Цели.
Обучающий аспект:
- учить рассказывать о спортивных занятиях используя речевой образец: ,,The rabbits can …“;
- учить вести диалог-расспрос: ,,Can you? “;
- учить составлять предложения.
Развивающий аспект:
- создание условия для развития умений и навыков устной речи, умения читать вслух и про себя;
- создание условий для развития памяти и внимания.
Воспитательный аспект: формирование потребности к занятиям физической культуры и спортом.
Оборудование: магнитофон, компьютер, проектор, игрушки, аудиозапись, звуки, таблицы.
Ход урока
I. Оргмомент
Stand still. Good morning children. I am glad to see you.
Let’s begin our lesson with ,,Hello“. (Cлайд № 2)
It’s time to say ,,Hello“. It’s time to say ,,Hello“.
It’s time to say ,,Hello“. And start our lesson.
II. Фонетическая разминка. (Cлайд № 3)
We start our lesson with the poem. ,,A cat went to town to buy a hat“.
(Ученики хором рассказывают стихотворение)
A cat went to town to buy a hat.
What? A cat with a hat? A hat for a cat.
Who ever saw a cat with a hat?
Какой звук больше всего вы слышали в этом стихотворении? [T]
А какие звуки в английском языке вы знаете? (Гласные, согласные, дифтонги)
Какие бывают гласные звуки? (Длинные, короткие)
Согласные? (Звонкие, глухие)
Назовите слова со следующими звуками:
[p] - pen, pencil, seven, pig, parrot, pencil - box
[s] - slim, six, seven, sing, sit, snake
[o] - box, cockerel, fox, clock, dog, not
[^] - duck, run, jump, mum, funny
[æ] - cat, fat, bad, can, bag, Ann Well done!
III. Речевая разминка.
Look! The dog is visiting us. (Гав, гав) And he wants to ask you some questions.
- What is your name? 7. Can you dance?
- How old are you? 8. Can you play tennis?
- Where do you live? 9. Are you funny?
- Have you got a sister? 10. Are you sad?
- Has he got a sister? 11. Are you merry?
- Have you got a cat? 12. Are you angry?
And now children ask him questions. What is your name?
IV. Активизация навыков устной речи.
1) The other animals came with dog. Who are they? (Слайд 4)
(Игрушки - слон, обезьяна, кролик, петух, лиса, крокодил, тигр, лев)
2) Let’s review the numbers and count them. (Слайд 5)
Who can count the animals?
3) The animals are different colours. Let’s repeat the colours.
(Слайд 6-15)
And now answer the question ,,What colour are the animals?“
- The elephant is grey. - The fox is red.
- The monkey is black. - The crocodile is green
- The rabbit is grey. - The tiger is orange.
- The cockerel is red. - The lion is brown Well done!
4) The next task for you is ex. 1, page 106 in your textbooks. You can see some animals. What can they do?
1) Let’s remember the kinds of sport first (Слайд 16-23)
- Swimming
- Football
- Volleyball
- Basketball
- Chess
- Skating
- Skiing
2) Can you remember them well? Do the task. (Слайд 24)
(Указать вид спорта)
3) Прежде чем сказать, что умеют делать друзья Тома посмотрим на задание от Пина и на модель.
(Слайд 25-26)
(I can swim )
Let’s sing the song I can run and I can jump (мотив песни “Я на солнышке лежу”).
Как вы скажите “Лиса умеет кататься на коньках”.
The fox can skate.
Make your own sentences using this model.
- The crocodile can swim.
- The rabbits can play volleyball.
- The lions can play football.
- The elephant can play basketball.
- The tiger can ski.
- The monkeys can play chess.
4) Now look at ex 3 and say what your friends can do well. (Хорошо)
But before doing the exercise please stand up show me what you can do well.
Please swim (fly, jump, run, dance, skip, sing, play football, play tennis).
Ребята вы показали, что умеете делать, а теперь спросим друг у друга, что вы умеете делать хорошо. (Слайд 27)
Чтобы задать вопрос что нужно сделать? Can поставить на первое место.
Can you play tennis well?
Please ask each other this question.
V. Физкульминутка. (Слайд 28)
Now let’s have a rest.
Clap your hands, Clap your hands,
Listen to the music and clap your hands,
Turn around, Turn around
Listen to the music and turn around
Jump up high, Jump up high
Listen to the music and jump up high
Wave your hand, wave your hand
Listen to the music and wave your hand
VI. Формирование навыков чтения.
A) It’s time to read. First we read the words by the tables. Please read all together and translate. Excellent. (Таблицы с словами)
B) Let’s read the ladders from ex. 2, page 106.
Read the words as quickly as you can.
- I, I can, I can ride, I can ride a bike. I can ride a bike. I can ride a bike well.
- I like, I like cats, I like cats and dogs, I like funny cats and dogs, I like funny cats and brave dogs.
C) We will continue to read. Look at ex. 4 on page 107. Но прежде чем читать, найдите в тексте.
- Подлежащее. (I)
- Название животных. (Сat’s, dogs, rabbits)
- Слова характеристики. (Strong, brave, lazy, merry, slim)
And now read and guess the name of the character. The picture will help you.
VII. Развитие грамматических навыков по теме ,,Порядок слов в предложение“.
(Слайд 29)
The next task is to make up sentences.
Ребята не забывайте о порядке слов в предложении. А предложения бывают утвердительные, отрицательные и вопросительные.
VIII. Проверка домашнего задания.
Let’s check up homework. You should retell about yourself.
My name is … . I am 7. I live in Turaevo. I have got a father and a mother. I have got a cat. My cat is grey. I can play chess, skip and sing. I cannot swim.
IX. Домашнее задание.
Выполнить упражнения в рабочей тетради упр. 59.
X. Подведение итогов. (Слайд 30)
Приложение 1, 2 находятся у автора статьи.