План урока:
- Организационный момент
- Речевая зарядка (разговор о погоде и т.д.)
- Ознакомление с названием, тематикой и задачами урока
- Фонетическая зарядка (отработка звуков, стихи)
- Основная часть урока
- Отработка ЛЕ и РО
- Обучение диалогической речи
- Физкультминутка
- Основная часть урока
- Аудирование
- Обучение монологической речи
- Сканворд
- Объявление домашнего задания
- Подведение итогов урока
Цели урока:
- Обобщить знания учащихся по теме: “My house”.
- Совершенствовать навыки и умения.
Задачи:
1. Образовательные:
- Углубить и расширить знания учащихся по пройденной теме.
- Закрепить пройденный лексический и грамматический материалы.
2. Развивающие:
- Развитие навыков монологической и диалогической речи.
- Развитие навыков устной речи и аудирования.
- Развитие памяти, логики, мышления, активности учащихся.
3. Воспитательные:
- Повысить мотивацию учащихся к изучению английского языка.
- Воспитать умение работать в парах и индивидуально.
- Прививать любовь к родному дому, очагу, близким.
Оснащение: тематические картинки, карточки с заданиями, плакат с грамматическим материалом по теме: «There is…There are…», аудиозапись, мультимедийная презентация.
Ход урока
I. Организационный момент
Приветствие
Учитель: The bell has gone. Stand up, please.
Good morning, boys and girls!
I am glad to see you.
Ученики: Good morning, good morning to you!
Good morning, our teacher,
We are glad to see you.
Речевая зарядка (разговор о погоде и т.д.)
Учитель: Sit down please.
Now please answer my questions:
- Who are on duty today?
- What date is it today?
- What day is it today?
- Who is absent today?
- What is the weather like today?
OK. Thank you
Учитель задает вопросы, а дежурные отвечают на вопросы учителя (разговор о погоде, о том, кого нет на уроке и т.д.)
Ознакомление с названием, тематикой и задачами урока
Учитель: Today we have the final lesson on the topic «My house». We shall do different exercises: we shall make up the dialogues, we shall remember the words on the topic, listen to the text and so on.
Учитель сообщает задачи урока.
II. Фонетическая зарядка (отработка звуков, стихи)
На доске написаны слова на фонетическую отработку звуков.
Учитель: Look at the blackboard and repeat after me.
[i] | [w] | [ei] | [əu] | [uː] |
kitchen | we | play | go | living room |
living room | where | day | show | dining room |
watch | today | |||
work |
Ученики повторяют слова за учителем.
Учитель: Now let’s read the poem.
Let's go to my house.
Let's go today.
I'll show you all the rooms
Where we work and play.
Here is the kitchen
Where Mother cooks for me.
Here is the living room
Where I watch TV.
Here is the dining room.
We eat here every day.
And this room is my room
Where I sleep and play.
– Now repeat it after me.
Ученики читают стих, который записан на доске, повторяя за учителем.
<Рисунок 1>
III. Основная часть урока
Отработка ЛЕ и РО
Учитель: Now answer the question: “What is there in your flat?” Make up the sentences using the pictures on the blackboard.
Ученики составляют предложения.
<Рисунок 2>
Учитель: We learned two words “home” and “house” when we talked about the topic “My house”. They have the same meaning. But there is some difference between them. Explain it, please.
Home – the place where you live or where you feel that you belong (принадлежишь).
House – the building that is made for people to live in.
Ученики объясняют разницу в употреблении 2 слов.
Учитель: Look at the screen. There are some sentences. Fill the gaps with the words “home” and “house”. Use two cards on your desks. Rise up the blue card if you use the word “house” and the yellow one if you use the word “home”.
- Is your … light or dark?
- I like to stay at …
- Moscow is my … town.
- Where is your …? – It’s in Privolnaya Street.
- Is Peter at …?
- My … is near the school.
- The Browns live in a… in York.
Thank you, pupils.
<Рисунок 3>
<Рисунок 4>
Обучение диалогической речи
Учитель: Your cousin has recently moved from Omsk to Moscow. Ask him/her about his/her new house. Work in pairs, using the words.
Ученики составляют диалоги. (Приложение 1)
<Рисунок 5>
<Рисунок 6>
IV. Физкультминутка
Учитель: Now let’s have a rest. Denis, come to the blackboard and start doing exercises, and your classmates will repeat them after you.
Hands up! Clap, clap!
Hands on hips! Step, step!
Bend your left,
Bend your right.
Turn yourself around.
Hands up! Hands down
Hands on the sides
Sit down!
Один из учеников проводит физкультминутку.
Учитель: Ok. Thank you. Let’s continue our work.
<Рисунок 7>
<Рисунок 8>
<Рисунок 9>
V. Основная часть урока
Аудирование
Учитель: Now we are going to listen to the text about Pete’s house. I’ll give you cards with the questions. You should answer them.
Pete lives in a house in the country. His house is not very big. There are four rooms in his house: a bedroom, a living room, a bathroom and a kitchen. There is also a hall and a toilet in Pete’s house. When Pete leaves the house he locks the door with the key. Pete goes into town by car. When he comes back he always leaves the car behind the house.
Answer some questions: (Приложение 2)
- How many rooms has Pete got? What are they?
- Does Pete lock the house or does he leave the door open?
- How does Pete lock the house?
- Where does he leave the car?
Ученики слушают запись. Потом отвечают на вопросы.
Учитель: Ok. Well done. Thank you for your work.
<Рисунок 10>
Обучение монологической речи
Учитель: We listened to the text about Pete’s house. I see you have prepared the plans of your houses. Will you try to describe your house?
Ученики рассказывают про свой дом.
<Рисунок 11>
<Рисунок 12>
Сканворд
Учитель: Now please take these copies. Find the words in the list. (Использовался сайт puzzlemaker.discoveryeducation.com)
Ученики решают сканворд. (Приложение 3)
<Рисунок 13>
VI. Объявление домашнего задания
Учитель: Now please open your diaries. Write down your home task. You should learn the poem by heart. (Приложение 4)
Ученики записывают домашнее задание.
VII. Подведение итогов урока
Учитель: Thank you for your work. I think we’ll stop there. Don’t forget to give me your diaries. I’ll give you a mark. The lesson is over. Goodbye.
Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учеников.