используемый УМК: “Английский в фокусе” (Spotlight) под редакцией Н.И.Быковой , Дж. Дули, М.Д.Поспелова, В. Эванс. 4 класс.
Цель: Активизация речевой и мыслительной деятельности учащихся.
Задачи:
- Ознакомить учащихся с традициями страны изучаемого языка.
- Совершенствовать у учащихся навыки устной речи, аудирования, чтения, развивать умение свободного владения английским языком.
- Воспитать у учащихся чувство уважения к культуре и традициям стран изучаемого языка . Привить интерес к изучению иностранного языка.
Оборудование: мультимедийный проектор, компьютер.
Оформление: надувные шары, плакаты, чайные приборы на столах.
Ход урока
Музыкальный фон. Ученик читает стих:
На экране (Cлайд 2)
This is a house
Where families meet
To continue their lives,
To eat and sleep,
To find their strengths,
And dry their tears,
To look forward with hope
To better years.
This is the house
That becomes their home.
This the house
That love built.
Teacher: Today we have our conclusion lesson on the topic “Good Manners. Birthday Party in the UK”. If I ask you what your favourite day is you will answer that it is your birthday. There are different ways of celebrating this holiday in foreign countries which are connected with national traditions.
You are in the UK and you have received an invitation card from your English friend. He or she invites you to his (her) Birthday party. What should you do first?
(Дети могут дать разные ответы, но учитель подводит к тому, что нужно купить подарок.)
Teacher: Yes, you must go to the shop and choose a present. Your parents can’t speak English, only you are able to explain what you need. Let’s try to remember polite phrases and then act out a dialogue “In the shop”. На экране (Слайд 3).
- Фразы читаются и переводятся, затем обыгрываются диалоги “В магазине” с использованием выражений, отображённых на экране.
Teacher: At the party you can meet some new people. Let’s remember phrases for greeting and introducing people. ( Слайды 4-5)
- Обыгрывание диалогов в парах.
Teacher: Manners at the table in Russia and in the UK are the same. I want you to repeat them now. Follow these rules when you are at the party or at the cafe.
(Cлайды 6-12)
- Работа с текстом (упражнение 1 стр. 85)
Teacher: Look and say which of the words in bold you can see in the picture.
(Дети cмотрят на экран (слайд 13) и называют предметы, которые видят на картинке: presents, hats, birthday cake, candles.
- Затем читают текст вслух и переводят.) Слайды 14-16.
- Исполнение песни “Happy Birthday”.
- Беседа в режиме учитель - ученик.
Teacher:
What are your Birthday parties like?
Do you like to celebrate your birthday at home or at the cafe?
Would you like to invite your British pen-friend to your party?
Do you like to blow out the candles on the birthday cake?
What food and drinks do you like to have on your Birthday party?
What about tea? Do you know that people in Great Britain like to drink tea?
- Учитель знакомит учащихся с английской традицией чаепития (читает текст и помогает перевести) (слайд 17).
Teacher:
Do you like to drink tea?
Do you like black or green tea?
Do you drink tea with milk?
What is your favourite treat at teatime: a cake, sweets, bubliki, baranki, sushki?
Teacher: This is the end of our lesson. You have known a lot about the rules and manners of behavior in different places, about some British traditions. Be polite everywhere!
- Урок заканчивается чаепитием.