Урок английского языка с информационными технологиями по теме "Прошедшее простое время"

Разделы: Иностранные языки


Эпиграф урока:

 “Practice makes perfect”.
(Практика ведет к совершенству)

Цели урока:

1. Образовательные:
– обобщить знания учащихся по теме Прошедшее простое время”;
– формировать навыки грамматически правильного говорения;
– продолжить формирование навыков применения знаний полученных на уроке в практической деятельности (чтение аутентичных книг и газет на английском языке);
– формирование коммуникативной компетенции;
– закрепление навыка по созданию самостоятельных презентаций.

2. Развивающие:
– развитие способности к функциональному восприятию грамматической структуры Past Simple и ее использование в речи;
– развивать монологическую и диалогическую речь;
– развитие самостоятельности при изучении грамматического материала;
– продолжить формирование умения обобщать;
– активизация навыков говорения в монологической и диалогической речи;
– развивать умения восприятия речи на слух с целью полного понимания.

3. Воспитательные:
– воспитание уважения к культуре других народов, потребности и способности понимать их образ жизни;
– формирование культуры общения;
– формирование понимания единства учебного процесса, взаимосвязь различных предметов;
– развитие самостоятельности.

Формы работы: фронтальная, индивидуальная и групповая.

Методы: эвристический, когнитивный, сознательно-сопоставительный.

Оборудование: Презентация по теме Прошедшее простое время”; карточки с заданиями для работы в группах, книги для дополнительного чтения в электронном формате “ Blackbeard s Treasure Jenny Dooley_(Express Publishing)_Graded Readers Level 1”,газеты “Moscow news”, раздаточный материал для контроля детьми усвоенных знаний, анкеты для родителей

Ход урока (Development)

The beginning of the lesson. Greeting. (Организационный момент и приветствие.)

Teacher: Good morning ,pupils !Good morning, our guest! We are very glad to see you at our lesson. We want to show you our reading and grammar skills Let’s start.

Warming up. Повседневные вопросы о погоде, дежурных, дате проведения. (Учитель/ученики.)

The aim of the lesson (Постановка цели урока) :

Teacher: During you holiday you made presentation “The Past Simple Tense” ,read some English books and articles in “Moscow news”. How do you think, what is the theme of our lesson? What is the aim of our lesson?

Pupils: The theme of our lesson is “The Past Simple Tense” ,the aim is “Practice our grammar knowledge in reading and discussing English literature and articles”.

The main part of the lesson. (Основной этап урока)

Presentation “The Past Simple Tense”

Now Alisa , Vova and Dima show us their presentation “The Past Simple Tense”

Приложение 1.

Do you have any questions? Let’s practice this grammar

– Listening

Приложение 2. (Приключенческая история в Past Simple.)

Before listening.

Remember the story. Ask and answer.

1. Why was Highcliff House empty?
2. Who was in the sitting room of the house?
3. Did Tom and Jess telephone the police?
4. What did the children hear in the house?

 During the listening.

– Circle correct answers according your listening.

1. Tom wanted to find the woman
a) hall b) woman c)footsteps

2. Tom and Jess went from the sitting room to the
a) bedroom b) playroom c)hall

3. The children went from the playroom to the
a) dining room b) kitchen c)hall

4. The footsteps were very loud
a) in the kitchen b) near the stairs c)upstairs

5. The children saw ________next to the stairs
a) a torch b) a person c)a door

6. Jess shouted
a) Let>s go b) ‘Aaahhhh!’

Answers: 1-b/2-c/3-b/4-b/5-c/6-c

Exercise minute. 

Stand up! Stand straight! Hands up! Hands down!
Hands to the sides! Hands forward! Hands backward!
Hands on your hips!
Turn to the left! Turn to the right!
Bend left! Bend right!
Bend down, your hands touching your toes.
Hands up! Grow as tall as a tall tree! Nod your head!
Turn your head to the left, to the right!
Stretch yourselves! Move your fingers!

– Using language in daily life (reading and discussing).

Teacher: Where can we use our knowledge of this grammar?

Pupils: In our daily life (in reading and discussing English literature and articles).

The pupils read and discuss some articles and books from their Home Reading

<Рисунок1> , <Рисунок 2> (Фото статьи из газеты, фрагмент книги.)

4. Выводы Summing up (2 мин):

Обобщение материала по карточкам ,вывод общей схемы времени.

Приложение 3.

5. Выходной контроль GRAMMAR TEST. 

Complete the story with the Past Simple. You have 5 minutes. Good luck!

Tom and Jess (run1 ran home. There's gold in Highcliff House' they
Shouted . 'Where was it?' their father asked?' 'In a secret room,' they
Answered 'Sit down and listen to the story of Highcliff House,' (say) 2____ their father.
'A long time ago a very rich man and his wife lived at Highcliff House.
They (be) 3_____very bad people. The poor people in the village worked for them but they hated them. One day the rich man (go) 4_____to the village and three men killed him. Then these men (run)5_____to the rich man's house. They wanted to steal his money. The man's wife (be) 6_____ in the sitting room. She (hear) 7_____the men's footsteps and (hide) 8_____her husband's money in a secret room .The men killed the wife but they never
(find) 9 ____the money .That (be) 10four hundred years ago on January 10th.'
'And today is January 10th,' (say) n_____ Tom. 'Yes,' (say)12_____his father. 'That's why you (see) 13_____the woman in the sitting room and (hear)1 4_____ the footsteps and the scream! The rich woman is the ghost of Highcliff House!'
Учащиеся проверяют себя по ключам, выставляют себе оценку Answers: 1-ran/2-said/3-were/4-went/5-ran/6-was/7-heard/8-hid/9-found/10-was/11– said /12-said/13-saw/ 14– heard

Teacher: Have you achieved your purpose for the lesson? (Рефлексия.)

6. Home work (Домашнее задание ):

Teacher: Open your school diaries and write down your home work.

Приложение 4.

Thanks for your work. Good bye.

7. Заполнение анкеты родителями.  Приложение 5.