Урок в 4-м классе по теме "Степени сравнения прилагательных"

Разделы: Иностранные языки


Обучающие цели:

  • закрепление лексического материала по теме "Город и село";
  • применение ранее изученного материала в новых ситуациях общения;
  • активизация степеней сравнения прилагательных;

Развивающие цели:

  • развитие речевых навыков;
  • аудирование - развивать навыки восприятия на слух;
  • чтение - развитие навыков чтения вслух;
  • письмо - развитие навыков письма;
  • развитие памяти и логического мышления.

Воспитательные цели:

  • Воспитание любви к природе, к окружающей среде.

Оборудование:

  • проектор, магнитофон, рисунки, плакат "Сельская местность", мяч.

Ход урока

I Орг. момент.

Teacher: Good morning, boys and girls! I'm glad to see you!

Sit down, please. Let's begin the lesson.

Look out of the window. What's the weather like today?

Is it winter?

What do you like to do in winter?

What can you do, if the weather is cold and snowy? (слайд 1)

Презентация.

II

1. Фонетическая зарядка.

Now, look at the board and read the sentences.

It's a pity that Kitty lives in a big city. (слайд 2).

2. Активизация степеней сравнения прилагательных.

Tell me, please, what adjective we used to describe the city? (big)

What forms of adjectives do you know? (Comparative and superlative).

What suffixes help us to form the comparison? (Comparative - - er, superlative - - est, и обязательно артикль the). (слайды 3,4)

Write down the comparative and superlative forms of the word "big".

Big - bigger - the biggest (запись на доске одним учеником).

Today we will continue to work with the comparison of adjectives.

3. Проверка домашнего задания.

Now, boys and girls, let's check your homework.

Open your books at page 38, Ex.17. We will read the story "The Sun and the Wind"

Чтение по ролям сказки.

4. Тренировка навыков использования степеней прилагательных в речевых образцах.

Open your books at page 40, Ex.19. Listen and read.

Very good! Now let's play game with the ball. You must listen and tell me the comparative and superlative forms of the adjectives.

Are you ready?

  • Long
  • Big
  • Hot
  • Large
  • Wide
  • Dirty
  • Happy

Super work!

5. Работа в рабочих тетрадях.

Open your WORKBOOK and do Ex.6, page22.

Будьте внимательны со словами, в которых удваиваются согласные и которые заканчиваются на букву У.

You have several minutes.

Let's check! Read, please.

6. Физ. минутка.

Touch your head, touch your nose.

Touch your ears, touch your toes:

7. Активизация введенных прилагательных в изученных речевых образцах.

Now we will answer some questions and use the model.

  • Who is stronger?
  • Who is smaller?
  • Which is shorter?
  • Which is colder?

Работа по картинкам и по модели предложения.

Look at the picture and tell me please, what you can see?

(the country and the city - плакат "Сельская местность" )

Make up the sentences, use the model.

8. Работа по учебнику.

Ex. 23, page 41 (устно)

One by one.

III Подведение итогов.

Рефлексия.

What have we learnt today at the lesson?

Look at the board and read the sentences once again. (слайд 5)

It's a pity that little Kitty lives in a big city.

Find the adjectives in this sentence and tell the comparative and superlative forms.

Слово little не подчиняется правилу сравнения прилагательных, это слово-исключение. На следующем уроке мы будем говорить о таких словах.

Домашнее задание.

SB № 22, page 40.

Thank you for the lesson. I'm very pleased with your work. Your marks for the lesson are: (слайд 6)