Урок английского языка по теме "Современные научные достижения". 7-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 7


Данный урок является заключительным в 7-м классе по теме «Современные научные достижения». Он направлен на развитие иноязычной коммуникативной компетенции, умения использовать новую лексику в рамках стандартных ситуаций общения, что необходимо при обучении иностранному языку на любом этапе, поэтому он может быть использован при работе с любым УМК.

Образовательные задачи:

  1. Обобщить и закрепить знание учащимися лексики.
  2. В игровой форме провести контроль коммуникативных умений учащихся в предложенных ситуациях.
  3. Усилить мотивацию изучения английского языка.

Развивающие задачи:

  1. Развивать навыки говорения (монологическую и диалогическую речь).
  2. Развивать навыки аудирования.
  3. Развивать навыки употребления в речи пассивного залога.
  4. Развивать творческие способности учащихся.

Воспитательные задачи:

  1. Воспитывать культуру общения.
  2. Воспитывать интерес к современным научным достижениям.

Оборудование: Ноутбук, телевизор, подключенный к ноутбуку или проектор, раздаточный материал.

Ход урока

The Inventions That Changed The World.

When you imagine inventors, you probably picture lone genius in a laboratory inventing brilliant devices, experimenting and making careful observations. But no invention is created in a vacuum. Every single one was built on previous inventions created by other inventors years, decades or even centuries before.

You watch the videо and memorize the names of the inventions list25.com/25-accidental-inventions-that-changed-the-world/

– Name the inventions you have seen.

Look at the blackboard.

– Read the transcriptions carefully.

– Match the word with the invention with the transcription.

– Read them.

– Look at the pictures (1–25) and say what invention you see.

Work in groups.

– Match the picture and the card with information about the invention.

– Complete the information card (invention/ who made it/ when)

Supplement 1

Tell the class what information you have found about the inventions.

E.g.” The electric telegraph was invented by Samuel Morsein 1836.”

– Tell us when the invention was made and who did it (Passive Voice) .

– What invention do you like most of all? Why?

Let’s have a rest. Listen to the song. Sing together. www.youtube.com/watch?v=VhbCqZbuwiY

Work in pairs.

– Read and complete the cards with the information about the most important inventions of our world.

Supplement 2

– Find the right picture (26-35) of the inventions you have read about.

– Look at the screen and guess the picture.

– Change your partner. Ask and answer questions about the invention you have.

What is the invention? Who was it invented by? Why is it important?

– Tell us what you know about them.

Have you ever dreamt of being an inventor? Discover the inventor in you.

Watch the film and know more about important inventions. www.youtube.com/watch?v=2OO7e00IeVI

Thank you for your work today. We hope now you are interested in being the inventors.

Wait for your great inventions.

Приложение.