Урок английского языка по теме "The place we live in…". 4-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 4


Цель: в течение урока ученики активизируют ЛЕ (лексические единицы) и грамматические структуры по теме для дальнейшего употребления в речи.

Задачи:

  • обобщение изученного материала по теме “Дом, квартира“,
  • закрепить ЗУНы по теме “Дом, квартира“;
  • развитие аудитивных, грамматических и лексических навыков;
  • развитие внимания;
  • развитие интереса учащихся к изучению анг. языка.

Метод: словесно-практический, с использованием ИКТ.

Тип: комбинированный.

Оборудование: картинки для составления рассказов, интерактивная доска.

Ход урока

I. Организационный момент.

Good morning! I am glad to see you! Today we shall speak about our homes or the place we live in. English people say: East or West – home is best or There is no place like home. (слайд 5)

II. Речевая разминка.

  1. Let’s remember the names of the rooms we have in our houses and flats.(ученики называют предметы мебели и названия комнат) (слайд 6)
  2. I’d like you to read the text at the board and do the task. (слайд 8-9)
  3. Name the odd word (слайд 10). На доске – ряд слов. Задача учащихся – назвать слово, которое не подходит по смыслу).

III. Развитие аудитивных навыков.

I want you to listen to my stories .I shall describe different rooms .Your task is name the rooms. (Учитель зачитывает рассказы, задача учеников – назвать комнату)

  1. People can cook in this room .We have a fridge ,a cooker, a sink in this room. (a kitchen)
  2. There are beds and a sofa in this room. People have a rest in this room. (a bedroom)
  3. Families get together for a meal in this room. They have breakfast, lunch, dinner or supper there .There are some chairs and a table in this room. (a dining room)
  4. It is usually the largest room in the house. There are some armchairs, a sofa and a television in this room. Some people have a fireplace there. There are pictures on the walls. There is a carpet on the floor. People watch television, listen to music or sit around and speak there. (a sitting-room)
  5. There is a table, a chair and a computer in this room. There are books in the bookcase. You can read books or do your homework in this room. (a study)
  6. This room is not very large. People take off their overcoats, boots and hats in this room. There is usually a mirror in this room. (a hall)
  7. This room is not very large too. There is a mirror, a bath and a sink in this room. You can take a shower or have a bath in this room. (a bathroom)

IV. Развитие лексических навыков.

Task 1. Complete the sentences and name the rooms (слайд 11). Учащиеся читают предложения и называют комнаты)

Task 2. Make up your own sentences. (слайд 12) Задача учащихся – составить предложения, пользуясь схемой).

Task 3. Match words and pictures. (слайд 13) Задача учащихся – совместить слова и картинки).

Task 4. Furnish the rooms. (слайд 14) Задача учащихся – составить предложения, пользуясь схемой).

Task 5. Fill in the suitable words to complete the sentences. (слайд 15) Учащиеся читают предложения и вставляют подходящие по смыслу прилагательные).

V. Развитие навыков монологической речи.

Look at the board. What can you tell me about thеsе houses? (Посмотри на картинки. Что ты можешь рассказать об этих домах? (слайд 16-17) Если ученики затрудняются с ответом, учитель может задать наводящие вопросы.

 Here you can see the house. Do you like this house? Would you like to live in this house? Is this house large or small? How many floors are there in this house? What rooms are there in this house? What can you see in these rooms?

Let’s speak about people, living in this house. How many people live in this house? Who are they? What are their names? What are they? What do they like to do?

VI. Развитие грамматических навыков.

Task 1. Look at the blackboard. Here you can see the beginning of the sentences.Your task is: complete the sentences and answer the questions. (слайд 18. На доске – начало вопросов. Задача учащихся – закончить вопросы и ответить на них).

Task 2. I am sure you know the grammar well. Open the brackets, refer these sentences to the Past, present or Future. (слайд 1. Раскрыть скобки, вставив глагол в нужной форме).

VII. Подведение итогов урока.

Выставление оценок. (слайд 20)

Презентация