Урок английского языка "We're going to the Zoo". 6-й класс

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»

Класс: 6


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (33 МБ)


Цели урока:

Познавательный аспект – знакомство с интересными фактами из жизни животных, понятием “similes”, устойчивыми выражениями, включающими названия животных;

развивающий аспект – развивать языковую догадку, способствовать развитию внимания, памяти;

учебный аспект – активизировать употребление в речи учащихся лексики по теме «Животные», употребление модальных глаголов must, mustn‘t, should, can; развивать навыки чтения с извлечением конкретной информации, совершенствовать навыки говорения;

воспитательный аспект – способствовать повышению мотивации к изучению английского языка, развивать навыки работы в сотрудничестве, способствовать воспитанию чувства любви и заботы к животному миру.

Речевой материал:

Продуктивный:

  • лексический – названия животных;
  • грамматический – модальные глаголы must/mustn’t, should, can

Рецептивный лексический: As poor as a church mouse, as wise as an owl, a lion-hearted man, to put one’s head in the mouth, the King of Beasts; Can the leopard change his spots?

Речевая функция: If I were a director, I would…, You must/ mustn’t, You should…, You can… (модальные глаголы запрещения, разрешения, выражение совета)

Оснащение урока: презентация в формате Power Point, проектор, карточки с заданиями и текстом для чтения, наборы разрезанных картинок с изображением животных, набор звездочек.

Ход урока

I. Greeting. Teacher’s Introductory Word.

Teacher: Good morning, children! I’m glad to see you. Today we are going to have a competition lesson on the topic “We’re going to the Zoo”.

(На титульном слайде презентации – название урока.)

Teacher: Let’s divide into three teams. During our walking to the zoo you’ll do different tasks. For a right answer each team will get a star. The winner will be the team with a great number of stars. Have a look at the map. There are different areas in our zoo.

(На слайде 1 изображена схематичная карта посещения зоопарка (фактически план урока))

II. Warming –up.

Teacher: Have you ever been to the Zoo? Is there a zoo in our city? Well, to get to the Zoo you have to open it. I’ve got three keys. You have to add letters to make up new words. If you do it right the door of the zoo will open.

(Слайд 2)

…KEY            …KEY            …KEY

Keys: monkey, donkey, turkey

Teacher: Good for you! I think our teams will be called “Monkeys”, “Donkeys” and “Turkeys”.

III. Contest 1. Word search.

Teacher: In our zoo there are a lot of animals. Can you find them in this square? The words are written up and down, diagonally and from left to the right.

(Слайд 3)

(Участники команд получают карточки с конкурсным заданием.)

 

Примечание: Задание для этого конкурса можно создать с помощью специального инструмента, размещенного на сайте havefunteaching.com www.havefunteaching.com/word-search/word-search-creator.php

(После выполнения задания на экране показано правильное решение. Команды осуществляют взаимопроверку.)

IV. Contest 2. Similes.

Teacher: – Sometimes people compare people’s character and behaviour with animals. It E.g. As happy as a lark, as wise as an owl. Such expressions are called similes. They add colour to the English language. Using these expressions we mustn’t insult people.

Can you match two parts of similes?

(Слайд 4)

(Команды получают карточки с заданием. На выполнение задания дается 3-4 минуты.)

  1. As free
  2. As brave
  3. As busy 
  4. As sleepy
  5. As graceful
  6. As gentle
  7. As hungry
  8. As proud
  9. As sly
  10. As tall
  1. as a giraffe
  2. as a bird
  3. as a gazelle
  4. as a horse
  5. as a peacock
  6. as a fox
  7. as a lion
  8. as a lamb
  9. as a bee
  10. as a koala
                                 

(После выполнения задания на экране показано правильное решение. Команды осуществляют взаимопроверку.)

Keys: 1 – b, 2 – g, 3 – i, 4 – j, 5 – c, 6 – h, 7 – d, 8 – e, 9 – f, 10 – a.

V. Contest 3. “Watch Out!”

Teacher: In the Zoo there are a lot of signs. Of course, you should follow the rules.

