Внеклассное мероприятие "Аулак ей"

Разделы: Работа с дошкольниками, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (6 МБ)


В системе образования в последние годы возросло внимание к духовному богатству культурного наследия народа. В этом следует видеть стремление народов к национальному возрождению. Нет ни одного народа, который бы не стремился к сохранению национального своеобразия, проявляющегося в родном языке, фольклоре, традициях, искусстве. Сегодня ведущим принципом воспитания следует считать воспитание, осуществляемое на корнях национальной, этнокультурной традиции.

Очень ярко выражена работа по эстетическому воспитанию через татарский народный фольклор в кружковой работе с детьми старшего дошкольного возраста, в частности с детьми подготовительной группы. Я разработала подробный тематический план занятий кружка. Подобрала интересный и увлекательный, на мой взгляд, музыкальный, игровой и устный материал, стараюсь в кружковой работе охватить все жанры устного и музыкального народного творчества. Цель: познакомить детей с музыкальным фольклором татарского народа. Вызвать интерес к народной музыке, чувство радости; способствовать созданию хорошего настроения, эмоционально-психологического благополучия; развитию творческих способностей ,способствовать эстетическому воспитанию детей.

“Аулак өй” является фольклорным произведением. Здесь нет разделения на исполнителей и зрителей того или иного акта творчества, а все присутствующие являются его участниками и создателями. Этот процесс является весьма существенным, поскольку снимается механизм оценивания, ребенок раскрепощается, и сам процесс его участия в песне, танце, игре наделяется смыслом , богато ритмами и повторами, оно несет в себе конкретные образы, краски, доступно интересно ребенку, что является основой для пробуждения и упрочнения эмоционально-положительного отношения детей к нему. Ценность народного искусства определяется еще и тем, что оно воздействует на чувства ребенка благодаря средствам выразительности, и это воздействие носит естественный, ненасильственный характер. В силу этого оно доступно детям с разным уровнем развития, и каждый ребенок получает от этого удовольствие и эмоциональный заряд.

Детям интересны танцы со сменой партнеров. Движения и фигуры в них очень простые, доступные для исполнения даже самым маленьким детям. В этих танцах, как правило, есть игровые сюжеты, что еще более облегчает их запоминание. Ценность танцев со сменой партнеров также и в том, что они способствуют повышению самооценки у тех детей, которые чувствуют себя неуверенно в детском коллективе. Поскольку такие танцы построены в основном на жестах и движениях, которые в житейском обиходе выражают дружелюбие, открытое отношение людей друг к другу, то в целом они пробуждают в ребенке положительные, радостные эмоции. Тактильный контакт, осуществляемый в танце, хороводе, еще более способствует развитию доброжелательных отношений между детьми и тем самым нормализации социального микроклимата в детской группе.

В подготовительной группе 30 детей. Среди них 2 узбека, 4 русских, 10 крещёных татар. Несмотря на это , дети с удовольствием учат считалки , дразнилки, песни и танцы.

  • 1 слайд – одна из девушек просит разрешения впустить их на посиделки
  • 2 – 6 слайды – девушки – мастерицы вышивают и поют народные песни «Сөлге чигәм» и др.
  • 7 слайд -парни просятся на посиделки
  • 8- 11слайды - проверка на остроумие
  • 12-13слайды - хоровод
  • 14-18 слайды -народная игра «Йөзек салыш». Каждый участник , кому выпадет колечко, должен проявить свое мастерство.
  • 19-21 слайды- парная игра, с народными песнями .
  • 22-23 слайды –отгадывание загадок
  • 24-27 слайды-соревнование в танцах
  • 28 -31 слайды-с приходом хозяйки молодые люди расходятся по домам.

Ход занятия

Залда авыл күренеше.

(Урамнан егетләр җырлап узганы ишетелә).

Әби:

-Их,бар иде бит ул яшь чаклар. Егетләр урам тутырып җырлап әйләнер иде, ә кызлар аулак өйләрдә сер бирмичә генә егетләрне көтеп утырыр иде. Ә егетләр килгәч, китәр иде уен-көлке, җыр-бию, такмак әйтешү. Хәзер искә төшереп утырырга гына калды инде!

(Бер кыз йөгереп килеп керә)

Кыз:

-Исәнме ,әбекәй, ни хәлләрдә яшәп ятасың? Аяк-кулларың сызламыймы?

Әби:

-И-и-и, балакаем, аллага шөкер, исән-сау гына торам әле.Әйдә, балакаем чәем дә әзер,чәй эчеп алабыз.

Кыз:

-Юк, юк әби чәй эчеп тормыйм,бер йомыш белән кергән идем. Әбекәем, матуркаем, бүген сездә җыелып, кызлар белән кич утырып алыйк әле?

Әби:

-И-и, балакаем , әле бая гына яшь чакларымны искә төшереп утыра идем. Ярар балам, тик тәртипле генә була күрегез.

Кыз:

-Әбекәем, без бик тыныч кына ,җырлап кына утырырбыз.

Әби:

-Ярый, ярый кызым.
Кыз:

-Рәхмәт әбекәем сүз тыңлаган өчен, мин кызларны гына чакырып киләм!

