Тема урока "Путешествие". 5-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 5


Тип урока: урок повторения и обобщения.

Цель урока: формирование коммуникативной компетенции и уважительного отношения к иноязычной культуре; создание условий для развития познавательной сферы учащихся.

Задачи урока:

  • Учебно-образовательные:
    • развитие навыков монологический речи;
    • поисковое чтение;
    • расширение лексического запаса;
    • развитие умения понимать иностранную речь и реагировать на нее;
    • активизировать в речи лексический и грамматический запас;
    • расширение знаний о стране изучаемого языка.
  • Развивающие:
    • развитие творческого мышления;
    • расширение кругозора;
    • развитие логического мышления;
    • развитие памяти, смекалки, сообразительности.
  • Воспитательные:
    • развитие вежливости, культуры поведения, уважения к предмету, к стране изучаемого языка,
    • развитие познавательного интереса у учащихся к культуре англоязычных стран.

Оборудование: компьютер, учебник (Spotlight – Английский в фокусе, учебник для 5х классов общеобразовательных учреждений), раздаточный материал, аудиозапись, тетради.

ХОД УРОКА

1. Организационный момент и приветствие

– Good morning, children! I’m glad to see you. Many guests come to our lesson today. Let’s start.
– Who is absent today? (Today … is absent or all are present today).
– What date is it today? (Today is … of March).
– What day is it today? (Today is …).
– What the weather like today? (Today the weather is …).
– How are you, Daniil? And you, Nikita? (I’m fine, thank you).

2. Сообщение целей и задач урока

– Today we are discussing the topic “Travelling. Visiting London”. By the way, what language do we study? – (We study English).

– Do you want to visit English-speaking countries? (Yes, of course).
– Today we’ll visit London and speak about some place of interest of London – the capital of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. The aim of our lesson is to get some knowledge about London.

3. Речеваязарядка

First of all we do some phonetical exercises and remember some words on the topic “Travelling”. Listen to me and repeat.

[^] London, underground, the London Underground, BuckinghamPalace
[I] Big Ben, Britain, the British Museum, bridge, Tower Bridge, London Bridge
[ai] Whitehall, Hyde Park
[u?] tour, tourist
[au] tower, the Tower of  London, the Houses of Parliament

4. Фронтальный опрос лексики

Express the same in English, using your active vocabulary

путешествовать – to travel
багаж – luggage
путешествовать самолетом (поездом, на машине, на корабле, на автобусе) – to travel by plane (train, car, ship, bus)
железнодорожная станция – railway station
это дешево – it’scheap
это очень дорого – it’s very expensive
удобный – comfortable
покупать билет – to buy a ticket
аэропорт – airport
летать – to fly
водить машину – to drive
наслаждатьсяприродой – enjoythenature
достопримечательность - landmark
Excellent.

5. Речевая зарядка. Travelling

– Let’s speak about travelling. Answer my questions, please.

Вопросы:

– Do you like travelling?
– What kind of travelling do you know?
– How do you like to travel?
– Why do you like travelling by car? By train? By plane? By ship? By bus?
– Do you want to visit London?
– Do you know where London is?
– What can you tell about London?

6. Контроль выполнения домашнего задания. Монологическая речь

(Сообщения об известных местах Лондона)

– What interesting place in London do you know?
– What do you like to speak about?

7. Аудирование (стр. 81 упр. 1)

– Today we forget to say about one of the most famous landmark in London – Big Ben. Think of three questions about Big Ben. – (1….; 2…..; 3…..)
Listen some information about it. While you are listening, please, filling the gaps in your cards. Don’t forget to write your name. (Слушаютзапись – track 47).
Exchange your cards and check the answers, they are on the screen. Can you now answer your questions? (Отвечаютнаимиранеезаданныевопросы) Open your books at page 81. I want you to do some exercises. As you see there’s the text about Big Ben.

8. Выполнение после текстовых упражнений

Стр. 81 упр. 3, 4; поиск слов в карточке (wordsearch)

– Look at the screen and check. How many words can you find?

9. Физминутка

To have some rest let’s play one game. I’ll give you cards with the names of London’s places of interest, but the second parts of this names are lost. Find them, please. To find your pair, say and answer: I need the second part to… Doyouhaveit? (Ходят по классу, ищут вторую половину к названию достопримечательностей).

 10. Грамматика

To be successful in our work we are going to revise grammar, I mean the Present Simple Tense.

– To begin with, let’s remember the forms of this tense.

1) 1 человека у доски
2) 2 человека карточки
3) фронтальный опрос

идти, делать, плакать, играть, путешествовать, носить, начинать, открывать, смотреть, ходить, работать, играть, летать, плавать, писать, бегать.

– Now answer my questions, please:

– How does this tense form?
– What adverbs are used in the Present Simple?
– When do we use the Present Simple Tense?
– And now make up sentences using this tense.
– Make questions to the following sentences. I’ll give you 5 minutes.

The man skates in the Hyde Park.
They play football every summer.
The businessman wants to go to London.
We often sing English songs.
She likes travelling by car.

Change your cards and check the questions.
How many mistakes do you have?

 11. Выполнение упражнений в печатной тетради.

Стр.5, упр. 4(1, 3); стр.6, упр. 5(2, 3, 9); стр.9, упр. 9 (2, 5, 7, 9, 10); стр.16, упр. 19 (2, 3, 5, 6, 7, 9, 10)

 12. Итоги урока, домашнее задание.

– Your home task will be: students book page 97, exercise 6 and 9, workbook page 59.

– The lesson is over. I want to thank you for work. I’ll give you only good and excellent marks today. More over I would like to say that I’m happy and proud of having such clever students as you. Buy!

Приложение 1
Приложение 2
Приложение 3
Приложение 4
Приложение 5
Приложение 6