В гостях у Джона, 3-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 3


Тип урока: урок-игра.

Цели урока:

  • Образовательные: тренировать в употреблении ранее изученных речевых образцов, развивать навыки аудирования, монологической и диалогической речи, практиковать в чтении
  • Развивающие: повысить мотивацию учения, эффективность и продуктивность учебной деятельности, развитие творческих способностей, коммуникативных навыков, внимания, логического мышления, памяти.
  • Воспитательные: воспитание таких качеств личности, как терпимость и уважение друг к другу и к представителям других культур, ответственность, чувство долга и умение взаимодействовать для решения общей задачи.

Новшество: коммуникативная направленность урока

Оборудование: мяч, карточки с заданиями, магнитофон, садовник с волшебным цветком, мобильный телефон, микрофон.

Ход урока

I. Организационный момент и приветствие.

T: Good morning!

P: Good morning, good morning,

Good morning to you!

Good morning, good morning,

I am glad to see you.

T: I am glad to see you, too. And now let’s sing our song “Say hello”.

R P.
Say hello. Hello!
Say hello. Hello!
Say hello. Hello!
Say hello. Hello!

T: Very nice. Sit down, please.

(звенит мобильный телефон)

T: - Hello! Who are you?

Oh, you are John. Where are you from?

From Great Britain?

Oh, yes, of course. Thank you for your invitation

T: What did you understand? Что вы поняли? O.K. A man from Great Britain invites us to visit the garden, where he works. Садовник из Великобритании приглашает нас в сад, где он работает.Do you want? O.K. But before going to Great Britain, let’s train our tongues.

II. Фонетическая зарядка.

T: Repeat after me.

[] – mother, father, brother, grandmother, grandfather, they

[n] – name, no, number

[p] – pen, pilot, pupil, plane

[r] – red, run, friend, Great, Britain

[t] – ten, too, teacher, tag

[d] – driver, doctor, dentist,

An officer, a teacher, a driver, a worker, a pilot, a cosmonaut, a reporter, garden, a garden, gardener, a gardener. He is a gardener.

Как вы думаете, что означает слово garden? (рисунок показываю)

А что означает a gardener? (рисунок показываю)

III. Речевая зарядка.

T: Let’s play our game “Chain’. First repeat after me. Do you want to be a doctor? No, I don’t. Do you want to be a driver?

Yes, I do. T- P1 - P2 - P3 – P4 – P5- P6 –P7 – P8-P9- P-10

Do you want to be a gardener?

What do you want to be?

What does Sasha want to be?

T: Very nice. And now let’s play our game “A reporter”.

Who wants to be a reporter today?

(репортер берет микрофон и задает вопросы ученикам)

IV. Закрепление материала.

T: And now let’s go to Great Britain to visit the garden where John works.

Ребята, а сейчас мы едем в Великобританию посмотреть на сад, где работает Джон.

Close your eyes, please.

(звучит музыка, открывается вид на дом с садом, заходит садовник Джон).

T: Open your eyes, please. We are in Great Britain now.

G: Good morning, dear boys and girls!

P: Good morning!

G: How are you?

P: Fine, thanks.

G: My name is John. I am from Great Britain. I am a gardener. Welcome to the garden where I work. This is a house and this is a garden. In our garden we have got many trees and flowers: yellow, blue and red.

T: Oh, it’s so beautiful. Do you like the garden?

P: Yes.

T: Very nice. I like the garden, too.

G: I have got a seed. I will plant it.

(садовник сажает семя в горшок)

T: Ребята, это волшебное семечко. Из него должен вырасти красивый цветок, если вы будете много говорить по-английски и правильно выполните задания садовника. And now let’s tell about your family. Please, let’s begin.

(ученики рассказывают о своих семьях, показывая постеры)

G: Thank you, dear boys and girls! Look at our flower. It’s growing.

T: Oh, let’s clap our hands.

(дети хлопают)

G: Excellent!

V. Физминутка.

T: Stand up, please. Let’s do our morning exercise.

P:

One, two, three
Hop, hop, hop
One, two, three
Stop.

T: O.K. And let’s play the “Puppets”. You are all sportsmen. Run, jump, hop, swim, ride a bike. Now you are musicians. Play the piano. Play the guitar. Play the violin. Play the drum.

Very well. And let’s divide into 2 groups. Я раздаю вам карточки, на которых написаны слова. Те, у кого на карточках написаны названия профессий, садятся на правой стороне, а те, у кого написаны слова, означающие членов семьи, садятся на левой стороне. Please, take your seats. Если вы правильно будете отвечать, вы получаете цветочки. Правая сторона – синие цветочки, левая – красные. Та команда, которая соберет больше цветочков, выиграет.

VI. Аудирование.

T: And now listen to the letter. And then you will answer some questions.

(слушают текст 2 раза)

My name is Fred. I’m a pupil. My family is from Great Britain. I’ve got a mother, a farther and a sister. I haven’t got a brother. My sister isn’t a pupil. Her name is Dot. My father is a doctor. My mother is a doctor, too. I don’t want to be a doctor. I want to be a pilot.

(На доске висит таблица с номерами вопросов. Дети выбирают номер вопроса и отвечают на него)

  1. What is Fred?
  2. Where is he from?
  3. What is the boy’s name?
  4. What is his mother?
  5. What is his father?
  6. What is his sister’s name?
  7. What does Fred want to be?
  8. Has he got a brother?

T: Very good job. Look! Our flower is growing! Let’s clap our hands.

(все хлопают)

VII. Выполнение заданий садовника.

T: Very nice. And now you must make up sentences from the given words.

  1. She wants to be a teacher.
  2. I want to be a gardener.
  3. He likes to play the piano.
  4. We like to ride a bike.

Good. Look our flower is growing higher and higher. Excellent! Let’s clap again.

(все хлопают)

T: O.K. And you must make up the words from the letters of the word gardener.

(раздаю карточки со словом gardener)

Good. Look our flower is growing higher and higher. Excellent! Let’s clap again.

(все хлопают

T: Let’s sing our song “I am a pupil”

(все поют под музыку)

T: And now you must make the story from the sentences.

(раздаю каждому члену группы по одному предложению, они должны составить связный рассказ из этих предложений).

VIII. Итог, прощание.

T: Very nice. What a nice flower! Мы все очень хорошо поработали. Поэтому наш цветок вырос, и стал очень красивым.

G: You are very good pupils. I am very glad. And my flower has grown. I like it. And now let’s count our flowers. Who is the winner?

(считают цветочки)

T: Now let’s thank John for his invitation. Let’ say him Thank you.

G: Oh, not at all. You are welcome.

T: Unfortunately, it’s time to say Good-bye. Say good-bye to John.

P: Good-bye!

G: Bye-bye! See you next time.

T: And now let’s close your eyes.

(звучит музыка, закрывается сад с домом, уходит садовник)

T: Open your eyes. We are at home, in Yakutia. Вам понравилось у Джона?

O.K. You worked well today and you get “5”. Stand up, please. Let’s sing our song “Say Good-bye”.

S. P.
Say good-bye. Good-bye!
Say good-bye. Good-bye!
Say good-bye. Good-bye!
Say good-bye. Good-bye!