Can you help the zookeeper to complete the signs with the verbs: must, mustn’t, can, should? E.g. You mustn’t throw litter in the pond!

(Слайд 5)

  • Put your hands into the cages.
  • Touch the animals!
  • Tease the zoo animals!
  • Bring pets from home!
  • Throw the litter!
  • Help the zoo!
  • Keep off the grass!
  • Feed animals!

(Команды составляют свои таблички, а затем представляют соперникам. Учитель определяет время на выполнение конкурсного задания.)

VI. Relaxation.

Teacher: Now, it’s time to have a break. Let’s have a rest a little and listen to the funny song “We’re going to the Zoo”.

(Учащиеся могут подпевать или танцевать под веселую песенку – хороший способ релаксации.)

VII. Contest 4. “Cats’ Family”

Teacher: Thanks for nice work, children! Now we are at the Cats’ Area. You are given cards with the names of 6 members of the ‘cat’ family. Find them in the card. Any of them begins the letter in bold type.

(Слайд 6)

J T T L E H A
A O I N O P T
U G L G O A E
A R E E I R E
O C R L D C H

Keys: Jaguar, lion, leopard, ocelot, tiger, cheetah.

Teacher: Well done, children! You’ve coped with this task brilliantly. Can you translate the following expressions with the names of ‘big cats’?

A lion-hearted man
To put one’s head in the lion’s mouth
“The King of Beasts”. What animal is called so?

Can the leopard change his spots?

(За правильный ответ команды поощряются дополнительной звездой)

VIII. Contest 5. If I were a director of a Zoo.

Teacher: Now you are offered to be a director of a zoo. Say what you would do if you were a director of a zoo. You may use the words for help.

E.g. If I were a director of a zoo, I would buy another tiger for my zoo. Our tiger needs a friend.

(Слайд 7)

(Команды выступают со своими предложениями по улучшению работы зоопарков.)

IX. Contest 6. Jumble.

Teacher: Well, we continue our walking around the zoo. Now, children you are given 3 sets of cutting pictures of animals. You have to put the cards together and then choose any of them and tell a story about the animal. Whose story will be the most interesting?

(Первой начинает рассказ та команда, которая быстрее собрала карточки.)

X. Contest 7. The Symbol of the New Year.

Teacher:What is the symbol of the new coming Year? Read the following text and share what surprising facts you have learned from it.

(Students are given worksheets with the text about snakes.)

Team “Monkeys”: It’s interesting to know that the fastest snake is the black Mamba of Africa. It can move at a speed of 11 km an hour over a short distance.

Snake can’t hear or see very well. They depend on their tongue.

Team “Turkeys”:We’ve learned that the African ball python protects itself by rolling up its body into a ball with its head in the middle.

Team “Donkeys”: We’re surprised that African cobra can split two and a half metres. Its poison is very dangerous.

Snakes eat birds, fish, and frogs. They can swallow very large animals. Pythons can swallow animals that weigh up to 40 kg.

Teacher:Thank you very much, dear children. Snakes are really interesting animals.

XI. Conclusion.

Teacher: Our contest has come to the end. Choose any of the “smile” which symbolise your mood now. Today the winner is… The team “…” was good at… All of you do the best work. Thanks!

(Необходимо отметить положительное в работе каждой команды для поддержания интереса и мотивации ребят, похвалить их за активное участие. Всем участникам можно подарить карманные календари (с изображением символа года.)

XII. Homework.

Teacher: At home you have to find out interesting and amazing facts about your favourite animal. See you next lesson, children. Bye.

Используемые ресурсы:

  1. www.youtube.com/watch?v=VP4OnxTAgXI
  2. www.havefunteaching.com/word-search/word-search-creator.php
  3. Васильева И.Б. English for all: Обучающие игры/ И.Б. Васильева; Худож.-оформитель Л.Д. Киркач. – М.: ООО «Издательство АСТ»; Харьков: «Фолио», 2003. – 318[2] с. – (Для пап и мам).