(Удивительные и такие уязвимые Исчезающие виды птиц).
Цель: воспитывать гуманизм; личность, способную ценить отношения между человеком, обществом и природой; учить беречь и охранять птиц, животных и всё живое на Земле, формировать осознание себя, как части экосистемы.
Задачи:
Практические (общеобразовательные):
- изучить отдельные виды вымерших и исчезающих видов птиц и обсудить причины их исчезновения, формы защиты птиц, занесённых в Красную Книгу;
- разучить песню “Додо”;
- представить учащимся новый грамматический материал (специальные вопросы) и выполнить упражнения на первичное закрепление грамматики;
- представить новую лексику (названия птенцов различных видов птиц) и выполнить упражнения на её закрепление.
Развивающие: развивать коммуникативное умение и готовность использовать английский язык в реальном общении, умение вести беседу, выражая своё мнение; вести диалог-расспрос.
Воспитательные: воспитывать глобальный гуманизм; любовь и бережное отношение к животным и птицам.
План и хронометраж урока:
№ | Этапы урока | Деятельность учителя |
Деятельность
учащихся |
Время |
1 | Этап организации начала урока: приветствие; фонетическая зарядка;
речевая разминка. |
1. Приветствует учащихся 2. Learn a short song and remember new phrases with the word ‘take’. 1) Listen and repeat: 2) Sing with me: 3.Учитель задаёт вопросы: |
Исполняют приветственную песенку
1. Air, hare, bear, fair. 3.Отвечают на вопросы. |
1 мин.
2 мин.
2 мин. |
2 | Этап подготовки к активному и сознательному усвоению нового учебного материала: введение в тему, постановка темы урока. | Задаёт наводящие вопросы. Teacher: Yesterday I was at a very wonderful place! Where was I? I saw… Today we are going there together. Why is it so wonderful? Maybe it is because you can see not only endangered animals but even extinct ones, isn’t it? |
Отвечают на вопросы, пытаясь угадать, где вчера
была учитель, и куда (виртуально) они отправятся сегодня на уроке. Исполняют песенку: We’re going to the zoo, zoo, zoo. How about you, you, you? You can come too, too, too. We’re going to the zoo, zoo, zoo. |
2 мин. |
3 | Проверка домашнего задания – (это презентация, выполненная одним из учащихся). | Организовывает демонстрацию презентации ученика | Презентация проекта одним из учащихся (задание дано заранее). | 5 мин. |
Обсуждение проекта в форме диалога-расспроса. | ||||
4 | Разучивание песни и контроль понимания и запоминания текста песни с помощью письменных упражнений. | Организовывает работу над прослушиванием, разучиванием
песни. Teacher: Don’t feel upset, dear boys and girls. Let’s learn new song about the Dodo and know same more interesting facts about it. |
Слушают затем читают текст, переводят новые слова, используя картинки, языковую догадку, дефиниции. |
6 мин. |
5 | Изучение грамматической темы: “вопросительные слова в специальных вопросах”. | Предлагает прочитать текст и выполнить задание на
карточке: “Look at the questions and match them to the answers”.Объясняет грамматический материал (специальные вопросы).
Проверяет правильность составленных вопросов. |
Читают текст и сопоставляют вопросы и ответы, данные на
карточке.
Конспектируют, составляют свои примеры вопросительных предложений. 2–3 ученика задают свои специальные вопросы одноклассникам, учащиеся отвечают. |
10 мин. |
6 | Говорение. Совершенствование навыка диалогической речи. Ролевая игра: интервью в зоопарке. |
Организовывает работу в парах: учащиеся должны составить мини-диалоги, задавая специальные вопросы. | Учащиеся работают в парах, составляют мини-диалоги, берут друг у друга интервью о различных видах исчезающих птиц. | 6 мин. |
7 | Изучение новой лексики. Письмо (выполнение письменных упражнений на закрепление лексики). |
Демонстрирует на экране слова и картинки с изображением
птиц и их птенцов. Выборочно проверяет корректность выполнения задания. |
Выполняют упражнение письменно. | 7 мин. |
8 | Подведение итогов урока, выставление оценок. | Подводит итог урока, мотивирует учащихся сделать выводы самостоятельно. | Подводят итоги своей работы на уроке. Наизусть читают стихи. | 2 мин. |
9 | Этап информации о домашнем задании. Инструктаж по его выполнению. | Объясняет, как выполнять домашнее задание. | Записывают домашнее задание в дневник. | 2 мин. |
Конспект урока:
1. Teacher:
Good morning, dear boys and girls.
Pupils: (sing greeting song).
Hello, hello, hello,
Hello, how are you?
I like to be with you
And you and you and you.
2. Learn a short song and remember new phrases with the word ‘take’.
Teacher: Listen and repeat:
Pupils: Air, hare, bear, fair.
Teacher: Sing with me:Pupils: I take care of my hare.
I take care of my bear.
to take | a book/ a pen | брать |
care of | заботиться об | |
pictures | фотографировать |
Teacher: Yesterday I was at a very wonderful place! Where was I? I saw…
Today we are going there together. Why is it so wonderful? Maybe it is because you can see not only endangered animals but even extinct ones, isn’t it?
Pupils:
We’re going to the zoo, zoo, zoo.
How about you, you, you?
