Урок английского языка по теме "Animal planet"

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (7 МБ)


Цели и задачи

Общедидактическая цель: 

  • закрепить и проверить знания учащихся по теме животные;

Обучающие задачи:

  • обобщить пройденный лексический материал;
  • развивать умения и навыки устной речи;
  • обучать чтению с извлечением основной информации;
  • учить описывать животных и рассказывать о жизни животных;
  • обучать аудированию;
  • активизировать новые лексические единицы и речевые обороты в устной речи.

Воспитательные задачи:

  • поддерживать  интерес к изучению английского языка,
  • воспитывать любовь к животным;
  • воспитывать уважительное отношение к природе.

Развивающие задачи: 

  • развивать способность устанавливать логические связи;
  • развивать личностную активность;
  • высказывать свою точку зрения;
  • развивать критическое мышление.

Применяемые технологии: технология критического мышления; личностно-ориентированное обучение; информационные технологии.

Тип урока: повторительно-обобщающий.

Оснащение урока: компьютер, экран, проектор, мультимедийная презентация.

Оргмомент. Приветствие. Вступление учителя, сообщение целей урока (слайд).

Hello, boys and girls! How are you? I hope that you are fine.And now look at the blackboard, let’s remember this sounds and repeat after me.

Фонетическая и речевая зарядка на корректировку произношения звуков (a,e,ea,ai,o) с опорой на слайды.

please, field, seaeagle
weather, elephant, desert
cold, road, most, ocean
town, cloudy, mountain
game, today, favourite, change, whale, snake

Знакомство с темой урока:

Look at the blackboard, you can see some pictures. Call them, please.

It’s a dog. ....

Try to guess what the topic of our lesson is. (Слайд)

Good. What is the theme of the lesson? What do we talk about? Знакомство с темой урока:

Pets and animals.

Ход урока

Вводная беседа

Do you like animals?

What kind of animals do you know?

Animals

Write down the domestic and wild animals on the blackboard.

Have you got a pet?

What is your pet?

Why do you like it?

Ознакомление с новой информацией

T: I think you’d like to know some interesting facts about pets. Let’s read them. (Ученики по очереди читают)

It’s Interesting to Know

  • Horses can live thirty years.
  • Parrots can live twenty-five – fifty years.
  • Rabbits can live five years.
  • Dogs can live fifteen years.
  • Cats can live thirteen years.
  • The English for “киска” is а pussy-cat.
  • The English for “кошка” is а tabby-cat.
  • The English for “кот” is а tom-cat.

Проверка домашнего задания

I want you to make up your dialogues about your favourite animals.

Your dialogues are very interesting.

Демонстрация видеофильмов и мультфильмов для проверки сформированности навыков монологической речи.

Do you like to watch TV?

What do you like to watch on TV?

I like to watch cartoons (detective films, films about animals).

Let’s watch some episodes from cartoons.

But after watching the cartoons, answer my questions:

  1. What animals do you see?
  2. What can they do?

На экране идет демонстрация отрывка из мультфильмов.

It is a parrot. It can jump.

It is an elephant. It can jump.

It is a monkey. It can jump too.

It is a snake. It is bird.

It is fox. It can jump,run,sit.

It is a fish. It can swim.

На основе услышанного дети выполняют упражнение “true/ false”.

Dear boys and girls. And now I’ll see how attentive you are. Let me check your memory. There are 10 sentences on the screen. Some of them are true, some of them are false. Read the sentence and circle “yes/no”. If the sentence is wrong, give the right variant.

Динамическая пауза

Look left, look right,
Look up, look down,
Look around.
Look at your nose,
Look at that rose,
Close your eyes,
Open, wink, оpen and smile.
Your eyes are happy again.

Read and answer the questions.

There are two types of animals. We know wild and domestic animals. Wild animals are those that live in the woods, jungles and in the fields. There are: foxes, tigers, wolves, elephants, hare and so on. And there are animals that live near the people. They are called domestic animals. And some of them even help people. Horses, bulls, dogs help people a lot. Also domestic animals are cows, cats, and sheep and so on. Some people prefer to keep exotic animals instead of traditional cats and dogs. Well, tastes differ! It may be spiders, monkeys, snakes. Imagine that your neighbor is snake!

Domestic animals are well trained. However, it doesn’t mean that wild animals cannot be trained at all. In circus you can see both of them.

We live on a beautiful planet. There are different species of mammals, reptiles, birds surround us. People let’s protect and save our animals, the beautiful planet of animals!

Are ready to answer the questions?

  1. Where do live wild animals?
  2. What can we do to save animals?

Объяснение домашнего задания.

T: Your home task is to write about a wild animal you like, don’t forget to draw or to find a picture of the animal.

Подведение итогов урока. Рефлексия.

T: We have spoken a lot today about animals. You did a lot of work today and you did it very well.

But that’s all for today and our lesson is going to be over. Your marks are...

Используемые источники информации.

  1. Биболетова М.З., Дениско О.А., Трубанева Н.Н. Учебник английского языка Английский с удовольствием/Enjoy English для 4 кл. общеобр. учрежд. – Обнинск: Титул, 2011. – 142 с.
  2. Верещагина И.Н., Притыкина Т.А. Учебник английского языка для 4 кл. шк. с углубл. изучением англ. яз., лицеев и гимназий. 3 изд. М.: Просвещение, 2012. - 156 с.
  3. https://urok.1sept.ru/