Урок в 3-м классе "A quiz in the Green School"

Разделы: Иностранные языки


Задачи:

  • Формирование и развитие грамматических навыков и умений (Вопросительные предложения в настоящем простом времени).
  • Расширение страноведческого кругозора учащихся (знакомство с праздниками в англоязычных странах).
  • Воспитание толерантности в ходе общения в группах, развитие внимания, воображения учащихся.

Оборудование: Проектор, экран, компьютер, слайды к урок, магнитофон.

Ход урока

1. Организационный момент.

T: Hello, my dear girls and boys! I am glad to see you.

Cl: We are glad to see you too.

T: How are you, Emil?

P: I am OK. Thank you. And you?

T: Good. I see you are OK today. Today we have a nice lesson, we have a quiz at our Green School.(Слайд 1).Приложение 1

2. Фонетическая зарядка.

T: First, let`s train our tongues. You can see some tongue twisters on the screen. (Слайд 2)

Repeat after me, please:

She sells sea shells on the sea shore.

A black cat sat on a mat and ate a fat rat.

T:  Look at the screen and repeat after me: (Слайд 3).

One - the first

Two - the second

Three - the third

Twenty - the twenties

Twenty three - the twenty third

(Слайд 4).

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

(Слайд 5).January, February, March, April, May, June, July, August September, October, November, December.

3. Речевая зарядка. T:Tell me, please:

What day is it today? - It is Wednesday.

What is the date today? - It is the 17th of February.

T; Well, let`s begin our Quiz. We`ll get acquainted with the poem "Six serving man" (Слайд 6).

I have six honest serving man
They taught me all I knew
Their names are: What and Why and When
And How, and Where, and Who.

T: Listen to the translation of this poem in Russian:

Есть у меня шестерка слуг,
Проворных, удалых
И все, что вижу я вокруг,-
Все узнаю от них.

Они по знаку моему
Являются в нужде,
Зовут их: Как и Почему,
Кто Что, Когда и Где.

(Сдайд 7). What , Why , When, How , Where ,Who.

4. Основная часть урока.

A Quiz at the Green School.

T: Today we have a Quiz at the Green School. We`ll work in groups. Choose the leader and name your teams.

(Сегодня в лесной школе - викторина, в которой могут принять участие все желающие. Победителем станет тот, кто правильно ответит на вопросы, которые подготовил для учеников лесной школы - кролик Мартин.)

Фонетическая зарядка.

Мартин заканчивает последние приготовления к викторине. Он очень волнуется: то вдруг не может вспомнить, куда положил призы для победителей: [w]-[w]-[w]: where,where,where;

То забудет время начала викторины: [w]-[w]-[w]: when,when,when;

То не может решить, какой галстук одеть: [w]-[w]-[w]: which, which, which.

То не слышит, что ему говорят помощники: [w]-[w]-[w]: What ,What, What.

То удивится большому вопросительному знаку, нарисованному на плакате: [w]-[w]-[w]: why, why,why

То посмотрит, сколько зрителей собралось в зале: [h]-[h]-[h]: how,how,how many, how many.

То задумается, кто станет победителем:[h]-[h]-[h]-[hu:]-[hu:].

Но вот заиграла веселая музыка - пора начинать викторину.

T: Make up a question and answer it, please. ( Составь вопрос из слов. Ответь на него).

like, Do, to, questions, you, ask? (Слайд 8).

Т: Jill wants to take part (участвовать) in the Quiz. Help her to make questions. Exercise 2 on page 87.

... is your name?

... is your surname?

...are you from?

... do you live?

... old are you?

... is your birthday?

...is your favourite holiday?

... do you like to do?

... friends have you got?

...pets have you got?

2) T: Now answer the questions. Ex.3, p.87. Tell about yourself. ( Рассказ о себе).

T: Thank you, my dears. You were super!

5. Динамическая пауза. Action song. "We can do anything".

6. Выполнение упражнений на развитие грамматических умений и навыков.

Выполнение упр.4,стp.87 (работа в группах).

T: Children, help Helen to do the Quiz. Work in teams, please.

The first of January is... the first day of school.
The 25th of December is ... the Children`s Day.
The 1st of May is... Christmas Day in England.
The 1st of September is ... May Day.
The 7th of January is... The New Year`s Day.
The 14th of February is ... Christmas Day in Russia.

T: Dear friends, let`s speak about holidays.

Example: I like the New Year`s Day. I can walk with my friends. (I get presents, meet my friends. Usually I send postcards. I always visit my grandparents.)

Say what holiday you like and why you like it.

Т: Ребята, давайте вспомним как строятся специальные вопросы в настоящем времени? Вопрос начинаем с вопросительного слова, за ним употребляем вспомогательный глагол (am, is, are, do, does). За ним подлежащее: ты, мы, вы, они, и т.д. После вопросительных слов What, How many/How much используем существительное.

Выполнение упр. 6,стp.87 (в группах).

T: Let`s prepare the questions of the quiz. (Слайд 9).

  • is, your, name, What?
  • What, your, is, surname?
  • old, you. How,are?
  • are, Where, from, you?
  • is, When, birthday, your?
  • do, you, like, What, to do?
  • you, got, Have, a pet?
  • is, favourite, your, What, holiday?

Упр.1,ст p.88. T: Our friend Tiny wants to take part (участвовать) in the quiz. Let`s help him.

Интервью "английского мальчика" Дэвида .Ученики класса задают вопросы мальчику. Гномик Тайни не расслышал и переспрашивает. (Составление вопросов в 3-м лице ед.ч.) На карточке:

Name - David

Surname - Brown

Country- England

Town - London

Age - 9 years old

Birthday - 20th of April

Favourite holiday - Christmas

Sport - basketball

I have got 2 friends

I have got 5 pets

Questions: 1.What is your name? - What is his name?

2. What is your surname? - What is his surname? и т.д.

7. Домашнее задание: упр.4, с.84-85 . Прочитай письма, которые пришли в лесную школу. Выбери письмо, которое тебе понравилось. Скажи, почему.

8. Подведение итогов деятельности учащихся.