Цель: Повышение мотивации изучения английского языка; развитие навыков коммуникативного общения в группах; развитие индивидуальных личностных качеств участников игры.
Задачи:
- Развитие разговорных навыков по темам “Времена года и погода”, “Мой дом”, “Жизнь в городе и сельской местности”.
- Закрепление пройденных лексических и грамматических тем.
Методы обучения:
Коммуникативный метод с использованием индивидуальной и групповой работы
учащихся;
– личностно – ориентированный подход;
–эмоционально деятельный подход.
Оборудование:
1. Презентации для различных этапов игры
2. Раздаточный материал:
- Эмблемы для каждой команды с символами погоды
- Смайлики для оценки работы команд
- Раздаточный материал по этапам игры
3. Запись песни Head and Shoulders.
4. Рисунки детей по теме: “Мой дом (Моя квартира, Моя комната)”.
5. Открытки в форме сердечка, сделанные детьми для поздравления мам с Днем матери и подписанные на английском языке.
Участники: 3 команды по 3–5 человек, болельщики, ведущие, жюри.
Ход урока
Организационный момент.
1. Приветствие. На экране заставка – Слайд 1 Презентации 1 (Приложение 1).
Т: Good morning, children!
Ps: Good morning! Good morning!
T: How are you?
Ps: Fine, thanks. And how are you?
T: I’m OK. Thanks. I am glad to see you. Have you noticed guests at our lesson? Let’s greet them!
Ps: Good morning!
T: Take your seats, please! We have studied hard during this term. It’s time to have fun. Are you ready to start? – Let’s start the lesson.
2. Традиционный опрос учителя.
Т: What day is it today?
Ps: Today is (Saturday).
Т: What’s the date today?
Ps: Today is the (23d of November).
Т: Right you are. Let’s revise seasons of the year vocabulary. What season is it now?
Ps: It is autumn.
T: What are the autumn /winter/ summer/spring months?
What’s the weather like today?
A Game.
T: It’s time to play a team game. Please, tell me do you like to play, do you like to compete?
Then let’s have a competition between 3 teams: Sunny/ Rainy/Snowy. I’ll give you the cards with the weather symbols and you’ll form teams according to them.
I can see that you are very good teams. Are you ready to start?
T: But at first, let’s do some phonetic exercises: (Слайд 2) – по 1 смайлику
[w]: winter, windy, warm,
where, what, weather Why do you cry Willy, why do you cry? Why Willy, Why Willy, Why Willy, Why? [i]: big, live, Billy, city, windy [˄ ]: some, up, country, funny, London, butter [ɔ:]: all, tall, small, ball |
T: Now it’s time to start our competition. I’d like to see how many words you remember on this topic. Let’s watch a presentation to revise you weather vocabulary.
I. Приложение 2 (Презентация 2: “The weather”) [2] (по 2 картинки каждой команде) – по 2 смайлика
T: Great job! Now answer my questions: по 2 смайлика
Look at the screen. The pictures on the screen [1] will help you to answer (Приложение 1. Слайд 3)).
Т: What is your favourite season? (1)
Ps: Winter.
Т: What can you do in winter? (2)
Ps: We can ski, skate, play snowballs in winter.
Т: What’s the weather like in winter? (3)
Ps: It’s…
II. T: Now let’s act out dialogues about the weather. Please, look at the board! You see the weather forecast from different places there. Choose one place to act out a dialogue.
(Приложение 1. Слайды 4, 5) – по 2 смайлика.
III. Физкульразминка.
T: You’ve worked very well. I think you are tired, let’s do some exercises – по 1 смайлику
Приложение 3: Head and shoulders [3]
IV. Т: Well done! Children! Now take your seats and let’s talk about The country and the city: are they different? (Приложение 1. Слайд 6).
Do you live in the country or in the city?
Ps: We live in the city.
Т: We live in the capital city of Russia – Moscow. Do you like it? Can you tell us about Moscow?
Ps: ….. по 2 смайлика.
V. Т: Well done! Do you live in a house or in a flat?
P: in a flat
T: We have a lot of nice pictures of your rooms and flats. Can you describe your flat (room)?
P:…. – по 2 смайлика.
T: Well done! Thanks.
VI. T: Now – the last competition. Work in teams, you have to compare the city and the country and complete the chat.
(Приложение 1. Слайды 7–11) + раздаточный материал (Приложение 4).
Choose the words from the box and complete the table:
Wide long tall short small nice
clean big dirty green new old blue |
The city | The country | |
Streets | ||
houses | ||
rivers | ||
gardens |
VII. Т: We’re about to finish the game. Your work was very intensive and great. All the teams worked very hard. Let’s count your smileys.
__________________ are the winners. Let’s greet them. Congratulations!
* T: Now – the most important moment of our lesson. It will be the Mother’s Day tomorrow. Let’s congratulate your mothers on this day and present them your Mother’s Day cards (hearts).
Pupils recite a poem:
Mother, my darling,
Mother, my dear,
I love you, I love you
Each day of the year!
Happy Mother’s Day!!!
Источники (Sources)
- М.З. Биболетова, О. А. Денисенко, Н. Н. Трубанева. Enjoy English. Английский с удовольствием, учебник для 4 класса, М.,Титул, 2010.
- http://busyteacher.org/8218-the-weather-powerpoint-presentation.html
- http://www.onestopenglish.com/searchResults.aspx?keywords=head+and+shoulders&x=28& y=11
Список приложений:
1. Приложение 1: Презентация 1.
2. Приложение 2: Презентация 2-“The weather” [2].
3. Приложение 3: Аудиофайл – Song “Head and Shoulders” [3].
4. Приложение 4: Таблица для сравнения.
* Поскольку урок проходил в субботу, накануне Дня матери в рамках Дня открытых дверей школы и на уроке присутствовали мамы учащихся, то в конце урока дети поздравили своих мам с наступающим праздником, вручив им заранее сделанные ими открытки в форме сердечек, подписанные по-английски.