Основной целью своей работы на всех ступенях обучения английскому языку считаю достижение учащимися грамотности и речевого взаимодействия. Чтобы реализовать эту цель необходимо учитывать интересы, потребности и проблемы учащихся на каждой ступени обучения, прежде всего при отборе тем для обсуждения, привлечения актуального аудио и видео материала, аутентичных текстов.
Если учащиеся восприняли новый материал, осмыслили в результате самостоятельной деятельности, то у них создаются все условия для закрепления в памяти приобретённых знаний и умений, что позволит им осуществлять коммуникативное взаимодействие.
Существует много способов закрепления знаний, но в учебном процессе наиболее распространённым является повторительно-обобщающий урок. Но как такой урок сделать интересным, увлекательным, доступным даже для слабоуспевающих учащихся. Безусловно, процесс повторения и закрепления требует немалой затраты времени и усилий, как со стороны учителя, так и со стороны учащихся. Считаю важным совместить элементы повторения с элементами получения новой информации, что даёт возможность логически соединить уже изученный учебный материал и готовит к восприятию нового, обогащая и расширяя не только прошлые знания и навыки, но и кругозор учащихся.
Хочу подчеркнуть, что при организации повторительно-обобщающих уроков, я отвожу большую роль самостоятельной работе ученика, отбирая материал от простого к сложному, опираясь на способности каждого. Свобода выбора темы или задания способствует тому, что даже слабоуспевающие ученики могут предоставить интересную работу, и это побуждает их к дальнейшим занятиям по овладению английским языком.
В заключение статьи предлагаю конспект повторительно-обобщающего урока по теме: «Путешествие». Предлагаемый урок может быть использован на средней и старшей ступени обучения. В подготовке к проведению урока использовались материалы из учебника К.Кауфман, М.Кауфман «Счастливый английский.ру» для 7 класса, Л. Денисова, С. Мезин Английский язык учебное пособие для 10 класса, интернет сайты: Английская школа Елены Джонсон http://englishschool12.ru/, Выучим английский вместе! http://englishtips.org/.
Повторительно-обобщающий урок по теме: «Путешествие»
Цели урока:
- повторение и обобщение темы «Путешествие» в монологических высказываниях учащихся, развивать способность давать свою оценку;
- развитие творческой и познавательной активности, расширить кругозор учащихся.
Задачи урока:
- обогащение лексического запаса и активизация мыслительной деятельности учащихся;
- способствовать развитию эмоциональной, интеллектуальной и мотивационной сфер личности учащихся;
- закрепить приобретенные учащимися умения и навыки;
- подготовить к восприятию нового материала;
- воспитание бережного отношения к памятникам архитектуры и искусства.
Тип урока: комплексное применение знаний.
Структура урока:
- Мотивация.
- Актуализация комплекса знаний.
- Образец комплексного применения знаний.
- Самостоятельное комплексное применение знаний.
- Проверка усвоения самоконтроль.
- Мотивация последующей подготовки.
- Рефлексия.
Оснащение урока:
- карточки с индивидуальным заданием (Приложение 1);
- компьютер, проектор, экран;
- видеоролики с загадочными местами планеты (Приложение 2, Приложение 3);
- тексты для домашнего чтения (Приложение 4) .
Ход урока
1. Организационный момент.
Сообщение целей и задач урока.
Teacher: Good morning, boys and girls! I’m sure that you are full of energy and ready to work. First, you’ll do some tasks, and you’ll have a chance to express your opinion; then we’ll listen to your creative works and finally we learn more interesting information about mysterious places. Let’s start our lesson with the words of St. Augusting «The world is a book, and those who do not travel, read only a page». (How do you understand these words? What do you think about it?)
Учащиеся высказывают собственное мнение.
2. Peчевая зарядка.
Teacher: Listen to some sentences and agree or disagree with the statements.
- Teenagers usually travel with their parents.
- Travelling develops the mind.
- Tourists always travel on business.
- Learning of the world is the food of human minds.
- A journey of a thousand miles begins with a single step.
- Usually travelling is dangerous and expensive.
3. Основной этап урока.
I. Teacher: Now look at the blackboard, try to express your opinion and say why people travel. Complete the following sentences.
- Normally they travel ... (for pleasure, ...).
- Some people prefer travelling by ..., others ....
- People need some things for their trip. These are ...
- When they travel they like to ... (make new friends, ...).
- People like to travel because it is ....
- Of course sometimes travelling can be ...
- And still travelling is ....
- My friends (parents) and I like ....
II. Teacher: I see you are active and you know much about travelling. It’s high time to listen to your creative works.
- Просмотр презентаций, подготовленных учащимися самостоятельно. Каждый слайд комментируется, демонстрируя и развивая навыки монологической речи.
