My house. 4-й класс

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»

Класс: 4


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (3 МБ)


Цель: обобщение лексического и грамматического материала по теме “My house”.

Задачи:

Обучающие:

  • повторение лексики по теме “My house”;
  • расширение словарного запаса;
  • активизация употребления в речи грамматической структуры с оборотом there is/ there are.

Развивающие:

  • развитие навыков диалогической и монологической речи;
  • развитие языковых способностей и устойчивого интереса к изучению английского языка.

Воспитательные:

  • воспитание любви к своему дому;
  • формирование эстетического вкуса учащихся.

Оборудование: мультимедийный проектор, ноутбук, презентация.

Ход урока

1. Приветствие и оглашение темы урока. (Слайд № 1)

T. Stand up! Good morning, children!

P. Good morning!

T. I am glad to see you! Sit down, please! How are you? What date is it today? Who is absent today?

P. (Pupils’ answers)

T. Very good. Today the topic of our lesson is “My house”. We will remember the words on the topic and the grammar construction “there is/there are”.

2. Фонетическая зарядка. (Слайд № 2)

T. At first, we must repeat some sounds to speak about our house.

Phonetic drill:

3. Речевая зарядка. (Слайд № 3)

T. Where do you live? (In a house or in a flat?) Is your flat/house big? How many rooms are there? (Pupils’ answers)

T. What rooms are there in this house?

Pupils’ answers. (There is a kitchen, a living room, a bedroom, a bathroom and a hall).

4. Упражнения на закрепление лексического материала.

(Слайд № 4)

T. Look and say what pictures you see.

P. Pupils’ answers. (TV, chair, sofa, carpet, table, picture, armchair)

(Слайд № 5)

Put the letters in these words in the right order and find out the words on the topic “My house”.

o, f, s, a (sofa)

l, c, c, o, k (clock)

r, a, m, h, c, i, a, r (armchair)

w, n, o, i, d, w (window)

a, c, p, r, t, e (carpet)

h, s, l, e, f (shelf)

a, p, m, l (lamp)

c, p, t, i, u, e, r (picture)

5. Повторение грамматической структуры с оборотом there is/there are.

Оборотом there is/are начинаются предложения, сообщающие о наличии или существовании (или отсутствии) в определенном месте или отрезке времени лица или предмета (лиц, предметов), еще неизвестного собеседнику. Перевод таких предложений начинается с конца. Рассмотрим, как образуется утверждение, отрицание и вопрос с оборотом there is, there are.

(Слайд № 6) Утверждение:

There is + a (артикль) + сущ. в ед. ч. + место. Например, There is a kitchen in the house.

There are + сущ. во мн. ч. + место. Например, There are two armchairs in the room.

(Слайд № 7) Отрицание:

There is + no + сущ. в ед. ч. + место. There is no TV in the bedroom.

There are + no + сущ. во мн. ч. + место. There are no windows in the hall.

(Слайд № 8) Вопрос/ответ:

Is there + a +сущ. в ед. ч. + место? Is there a piano in your room?

- Yes, there is. / No, there isn’t.

Are there + сущ. во мн. ч. + место? Are there posters in your bedroom?

- Yes, there are. / No, there aren’t.

6. Физкультминутка. (Слайд № 9)

Hands up! Hands down!
Hands on hips and sit down!
Hands up! Hands to the sides!
Bend left! Bend right! (2 times)
Hands up! Hands down!
Thank you and sit down!

7. Описание картинок с использованием пройденного грамматического материала

(оборот there is/there are).

(Слайд № 10)

T. Now I want you to look at the pictures and try to guess what room this is.

This is the first picture. (It’s a bedroom).

What is there on the picture?

Pupils’ answers. (There is a bed/ shelf/ wardrobe/window/carpet/poster/ pillow in the room. There are books, toys in this room.)

(Слайд № 11)

What room is it? (It’s a living room).

What is there in the living room?

Pupils’ answers. (There is a sofa/chair/picture/television/lamp/bookshelf/coffee table in the living room. There are cushions/curtains in this room.)

8. Проверка домашнего задания. (Слайд № 12)

1. There ____ one window in the kitchen. (is)

2. There ____ no posters in my room. (are)

3. There ____ many doors in Jim’s house. (are)

4. There ____ a big living room in the flat. (is)

5. There ____ two bathrooms in the house. (are)

9. Игра-соревнование.

Ребята делятся на две команды. Им предлагаются картинки с изображением комнат на слайдах. Каждая команда по очереди называет один из предметов мебели или других слов, описывающих то, что они видят на слайде. Побеждает та команда, которая назовет больше предметов.

T. Let’s form two teams and start our contest. Look at the pictures and say what there is in the rooms:

(Слайд № 13) Picture 1. (TV, sofa, armchair, chairs, table, vase, flowers, picture, lamp, books, shelves, bookshelf, floor, walls...)

(Слайд № 14) Picture 2. (bad, wardrobe, computer, picture, table, chair, clock, toys, ball, carpet, bookshelf, books...)

(Слайд № 15) Picture 3. (sofa, armchair, coffee table, lamps, carpet, window, pictures, curtains, flowers...)

T. So the winner of our contest is... the first/ the second team. All the members of the team get excellent marks. The contest is over. Thank you for your work.

10. Домашнее задание. (Слайд № 16)

T. Open your diaries, please, and write down the home task: describe your favorite room in your house or flat. Well. Stand up. The lesson is over. Thank you very much. Good bye!

P. Good bye!