Цели урока: углубить и расширить знания учащихся по теме Австралия, закрепить изученный материал в ходе подготовки к интегрированному уроку, синтезировать знания по географии и по английскому языку.
Задачи урока: Повторить лексический материал по теме “Австралия”; учить вести разговор на английском языке об Австралии; расширить кругозор учащихся об этой стране, её традициях и достопримечательностях.
Оборудование: проекционный аппарат, экран, компьютер, карта Австралии, фильм об Австралии, набор картинок, отображающих особенности природы, животного мира и местного населения данной страны, задания для учащихся, диск с записью для аудирования, CD-проигрыватель, глобус, набор картинок для оформления класса.
Учебники: Счастливый английский. Кн. 3: Учеб. Для 10-11 кл. сред шк.\ Клементьева Т.Б., Б. Монк. М. Просвещение, 1998.
Ход урока
Урок проводиться в форме конференции (в основном на английском языке и частично на русском).
1. Организационный моментПриветствие учащихся, проверка состава, мобилизация внимания.
Учитель английского языка: Hello, boys and girls! Today we have unusual lesson.
Учитель географии: Здравствуйте, ребята. Сегодня у нас с вами необычный урок: урок географии и английского языка
2. Основная часть.Учитель английского языка: We’ll speak about Australia. This country is unique thanks to its own history, territory and traditions. Why is it so unique and special?
Australia also known as the Land Down Under because if you dig a hole from England through the centre of the world, you’ll get Australia – it’s literally under England; also it is situated in the Southern Hemisphere, the bottom half of the world.
Учитель географии: Мы с вами будем говорить об Австралии, её особенностях, традициях. Начать я бы хотела со стихотворения, которое красочно отражает представление некоторых людей об этой стране.
Она располагается под нами.
Там очевидно ходят вверх ногами.
Там расцветают в октябре сады,
Там протекают реки без воды
Там в зарослях следы бескрылых птиц,
там кошкам достаются змеи,
рождаются зверята из яиц
и там собаки лаять не умеют.
Деревья сами лезут из коры.
Ученик: The report about Australia
Australia is a country, an island and a continent at the same time. It is located in the southern hemisphere. Most of Australia is semi-desert. That’s why most of the people live in the richer south-east. Captain Cook arrived in 1770 and hoisted the British flag and Australia was British.
The national holiday, Australia Day, is now celebrated on or near January 26th in memory of landing of the British in 1788.
Today Australia is an independent federative state consisting of 6 states and 2 territories. It is a member of the Commonwealth headed by the British Queen. The capital of the country is Canberra. The Australian Flag
The Australian Coat of Arms
Task 1
Что изображено на картинках?
26 January 1788
Учитель английского языка: There are many beautiful cities in Australia. Among them is Sydney.
Учитель географии: Сидней не столица Австралии, но один из самых больших городов это страны.
Ученик: The report about Sydney
The capital of Australia is Sydney. It is the largest and oldest city in Australia. Sydney is home to nearly four million people. Sydney's population is mainly English in background, but more than a quarter of its residents were born overseas! The main countries of origin are the UK and Ireland, New Zealand, Europe, former Eastern Bloc countries, Lebanon and South East Asia. Tourists from all over the world are attracted by Sydney's natural beauty, Mediterranean climate, and its impressive galleries, museums, architecture and parks. With a warm, sunny climate it is not surprising that Sydney is city of sport lovers. No wonder the city was chosen to host the 2000 Olympic Games. Sydney is surrounded by ocean and national parks. Sydney Opera House is one of the greatest examples of 20th Century architecture. It was conceived by Danish architect Joern Utzon. It is a symbol of Sydney's cultural life.
Учитель географии: В Австралии есть одно место, которое прельщает тысячи туристов ежегодно, своей таинственностью. Это Гора Улуру.
Доклад об Улуру.
Улуру – самый большой в мире монолит. Улуру или как его ещё называют Айэрс-рок, находится в 450 км от Алис-Спрингс. Это уникальное изобретение природы имеет высоту 348 м, длину 3,6 км и около 3 км в ширину. Гора возвышается среди равнины, но самое интересное, что она может менять цвет, в зависимости от освещения. Например на закате солнца она становиться ярко красной. Учёные до сих пор не могут объяснить, почему это происходит. Они изучили её состав, но ничего оригинального не нашли. По мнению учёных скале более 6 млн. лет.
Просмотр фильма.
Учитель английского языка: Australians are very proud of their natives, Aborigines.