- Несколько учащихся рассказывают о своих путешествиях.
- Учащиеся, которые отсутствовали на предыдущем уроке, получают карточки с индивидуальным заданием. (Приложение 1)
Темы творческих работ (подготовительная самостоятельная домашняя работа по выбору учащихся):
- Статья в газету «Tourism Today», «My summer holidays».
- Сочинение: «My holidays in the country», «East or West, Home is Best», «My unforgettable Trip», «Fire of Travelling», «Travelling».
- Эссе: «What colors does your summer have? », «Why do I wish to see the USA?»
Презентация или монологическое высказывание на любую из заданных тем.
Teacher: Fine! Thank you for your information! (Учитель оценивает работу каждого)
III. Teacher: The next task: I want to know what tourists you are. Listen to the statements and choose the version that suits you: a), b), or c). Be attentive and soon you will learn what kind of tourist you are.
A quiz «What kind of tourist are you?»
1. At the weekends you usually ...
a) spend a day on the sofa and watch TV.
b) spend your time with friends.
c) walk your dog or do sports.
2. Which character do you like best?
a) Harry Potter.
b) Robin Hood.
c) Peter Pen.
3. You are lost in the forest. What will you do?
a) Climb a tree and cry.
b) Sit on the ground and wait for help.
c) Use a compass and try to find the way.
4. You are near the lake. There is no hot water, but you want wash your hair.
a) You won’t wash your hair and wait for your cosy bathroom.
b) You’ll warm up some water in the cauldron and ask somebody to help.
c) You’ll wash your hair in the lake.
5. What is fun about sleeping in a tent?
a) It’s a bad idea for fun.
b) You can have good jokes and horrible stories in a tent.
c) It’s good for you to sleep in the open air.
6. You get up early in the morning. Everybody is still asleep. What will you do?
a) Read a book.
b) Cook breakfast.
c) Make the campfire.
7) You are going by car, so you can take one heavy thing with you. What will you take?
a) A TV.
b) A computer.
c) A boat.
8. When you go camping, your backpack is heavy because you carry?
a) A lot of warm clothes.
b) A lot of nice snacks.
c) A lot of things for your friends.
9. When you come back after camping what is the first thing you do?
a) Go to the bathroom.
b) Phone all your friends and tell about your adventures.
c) Go to the kitchen.
Teacher: Are you ready to know your results? Who has mostly As (Bs, Cs) answers? Listen, it is about you.
Your results.
Mostly As
You are a sleeping bag. Camping isn’t for you. The ground is cold and the
backpack is very heavy. So it’s better for you to go by car. But you are clever.
If something happens, you have good ideas which help everybody. Your friends
like to listen to your stories by the campfire.
Mostly Bs
You are a campfire. Everybody likes you. You are always the centre of any
group. You sing, dance, you make jokes. Camping without you isn’t fun. But you
are not always ready for difficult situations – you need your friends like a
campfire needs a lot of wood.
Mostly Cs
You are a torch. You are a very good tourist and will survive in any
situation. You always help your friends. You can make a campfire and cook food,
you can carry heavy things. There is only one problem: your light is very
important, but it is warm enough.
Teacher: Do you agree with your results?
IV. Teacher: There are a lot of mysterious places on our planet. Could you remember any of them?
(Учащиеся называют известные им таинственные места.)
Only one of the seven wonders of the ancient world can be seen today, what is it? What building would you visit today? What do you like most?
Teacher: I want you to see short films about mystical places on our planet. All these things are fantastic. Let’s see and then we discuss new information. (Приложение 2. Приложение 3)
Questions: What is the first film about?
Who is the main character of the film? What is his job?
What places did he visit? What is this island?
What ancient tribes lived in this island?
What have we learned about these places?
What is the second film about?
What kind of country was talking about?
What ancient tribes lived in this country?
Which cities mentioned in the film?
What have we learned about the country?
Would you like to visit these mysterious places? Explain your answer.
Teacher: But we speak mainly about ancient constructions. And what about the modern world? What wonders of the modern world do you know? Let’s try to describe their condition. Who is guilty in destruction of monuments?
There is a very dangerous ecological situation on our Earth, global warming, acid rains, radiation, lack of oxygen, carbon dioxide destroys our environment and of course outstanding buildings and monuments. We are responsible for everything on our Planet.
4. Подведение итогов.
Teacher: You are well prepared for the lesson. Your works are informative. Thanks to everyone. You get only good marks today.
Домашнее задание: учащиеся получают тексты для домашнего чтения. (Приложение 4)
5. Рефлексия урока.
Поделимся впечатлениями:
- Что узнали?
- Что понравилось?
- Мои достижения ...
- Что меня удивило ...
- Я научился ...