(Кул эшләре тотып кызлар керә,эшләрен алып җырлыйлар “ Сөлге чигәм”)

Сөлге чигәм асыл җепләр белән,
Гөл җепләрен кушып алына.
Насыйп булса иде бу бүләгем
Мәйданнарда җиңгән батырга.

(Егетләр җырлаган тавыш ишетелә,Ишек шакыйлар.)

Егетләр:

-Кызлар,аулак өйгә кертегез әле?

Кызлар:

1 кыз -Кертәбезме?

2 кыз -Кертәбез! Тик бусага ялын түләсеннәр.

(Егетләр кулъяулык күрсәтәләр,кызлар тартып алмакчы булалар,яулыкларга ияреп егетләр керәләр.)

Әмир:

-Исәнмесез-саумысез,
Нигә кәҗә саумыйсыз?
Әтәчегез күкәй салган,
Нигә чыгып алмыйсыз?

Әмирә:

-Шуннан?

Инсаф:

-Утырган да шуган.

Алина:

-Шуннан?

Коля:

-Кишер белән суган.

Кызлар:

-И-и малайлар чүплектәге калайлар.(көлешәләр)

Мәрьям:

-Кызлар, малайлар, әйдәгез бер җырлап- биеп алабыз!?

Малайлар:

-Әйдәгез, тик без башлыйбыз!

(“Челтәр элдем читәнгә” җыры башкарыла)

Әмир :

-Ә хәзер, мин яраткан уенны уйныйк инде ” Тимпа- ира тира -тур”.

(уен уйнала)

Азалия:

-Кызлар,малайлар,минем йөзегем бар , әйдәгез “Йөзек салыш” уенын да уйнап алыйк әле?(уен уйнала, уен баышында җәза үтәлә)

  1. Мәрьям җырлый.
  2. Әмир шигырь сөйли:

Әтәч менгән киртәгә ки-ке-ри-күк итәргә,
Әтәчкә килгән повестка армиягә китәргә.
Әтәч әйтә:”Бармыйм”,-ди
Тавык әйтә:”Калмыйм,-ди
Син армиягә китсәң ,
Бер күкәй дә салмыйм”-ди

(Кызлар-малайлар бер-берсенә карап көлешәләр).

Әмир йөзек сала.

3 - Рамазанны нишләтәбез?

Балалар:

-Җырлатабыз!

Рамазан:

-Юк,үзем генә җырламыйм, малайлар белән җырлыйм. Әйдәгез, малайлар,бергә җырлыйк әле!

“Эх, сез матур кызлар!” җыры башкарыла.

Коля:

-Минем Адилә белән “Куш кулым” җырын җырлыйсым килә.

Булат :

-Әйдәгез,без дә кушылабыз.(Җырлы бию башкарыла)

Алина:

-Малайлар,без хәзер сезнең тапкырлыкны тикшереп карыйбыз.Сез безнең табышмакларга җавап таба алырсызмы?

Малайлар:

-Әйдәгез,әйтеп карагыз.

Азалия:

-Табышмакны мин башлыйм:

Ач дисәң- ачыла,

Яп дисәң- ябыла.

Малайлар җавап әйтәләр:

-Авыз.

Азалия:

-Әйе, дөрес.

Мәрьям:

-Ә хәзер минем табышмакны тыңлагыз:

Бертуктаусыз йөри,урыныннан кузгалмый.

-Сәгать .

Алина:

-Ә хәзер мин әйтәм:

Ишектән керер ,түргә менеп утырыр.

-Суык.

Рамазан:

-Кызлар,минем табышмакка җавап эзләгез әле:
Кышын ята таштай,

Язын чаба аттай.

Кызлар:

-Боз.

Рамазан:

Белдегез кызлар!
Адилә:
Минем табышмакның җавабын кем табар икән?
Ду-ду итә,
Хайваннарны йөгертә,
Урамга чыксаң ,сырыша,
Төрткәләргә тырыша.
Колак,битне чеметә,
Юлны биткә себертә,
Гармунсыз да биетә.
Малайлар:
-Буран.

Алып баручы:

-Кызлар,малайлар!Әйдәгез әле “Зәңгәр чәчәк “ уенын уйнап алыйк!(Түгәрәккә басалар)

Булат Азалияне биергә чакыра.

Азалия:

Минем яулыгым бар ,әйдәгез “Күз бәйләшле” уйныйбыз.

(1-2 бала уйнагач әби килеп керә,күзен бәйләгән малай әбине тотып ала.Калган малайлар кайсы кая качып бетә.)

Әби:

-И-и-и, яшь чагымда егетләр кочакласа да ояла идем,кит әле,кит. Бәрәкалла,тукта әле,кем соң бу?Син бит , кызым, кызлар гына утырабыз дигән идең.(Качкан җирләреннән малайлар чыгалар)

Кызлар:

-Әби ,зинһар өчен ,орышма инде,без бик тәртипле генә утырдык бит!

Әби:

-Ник орышыйм инде,балалар, яшь чакларда үзебез дә аулак өйләрдә утырып ,”Аулак өй”җырын җырлый идек .Әйдәгез,бер яшь чакларны искә төшерик әле .

”Аулак өй” җыры җырлана.