You can come too, too, too.
We’re going to the zoo, zoo, zoo.
3. Pupil 1: (the presentation of the project).
This is Dodo. The dodo was a large bird with short legs, a huge beak, stubby wings and a small feathered tail. That’s why it cannot fly. Dodo used to live peacefully on the island of Mauritius. . It nested on the ground and ate fruit that had fallen from trees. Many years ago sailors came there. Within 100 years of the arrival of humans, the dodo had become a rare bird. They killed and ate all of them. The last one was killed in the 1680s. Now we can see Dodo only in our unusual zoo. What a pity!
4. Teacher:
Don’t feel upset, dear boys and girls. Let’s learn new song about the Dodo and know same more interesting facts about it.
Song:
I. Many, many years ago
There lived a dodo.
Now here on the Earth
There are no such big birds.
Chorus:
Dodo, dodo,
How I wonder what you were!II. With a sharp and yellow nose,
You were funny, dodoes.
People say you couldn’t fly
Like the others in the sky.III. Funny birds that couldn’t fly,
Many years ago died.
They are just museum birds
Disappeared from the Earth.
A Lexical Approach to the song
Lexis Feeding Activity: You’ve just listened to this song. Now try to match the beginning to the end of the lines from the song. Read the beginning of each line, use your memory of the song and try to find the lexical link between the two halves.
1. Many, many 2. There lived 3. Now here 4. There are 5. With a sharp and 6. You were 7. People say you 8. Like the others 9. Funny birds that 10.Many years 11.They are 12.Disappeared |
a. no such big birds b. on the Earth c. a dodo d. years ago e. funny, dodoes f. in the sky. g. yellow nose h. couldn’t fly i. just museum birds j. from the Earth k. ago died l. couldn’t fly |
5. Teacher: “Now think and answer my questions”.
Grammar: Question Words.
Look at the questions and answer them.
1) What was that bird?
2) How did the dodo look like?
3) Where did it live?
4) When was the last bird killed?
5) Why did sailors kill large numbers of dodos?
Pupil 2: (the presentation of the project).
Read the text then do the task.
Hummingbird.
The Hummingbird is a tiny bird. They are known as hummingbird because of the humming sound created by their beating wings. It has a tail of unusual structure. It consists of only four feathers. It is about 10 centimeters long and its weight is 20 grams. It lives in the high valley of Peru. It’s interesting that when the nights get colder, its body temperature can drop significantly and its heart beats slower to keep the warm of its body. As the day heats back up, the hummingbird’s body temperature comes back up and it resume its normal activity.
Look at the
questions and match them to the answers.1 | What is this bird? | a | In the high valley of Peru. |
2 | Why does its name a hummingbird? | b | At night. |
3 | Where does it live? | c | It’s because of the humming sound. |
4 | When does the hummingbird’s body temperature drop? | d | It consists of only four feathers. |
5 | How long is it? | e | 20 g |
6 | How much does it weigh? | f | Hummingbird. |
How many feathers does its tail consist? | g | About 10 cm long. |
6. Interview-dialogues:
1)
– What is this bird’s name?
– Hummingbird.
– Oh! I have never seen such tiny bird. How much does it weigh?
– It weighs about 20 gram.
– How long is it?
– It is about 10 cm long.
2)
– I want to write a report about the most wonderful bird in the zoo. What is
the most unusual bird in your opinion?
– Let’s have a look at this one. How do you like it?
– Why does its name a hummingbird?
– Oh, it’s because of the humming sound. Listen to!
– Yes, it creates a very unusual sound. What does it create with?
– Such sound is created by its beating wings.
– Oh, I see. Thank you.
7. Write the names of these birds and their nestlings under the pictures. Then, make sentences as in the example.
Pigeon, duckling, goose, owlet, eagle, peafowl, cygnet, duck, gosling, swan, peachick, eaglet, turkey, owl, squab, poult.
Example:
A duck has ducklings.
8. Summing up.
Teacher:
So, we’ve learnt the bird dodo was so big, but so vulnerable. People hunted these birds ruthlessly and such wonderful species of bird had disappeared. On the contrary, the birdie-hummingbird is so small and also, we know, it is an endangered species. Animals and birds need protection. Earth is our global house: the house for people, animals, birds, plants: all living creatures.
Some of you have prepared and want to recite poems about birds and animals. Let’s sum up of our lesson with words:
“….The bird’s on the wing;
The snail’s on the thorn,
God’s in his heaven;
All’s right with the world.” (By Robert Browning (1812–1889))
You have prepared for today's lesson very well: prepared projects, learnt poems; at our lesson we have been learning…
Pupil 1: to ask special questions, we have learnt new lexis (nestlings’ names of different birds);
Pupil 2: we have made up interview– dialogues, using situations at the zoo, have learnt the song, discussed the problem of endangered species of birds.
Teacher: I think you deserve excellent and good marks only.
9. Hometask:
1) Prepare the report about an endangered bird (if you want to prepare Power Point presentation you may do it) and ask 10 special questions to your text in written form using lesson’s grammar (special questions);
2) learn the song "Dodo" by heart;
3) learn nestlings’ names of different birds and prepare for a quiz.
Teacher: Thank you very much for your work. See you next lesson. The lesson is over. Good-bye!