Ученик: Aborigines probably came to Australia from Indonesia 50,000 years ago. There was no written Aborigine’s language and most of the 600 tribes spoke different dialects. The arrival of Europeans gradually brought an end to the traditional Aboriginal way of life. Today, most Aborigines live in cities and towns and only a few continue the old nomadic way of life. In recent years, white Australians have become more sensitive to the Aborigines’ situation and there is a growing appreciation of their culture.
Task 2
These statements are true or false
- Aborigines originally came from India.
- they were farmers
- There is no written Aboriginal language.
- Europeans destroyed their traditional way of life.
Учитель английского языка: The national language of Australia is English, but it is special. Australian call themselves Aussi.
Task: Australian Slang
Listening (прослушайте и сравните фразы Австралийского английского и британского английского)
If you ever go to Australia, yo're going to have to know how to speak to the natives. Of course, they all speak English, but there are many words and expressions that are used in Australia and are known in the rest of the world. Here are some of the common ones:
AUSTRALIAN ENGLISH |
BRITISH ENGLIH |
G'day mate |
Hello, friend |
What do you do for a crust? |
What do you do? |
Good on ya, mate |
Well done |
How ya goin? |
How are things? |
She is a stunner |
She is beautiful |
What a ripper |
He's lovely |
She'll be right mate |
It will be OK |
Fair dinkum |
It's true |
No worries, mate |
Everything is alright, my friend |
It's a dog dinner |
It is a mess |
Let's have a squiz |
Please let me look |
They had a yarn |
They had a conversation |
She spart the dummy |
She got really angry |
He went burco |
He got very angry |
I am dry as Jatz's cracker |
I am very thirsty |
We are up shit creek without a paddle |
We have problems |
Task 3
Текст после таблицы необходимо с австралийского английского необходимо перевести на британский английский и сказать о чём текст. (ученикам раздаются листы с заданием).
AUSTRALIAN ENGLISH |
BRITISH ENGLISH |
arvo |
afternoon |
barbie |
barbecue |
chook |
a chiken |
Chrissie |
Christmass |
crook |
not well, ill |
cow |
anything that is difficult |
cozzie |
swimming suit |
dead horse |
tomato sause |
drongo |
a foolish person |
fair dinkum |
really, honestly |
grizzle |
to complain |
Hooly-Dooly |
an expression of surprise |
journo |
journalist |
kanga/ kangaroo |
shoe |
lollies |
sweets |
lolly |
money |
mate |
friend |
mozzie |
a mosquito |
She'll be apples |
It will be all right |
snags |
sausages |
Write this text in British English
Hey, mate! Come along to our barbie this arvo. We're going to cook the snags. I don't mean to grizzle, but i was feeling pretty crook during Chrissie.
Учитель английского языка: Australian wild life is also very interesting. Some animals live only here.
Ученик. The report about animals
КУЗУ. Too a night marsupial a small animal living mainly on trees. Possesses a tenacious tail which can strongly keep for branches of trees, like monkeys. Eats leaves, Flowerbed and a bark, but does not disdain also eggs of birds.
ЕХИДНА. It is at first sight similar on a hedgehog, but actually is strong from it differs. The female postpones one egg and bears it in a bag. Its hatching cub develops in a bag and pinches allocation of lacteal glands of mother. Thanks to the sharp needles it is malicious almost has no natural enemies, except for natives who sometimes use its meat in food.
ВОМБАТ. Lives in southern areas of Australia. Digs to itself the deep branched out hole. Eats roots, leaves and mushrooms.
СУМЧАТЫЙ ДЬЯВОЛ. Lives only on Tasmania; sometimes it even name Tasman ski a devil. This predator spends day in thickets of bushes, and leaves on hunting at night. Very much likes to battle, engages with stronger opponent, wins even dogs. If it to catch a cub, easily is tamed and becomes attached to the person.
УТКОНОС. Platypus – absolutely especial lowest mammal. At it big in form shovel a beak that gives it similarity to a bird. Though the duck-bill concerns mammals, its female postpones eggs, usually their two, in a soft film shell, which and hatches in a nest about ten days.
Task
Do you know the names of Australian animals and birds? Match the pictures to the names.
1) 2) 3)
4) 5) 6)
7) 8)
a) echidna b) wombat c) kangaroo d) cockatoo e) night devil f) platypus g) emu h) koala
3. Итог урокаХод и содержание урока должны подвести учащихся к выводу о том, что Австралия загадочная, интересная и уникальная страна и чем больше узнаёшь о ней, тем более загадочной она становиться.
Заключительное слово учителей английского языка и географии.
Объявление оценок (по географии и английскому языку), полученных учащимися за урок.
Рекомендации для чтения литературы.