Тема урока: Chapter 3. “An Exciting Afternoon” of the book “Five on a Treasure Island”

Разделы: Иностранные языки


Цель урока: развитие навыков говорения на основе адаптированного художественного текста.

Задачи урока:

а) практические:

  • совершенствование лексических навыков;
  • совершенствование навыков собственного монологического высказывания;
  • совершенствование навыков диалогической речи;
  • развитие навыков аудирования с визуальной опорой.

б) обучающие:

  • совершенствование навыков чтения с извлечением требуемой информации;
  • развитие навыков обобщения материала;
  • совершенствование навыков дискуссии.

в) воспитательные:

  • воспитание толерантного отношения к литературе страны изучаемого языка;
  • воспитание коллективизма.

г) развивающие:

  • развитие навыков самостоятельной работы;
  • развитие умений и навыков взаимодействия с собеседником;
  • развитие межпредметной связи английского языка и литературы.

Средства обучения: книга для чтения VII класс.

Ход урока

1. Организационный момент (проверяется готовность к уроку и внешний вид)

Teacher: Good morning! Glad to see you. Take your seats, please.

Today we are going to discuss the 3rd Chapter of the story “5 on a Treasure Island” by Mary Blyton.

Our plan for the lesson is: (обозначения плана урока организует работу учащихся, снимает напряжение и определяет логичную последовательность заданий)

We shall check your home task it was to read the chapter, do the exercises after it and prepare to act out the dialogue between characters, then you will watch the episode of the film and describe the characters and the main objects.

2. Речевая зарядка (направлена на активизацию учащихся и настраивает на тему урока)

Do you remember where did we stop in the 2nd chapter?

How can you explain the title of the chapter?

What were the children going to do that exciting afternoon?

3. Познавательный этап (на данном этапе систематизируются знания по главе, проверяется подготовленность учащихся к уроку; проверяются качество сформированности умения отвечать без опоры на текст; опрос проходит с выходом к интерактивной доске, что поддерживается интерес к заданию и предмету в целом)

So, let’s check how you understand the chapter and begin with the task “True, False, Not mentioned in the Text”. Come here to the screen, put down the letters to the left of the numbers and if the sentence is False, correct it orally.

Ex 1, p. 25-26 (слайд №1)

1) George was a much better swimmer than the boys. (+)

2) Anne could swim better than George. (-)

3) Tim couldn’t swim very well. (-)

4) Uncle Quentin didn’t join the children at the meal as he had already had lunch. (-)

5) George wanted her mother to go to Kirrin Island with them. (-)

6) George asked Julian to help her to row to the wreck. (-)

7) The wreck was at a distance of six miles from Kirrin Bay. (?)

8) George’s mother was glad her daughter was talking her cousins to the island. (+)

Thank you very much. Now, we shall discuss the questions for detail information.

(Задание рассчитано на получение детальной информации по главе, позволяет проверить качество самостоятельной подготовки, что реализуется путем фронтального опроса, основанном на дифференцированном подходе и способствует развитию навыков коммуникативной компетенции.)

Ex 2, p. 26 Questions:

1) What made Aunt Fanny look most surprised?

2) What was left of the castle which once used to be proud and strong?

3) What did George think about Julian’s idea to spend a night on Kirrin Island?

4) Why couldn’t the children land on Kirrin Island that day?

5) Who helped George to row?

6) Who could row better – George or Julian?

7) What did the children think of the wreck?

8) Why did George tell her cousins impossible to find boxes of gold?

9) What did George begin to think about sharing things with other people?

Great you are! And now as usual, you will watch the part of the film concerning the chapter. Then we shall discuss the differences between the book and the film. Pay attention on them, please.

(Учащиеся имеют визуальные опоры, которые являются базой для правильного, адекватного понимания, так как содержат такую невербальную информацию как выражение лица, мимика, артикуляция, жесты, положение тела и так далее.)

4. Промежуточный контроль (позволяет проверить качество сформированности навыка собственного монологического высказывания, с использованием ранее изученного материала предыдущих глав и умения обобщить его)

Ok. The episode was interesting.

So, I give you few minutes to remember all the information from the 3 chapters and from the episods of the film and choose one character or the main object and describe it.

Kirrin Cottage,

Uncle Quentin,

Aunt Fanny,

Georgina,

dog Timothy,

Julian and Dick,

Anne,

Kirrin Island/Castle,

the ship (wreck)

As your home task was to prepare a dialogue between the main characters, please, come to the screen and act it out. (задание помогает развить фантазию у учащихся, навыки работы в паре и взаимодействия с собеседником, а также тренирует учащихся выступать перед аудиторией без боязни публичных выступлений) (Cлайд №2)

Now, look at the screen. You have 3 situations, we shall discuss them: what will happen if:

- Children never meet their cousin Georgina;

- Georgina is an ordinary girl like Anne;

- Aunt Fanny doesn’t allow children to visit Kirrin Island.

(Задание помогает сформировать навыки неподготовленного монологического высказывания.)

So, and the last exercise will be guessing (слайд №3)

Look at the screen, read the sentences and guess who said in the text:

1) “That would be marvelous. Will you really take us tomorrow?” (Julian)

2) “I’ve some gardening to do” (Aunt Fanny)

3) “We’ve had a lovely day thanks to you” (Anne)

4) “Boats are ready Master George” (Dick)

5) “Tim’s funny on a wild day” (George)

6) “I’ll never be as good as you but I’d like to be as good as the boys” (Anne)

7) “I can see a bit of a broken mast” (George)

8) “You’ve got your swimming trunks on” (George)

5. Заключительный этап. Подведение итогов. Рефлексия.

Very good. I see that you have really prepared for the lesson. Thank you very much.

And do you like the lesson?

Which part of our today’s lesson do like more? Why?

Ok. Your marks for the lesson are:

(good work / you have some grammar / phonetic mistakes / wasn’t active as you can be / prepare your home task properly)

Now open your record books and write down the home task: the next chapter 4 and make a map of the Kirrin Island.

The lesson is over, you may be free! Good Bye!

Презентация