Урок-конкурс по английскому языку "Опасные профессии"

Разделы: Иностранные языки


В современном мире появляются новые тенденции в системе преподавания иностранных языков. Перед педагогом встаёт ряд профессиональных задач , таких как правильное распределение ролей между учителем и учеником, применение современных методов обучения, развитие интереса к предмету, усиление мотивации, развитие интеллекта.

Развитие интеллекта тесно связано с развитием творческих способностей. Вся эффективная организация обучения направлена на формирование способности самостоятельно добывать знания в сотрудничестве с другими обучаемыми. Важно, чтобы обучаемый не просто усваивал информацию, а создавал что-то новое.

Задача учителя – пробудить интерес учащегося, направить, помочь вступить в исследовательскую деятельность.

Выбор игровой формы обусловлен тем, что игровая деятельность на уроке иностранного языка организует процесс общения на этом языке, максимально приближает его к естественной коммуникации. Игра – это прекрасный способ погрузиться в язык; она стимулирует воображение и способствует развитию спонтанной речи. Игровые формы обучения позволяют использовать все уровни усвоения знаний: от воспроизводящей деятельности через преобразующую к главной цели – творческо-поисковой деятельности.

Цели и задачи:

  1. Формирование коммуникативной компетенции.
  2. Развитие познавательного интереса.
  3. Развитие у учащихся инверсионно-творческого мышления.
  4. Усиление мотивации.
  5. Формирование умения писать сочинение ”за и против”.

ХОД УРОКА

Beginning

Warming-up

Teacher (T): Good afternoon, students!

Students: Good afternoon, teacher!

T: I’m glad to see you!

S: So are we!

T: Take your seats, please.

T: Who is absent today? How many students are present? We have to divide the group into two teams as today we are having an unusual lesson.

Introduction of the lesson

Our today’s lesson is a game-contest. Look at the board and read the topic TRICKY JOBS.

Do you have any ideas about the topic? What does the word tricky mean?

Учащиеся высказывают мнение. На экране появляется слайд презентации с объяснением слова tricky и картинкой, изображающей опасность. Tricky – something that is difficult to deal with or do because it is complicated and full of problems.

T: What are we going to speak about and discuss?

S: We are going to speak about jobs which are dangerous …discuss what people of different dangerous jobs do and why they choose tricky professions.

T: That’s right. Also you will try to find out what the most dangerous professions in the world are. You will learn how to express opinions and discuss advantages and disadvantages of doing tricky jobs.

We have two teams, each team will get tasks, each correct answer will bring points to your team.

Follow-up 

TASK 1

Brainstorm: Think of the synonyms to the word dangerous. Think of the synonyms to the word job. Появляются слайды презентации с синонимичными рядами, учитель просит их использовать на уроке. См. Приложение. Name dangerous jobs, risky professions. Учащиеся из каждой команды по очереди предлагают варианты опасных профессий. Следующий слайд – это список, предлагаемый учителем, ученики узнают некоторые новые для них названия. Такой же список получают учащиеся.

  • Lion trainer
  • Policeman
  • Truck driver
  • Cashier
  • Firefighter
  • Bomb specialist
  • Coast Guard Search and Rescue
  • Armored Car Guard
  • Helicopter lineman
  • Logger
  • Miner
  • Fisherman
  • Bodyguard

На протяжении игры учитель называет то количество баллов, которое даёт каждое задание, на доске ведётся запись очков.

Offer your ideas about the most risky professions from your point of view.

Use the phrases: I think; I believe; in my opinion; to my mind; my view is that; it seems to me that; I rather think that; I’m absolutely convinced that…

BECAUSE…

TASK 2

I’ll read you a short description of a job, you try to guess what it is, in turns.

В качестве проверки правильности ответа появляется очередной слайд: изображение данной профессии, её название и более подробное описание, отвечавший читает вслух и переводит. Правильный ответ – два очка команде.

Например, учитель предлагает следующее описание:

Special individuals who live on the road.

Учащиеся предлагают свой вариант.

На слайде:

 

Truck drivers are special individuals who live on the road. They face tough road conditions, reckless drivers and sleepless nights, which can all lead to tragic circumstances.

TASK3

Group Work

T: You can find four names of tricky jobs on the board. They are: fishermen, loggers, miners, bodyguards. The task is: give the short descriptions of people of these occupations. Whose answers will be better and with no mistakes, gets extra points.

Сравнение с определениями на слайдах и оценивание.

TASK4

T: Make up dialogues. Use the model: – If you had a chance to hold a job of…, would you choose it or not and why? – If I had a chance to hold a job of…, I would/ wouldn’t do it, because…

Mention good and bad points as well.

Диалоги составляют внутри групп.

Оценивается полнота объяснения. Максимально 5 баллов.

TASK5

T: If I had a chance to hold a job of a policeman, I would do it because I like helping people.

Does this situation refer to the present or to the past? (вопрос 1 команде)

Is it imaginary situation or real? (вопрос 2 команде)

Дополнительный балл за правильный ответ.

Ученики при помощи учителя делают вывод об условных предложениях 2 типа.

In what situation can we use conditional sentences type 2?

We use conditional sentences type 2 speaking about imaginary situation in the present and future. We give advice using this type.

TASK6

Choose one person from a rival team, think about his/ her character and give advice about future job. If I were you, I would choose (become) a…because…

Балл за каждое правильно составленное предложение.

TASK7

You all have lists of dangerous jobs. One American research called them the most dangerous jobs in the world. Work in teams, try to make your TOP10 most hazardous jobs. Lion trainer, cashier, helicopter lineman are not included. Start with the least dangerous going to the most dangerous. Then we’ll compare your TOP10 with the real one. Pay attention to the fact that it is American research, not Russian.

Представители команд объясняют выбор профессии, которую поставили на 1 место. Don’t forget to use: I think; I believe; in my opinion; to my mind; my view is that…

Сверяем варианты учащихся с данными американского исследования.

Последний слайд презентации:

10. Bodyguard

09. Coast Guard Search and Rescue

08. Bomb specialist

07. Armored Car Guard

06. Policeman

05. Firefighter

04. Miner

03. Truck driver

02. Logger

01. Fisherman

T: Have you got any coincidences?

Каждое совпадение приносит команде 3 балла.

TASK8

Discuss in groups what makes people choose hazardous jobs, what advantages and disadvantages of dangerous occupations are. Make notes. Don’t forget to use linking words (also, moreover, furthermore, in addition, on the other hand, but…)

Представитель группы зачитывает утверждения, зарабатывая дополнительные баллы.

Rounding-off

T: Our game is almost over... Did you like this form of the lesson? What new have you learnt today? Which part of the lesson did you like most of all? Let’s see the results… Team 1(2) is the winner today. My congratulations. Your marks are… Your home task is to write a composition about pros and cons, advantages and disadvantages of dangerous occupations.

Plan

INTRODUCTION

Para1: state topic

MAIN BODY

Para2: list the advantages and give reasons

Para3: list the disadvantages and give reasons

CONCLUSION

Para4: restate the fact that there are both advantages and disadvantages

(All things considered , becoming a… is a good idea, as long as you are aware of its drawbacks)

У каждого ученика на руках распечатка с синонимичным рядом слов опасный и профессия, слова-связки, полезные выражения, что поможет при написании сочинения, а также личные записи, сделанные во время урока.