Урок английского языка по теме "Внешность, одежда". 6-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 6


Цели и задачи урока.

Практические:

- формирование коммуникативной компетенции учащихся: речевой, учебно-познавательной по теме “Внешность, одежда”.

Развивающие:

- развитие речевых способностей, памяти, мышления, рассуждения, воображения, внимания, восприятия;

- способствовать развитию аналитической и сопоставительной деятельности (сравнение времен Present Simple и Present Progressive).

Образовательные:

- формирование целостного представления проблемы, рассматриваемой на уроке;

- расширение кругозора учащихся.

Воспитательные:

- формирование у учащихся чувства самостоятельности;

- формирование способностей к успешной самореализации.

Используемые технологии: информационно-коммуникативная.

Учебное оборудование:

- ПК;

- мультимедийный проектор;

- проекционный экран.

- магнитофон.

Ход урока

1. Организационный момент. (1-2 мин.) Сообщение темы и целей урока.

Good morning, children! Get ready for the lesson. Today we are going to speak about appearance and clothes. (Слайд № 1. Презентация)

What date is it today?

2. Фонетическая разминка. (3 мин.)

Look at the blackboard. You can see some words on it. Repeat them after me all together.

На доске лексика предыдущих уроков:

A shirt, a T-shirt, a skirt, a blouse, a sweater, a tracksuit, a rucksack, earrings, casual, woolen, casual, cotton, a jumper, a vest, a pullover.

3. Речевая разминка. (10 мин.)

Listen to me and translate the words and word combinations.

(Учащиеся переводят слова и выражения предыдущих уроков, предложенные учителем): повседневная одежда, шерстяной жакет, удобные кроссовки, красивые серьги, хлопковая футболка, шелковая блузка, овальное лицо, прямой нос, светлые волосы, темные волосы, приятный, красивый.

Now let’s practice your speaking skills. (Слайд 2 – описание картинок слайда)

Is the boy tall or short?

What is he wearing?

What can you say about his hair, nose, face?

What is the girl wearing? Describe the girl, please.

Now describe each other. (Учащиеся по очереди описывают друг друга)

Use the words which you can see on the blackboard: (на доске слова предыдущих уроков): as…….as, a bit…, much….than, much more…. .

4. Развитие навыков аудирования. (5-7 мин.)

1. Учитель сам читает текст или использует диск к учебнику В.П.Кузовлева. 6 класс. Текст для аудирования (Toman аnd Jane):

  • What do you wear to school?
  • We don’t have a school uniform. We wear what we like. So I wear something different every day. Today I’m wearing my favourite clothes. (Tom)
  • Let me tell you about Tom’s clothes. He’s wearing black jeans, a light-blue shirt and a brown sweater. What about you, Jane?
  • At school we do not wear trousers, so I always wear a uniform: a white blouse with a dark skirt. When it’s cold I put on a pullover. But my favourite clothes are jeans or shorts and a top. (Jane)

2. Учащиеся заполняют пропуски в тексте на доске (выходят по одному).

Tom. We don’t have a school……….. .

Tom’s clothes: he’s got black ………., a white ……….. , a brown……. .

Jane. At school we do not wear …………… . So I always wear a …………. .:a   white ……….. with a dark………. . But my favourite clothes are ………., ………… and …….. .

Физкультминутка. (1 мин.)

5. Проверка домашнего задания. (7-8 мин.) Времена Present Simple и Present Progressive. (3 слайд)

На доске написаны слова, которые помогают понять времена:

Present Simple - usually, often, always, sometimes, seldom, hardly ever, every (month, week, year);

Present Progressive - now, at the moment, Look! Listen!

Учащиеся приводят свои примеры

6. Работа по карточкам. Повторение и закрепление лексико-грамматического материала. (5-6 мин.)

Open the brackets:

1. I usually …………………. (wear) a uniform.

2. I …………………… (wear) a dress now.

3. He often ………………….. (wear) the woolen sweater.

4. She ………………….. (wear) her favourite sweater now.

5. I ……………………. (learn) new words. Turn off the radio, please.

6. ……………………… (learn) English words every day.

7. He ………………… (work) in the garden every day.

8. He is in the garden. He…………………… (work) there.

9. I………………………. (do) my homework in the evening.

10. Tell her I am busy. I………………….. (do) my homework.

Ask why - questions:

Example:

- Jane is wearing a new dress.

- Why is she wearing a new dress?

- Pete likes jeans.

- Why does Pete like jeans?

1. - Paul is wearing a new jacket.

- … a new jacket?

2. - Pete often wears jeans.

- … jeans?

3. - Kate is wearing boots.

- … boots?

4. - Jane has got a lot of blouses.

- … a lot of blouses?

5. - They are wearing trainers.

- … trainers?

6. - Jane likes blouses.

- … blouses?

7. - The children are wearing T-shirts and shorts.

- … T-shirtsandshorts?

7. Чтение текста по карточкам о том, как люди одеваются в Британии. Учащиеся читают текст про себя, выбирают наиболее подходящий заголовок для него и отвечают на вопросы к тексту. (7-8 мин.)

This is a story about British life.

1) Choose the best title for it. (Reading for the main idea)

*Clothes in Britain

*British people don’t care about clothes

*Formal clothes in Britain

These days most people in Britain do not wear very formal clothes. But sometimes it is important to wear the right thing. Many British people don’t think about clothes very much. They just like to be comfortable. At the theatres, cinemas and concerts you can put on what you like – from jeans and sweaters to T-shirts and shorts. Anything is OK as long as you look clean and neat.

But men in offices usually wear suits and ties and women wear dresses or skirts (not trousers). Doctors, lawyers and businessmen wear formal clothes. And in some hotels and restaurants men wear ties and women wear smart dresses. Jeans and open shirts are sometimes not allowed. It is difficult to say exactly (точно) what people wear in Britain because everyone is different. If you are not sure what to wear, watch what other people do and then do the same. Or ask the advice of a friend or your host (хозяйка). You’ll feel more relaxed if you don’t look too different from everyone else.

2) Answer the questions:

1. What clothes do people in Britain wear nowadays?

2. What can you put on when you go to the theatre in Britain?

3. What do men and women usually wear in offices?

4. What should you do if you do not know what to wear?

8. Подведение итогов урока. Домашнее задание. (1-2 мин.)

1. Сделать задание по карточке (повторение лексики раздела).

Напишите, кто что носит. Обратите внимание на форму глагола.

Example:

Peter wears a bright T-shirt. (i,t,t,s,h,r)

They wear casual clothes. (e,o,c,s,l,t,h)

1. Jane …………….. a woolen ……………………. (e,e,a,s,w,r,t).

2. We ……………… blue ………………………… (a,e,s,j,n).

3. I …………………. my favourite …………….. (e,o,s,s,h).

4. She ……………… a white …………………….. (o,e,u,s,l,b).

5. He ……………….. a cotton …………………….. (i,t,r,s,h).

6. They ……………….. silk …………………… (i,s,s,h,t,r).

7. Jack …………………. woolen …………….. (o,s,s,k,c).

8. Peter ……………… black ………………… (o,o,b,t,s).

9. Mr. Smith …………… a smart ……………….. (a,e,j,t,c,k).

10. Mrs. Smith ……………….. nice ………………… (e,a,i,r,r,s,n,g).