Методическая разработка урока по теме "Let the Music Begin". 9-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 9


Цель: Совершенствовать коммуникативную компетенцию учащихся на основе навыков владения лексическим материалом по теме “ Music around us”.

Задачи урока:

Образовательные:

  • Повторение лексико-грамматического материала по теме “Музыка”, введение новых лексических единиц языка, совершенствование навыков устной (диалогической и монологической) речи,
  • Сформировать навыки употребления лексических единиц в диалогических высказываниях с опорой на вопросы;
  • Проконтролировать знания лексического материала (прилагательные, положительно и отрицательно характеризующие музыку, виды музыки, чувства, которые появляются при прослушивании отрывков различных музыкальных стилей);

Развивающие:

  • Создать условия для развития устной (диалогической и монологической) речи учащихся с использованием подстановочных упражнений;
  • Развитие уважительного отношения к мнению собеседника.
  • развитие познавательных интересов учащихся, умения социального общения в совместной творческой деятельности;
  • формирование творческого мышления учащихся, умения обосновывать свою точку зрения.

Воспитательные:

  • Воспитание эстетического вкуса учащихся путём прослушивания отрывков из различных музыкальных произведений;
  • Воспитание личностных качеств: тактичность, интеллигентность.

Программно-дидактическое обеспечение: ПК, колонки, проектор, экран, программа PowerPoint, авторская электронная презентация по теме урока, опорные таблицы, раздаточный материал, плакаты.

Ход урока

I. Оргмомент:

T: Good morning! 

P: Morning!

T: Who is on duty today?

P: I am.

T: Who is absent?

P: All are present

II. Речевая зарядка.

Teacher: What is music?

Pupil 1: I think it`s a wonderful side of our life.

Pupil 2: It`s the some kind of art that makes our life colorful.

Pupil 3: By means of music we can express our feelings.

Pupil 4: I think music has a great power.

Teacher:  What music do you like listening? What sort of concert would you like to visit?

Pupil1: The music I love is energetic and powerful, that’s why I would like to visit the rock concert.

III. Постановка целей и задач урока:

Teacher:   Dear friends, imagine, that today we are a group of musical experts and critics. We have got a task to work out a concert programme for a “Week of Russian Culture” in London. We have a list of candidates, but you must elect only 8 the most interesting and worthy performers. But remember there will be people of different ages on the concert: teenagers, young people, the middle – aged and old persons. All of them have to enjoy our concert. Your must give arguments: why do you сhoose ones and don’t the others.

IV. Введение новой лексики и фонетическая зарядка.

Teacher: To make our work successfully we should study new words and phrases. (слайд)

a legend – легенда;

Russian stage – русская сцена;

а treasure – сокровище;

Folk culture – фольклор (народная культура);

Kuban’s folk choir – Кубанский народный хор;

The rules of conduct – правила поведения.

Презентация.

Teacher:

1) Listen to me and repeat after me.

2) Write down the new words in your dictionaries

Повторение лексико-грамматического материала.

Teacher: Let’s remember pros and cons phrases. Read and translate them. (слайд)

  1. His (her, their) songs appeal to my heart and feelings.
  2. Their music enriches people.
  3. It is annoying (irritating).
  4. I enjoy listening to his (her, their) songs.
  5. I don’t understand the classical music.
  6. I think his (her, their) songs are boring
  7. His (her, their) songs are romantic and sweet.
  8. This music put me to sleep.

VI.. Работа над проектом (оформление афиши концерта звезд Российской эстрады “Russian firework” на Неделе русской культуры в Лондоне).

Teacher: And now our task is to make a concert poster

1) Look please at the list of candidates (слайд, аудирование и просмотр списка кандидатов)

Teacher: Tell me please who should be included in the programme and who shouldn’t be? And why? (работа по опорным таблицам с раздаточным материалом

Pupil 1. I think Dima Bilan should be included in the concern because his songs appeal to my heart and feelings

Pupil 2.  I think Serega shouldn’t be included in the concern because the middle – aged and old persons don’t understand his songs.

Pupil 3 ...

Teacher: Now we must give some more information about these performers. British audience should know: Who is who? Why are they so popular in Russian? What do you think? Who is the legend of Russian stage? Who is the treasure of Russian culture? Who is the pop star? Who is the new name on Russia stage? (слайд)

VII. Учащиеся вносят свои предложения и аргументируют ихю

Pupil 1: I think Alla Pugatcheva is the legend of Russian stage because...

Pupil 2: The Russian Symphony Orchestra is the treasure of Russian culture because...

Pupil 3: 

Teacher: Now we must work out the Rules of Conduct. What people can and what they can’t do during the concert (smoke, give flowers, applaud loudly, use mobile phones, take photos) (слайд)

Teacher: How we can finish our programme (слайд)

(предлагается три варианта, учащиеся должны аргументировать свой ответ)

1. Welcome to our concert!

2. Have a nice time!

3. Good Luck!

IIX. Подведение итогов

We are succeeded to work out a concert programme. I think the British audience will be satisfied. You are a great team. It is nice to work with you. Thank you very much.