Задачи:
- Образовательные: способствовать развитию практического владения языком, расширить кругозор по теме;
- Познавательные: активизация лексики и лексико-грамматических конструкций по теме; развитие лингво-культурной компетенции;
- Развивающие: развивать коммуникативные навыки и умения через индивидуальную работу и работу в группах, умение анализировать и систематизировать полученную информацию;
- Воспитательные: создавать условия для формирования способности к критическому мышлению, воспитывать умение внимательно слушать, уважать мнение других, формировать потребность и способность к работе в группах.
Оборудование: презентация к уроку, компьютер, видеопроектор, магнитофон, СD c записью музыки, карточки с заданиями, бумага А4 и фломастеры для написания синквейнов.
ХОД УРОКА
I. Стадия вызова (Evocation)
Теасhеr. Good morning, children. I’m glad to see you. I hope you are fine.
1. Let’s define our topic today. It’s easy. Look at the pictures. What can you see?
(На экране представлены фотографии. Учащиеся высказывают свое мнение и аргументируют свой выбор.)
Р1: I think our topic …
Р2: To my opinion, we’ll talk about painting.
T: Yes, today we’ll talk about street art. Our topic today is “Street Art”. There are several kinds of street art . Street art includes different arts. You can see the list on the screen.
2. Listen to musical extract. What style is it? Yes, it is hip-hop.
Which of the things do you associate with the music?
– Young or middle-aged people?
– Europe or the USA?
– Black or white culture?
– Rural or urban culture?
Hip-hop is closely connected with the graffiti.
Today will talk about it and try to answer the questions: What is graffiti? Is it art or
vandalism? What are its general characteristics? What is the history of graffiti? Are
there any differences in graffiti of the UK, the USA and Russia? What are graffiti styles?
“How old” is the longest-standing graffiti? These are the issues we deal with at the
lesson.
II. Стадия осмысления (Realization of meaning)
Учитель сообщает учащимся, что работать они будут в группах по 4 человека. Для каждой группы подготовлена папка с рабочими материалами.
3. There is a table on your desk. The first column I know, the second I
want to know, the third I’ve learnt.
Complete the first column. What do you know about graffiti? Write about 5 ideas which you
know on the topic. Exchange your opinions.
Ex. Graffiti style is closely connected with hip-hop style.
We can see graffiti in poor districts of cities. It’s illegal. It’s culture of the
youth.
It’s modern style. It’s originated in the USA.
Учащимся предлагается заполнить 1 колонку
таблицы «Я знаю».
Учащимся предлагается прочитать свои идеи.
Происходит обмен мнениями, наиболее интересные
записываются на доске.
4. What do you want to know about graffiti? Complete the second column.
Учащиеся заполняют 2 колонку «Что я хочу узнать?»
Questions for help:
- What is graffiti? Is it art or vandalism?
- What are its general characteristics?
- What is the history of graffiti?
- Are there any differences in graffiti of the UK, the USA and Russia?
- What are graffiti styles? “How old” is the longest-standing graffiti? T
Учащиеся заполняют вторую колонку и затем обсуждают, обмениваются мнениями. На доске записываются самые интересные вопросы, от каждой группы по 2 вопроса.
2. Now, you will read the texts and fill the third column in your table. The context of the texts are different. You’ll get different information. (Приложение)
Учитель предлагает учащимся прочитать текст и найти ответы на поставленные вопросы. Каждая группа работает со своим текстом. Тексты отличаются содержанием. Во время чтения учащимся предлагается делать пометки (техника Insert)
While reading the texts, you should make notes «+» – I know; «?» – I want to know more; «!» – new information
What new information have you got? What new facts have you found out? Let’s return to our tables.
Учащиеся дают свои варианты ответов и заполняют 3 колонку таблицы: «Я узнал…». Так как в текстах содержится различная информация, каждая группа дополняет свою таблицу новой информацией, предоставленной другими группами. Основнаяинформациякраткозаписываетсянадоске.
Questions for help:
- Where were the first graffiti appeared?
- How did the first graffiti look like?
- Why did New Yorkers consider graffiti the work of vandals?
- Why did graffiti artists suddenly become respectable in New York?
- What influence did music have on the popularity of graffiti artists?
- In what way does Europe take graffiti art more seriously than the USA?
- How do some graffiti make money?
Ш. Стадия рефлексии (Reflection)
– It's time to come to conclusion.
– What’s your opinion? Is graffiti art or vandalism? Can you give arguments for and
against?
Каждая группа суммирует все знания по теме и дает ответ на вопрос: Граффити искусство или вандализм? Аргументирует свою точку зрения.
– At the end make up cinquans about graffiti. It’s a kind of poem consisting of 5 lines.
В заключение, учитель предлагает учащимся составить синквейн на тему «Граффити»
The first line is a general word
The second line consist of two adjectives
The third line include 3 verbs,
The fourth is the main idea of your poem and the last is a synonym of the general word.
– You’ll work in pairs. All your cinquains will be different. Write them down a sheet of paper and read aloud.
Graffiti
Impressive, aggressive
Energize, challenge, damage
It reflects modern life
Painting
Учащиеся представляют свои работы.
IV. Your marks… Your home task will be a summary от the topic “Street Art. Graffiti”.
Учитель выставляет оценки и дает домашнее задание.