Урок разработан по УМК В.П.Кузовлева - 7 класс (учащиеся изучают английский язык с 5 класса).
Место урока в изучении раздела: обобщающий урок;
Продолжительность урока: 45 минут.
Обеспечение урока:
- персональный компьютер;
- мультимедиапроектор ;
- учебник;
- доска.
В урок входит презентация и необходимые аудио и видео файлы.
Цель: Обобщение материала по теме "Защита окружающей среды".
Задачи:
- активизировать лексику по теме "Защита окружающей среды" в речи учащихся;
- активизировать грамматические конструкции "Simple Present Passive" и " Simple Present Passive (Complex structures)" в речи учащихся;
- развивать умение читать с целью извлечения конкретной информации;
- развивать чувство обеспокоенности экологической ситуацией вокруг нас;
- формировать желание помогать природе;
- развивать воображение.
Ход урока
I. Организационный момент.
II. Речевая зарядка. (слайд 1)
The Earth is our environment. What are the results of our influence on it. There are a lot of environment groups which take care of our planet. So, how do you treat the Earth? Today we are going to answer this question.
Do you protect nature? What do you do? How does it help the Earth?
III. Просмотр видео.
Активизация лексики по теме "Защита окружающей среды" в речи учащихся.
Тренировка грамматического материала.
1) If we are not worried about the Earth some ecological problems appear. I want you to watch a small video and answer the question: "What are these problems?" Let's watch the video. (видео 3 мин. 07 сек.)
2) What ecological problems appear?
3) There are a lot of ecological groups which care for our environment. We also have a wonderful opportunity to do a contribution. What are we told, asked or allowed to do or not to do to help our planet?
IV. Проверка домашнего задания.
Чтение с целью извлечения конкретной информации.
At home you were to read about the animal world of Florida. (слайд 2)
Where is Florida situated?
Florida is one of the USA states. It is located in the south-eastern part of the USA. It is rich in wildlife of all kinds.
Let's read the words before reading the text.(Слова на доске)
manatee bald eagle
pelican
sea turtle
porpoise
population
The Miami Audubon Society Hutchinson Island
Accident
Scientific
Fear
fewer
Start reading.
- Look at the screen, match the animal and its name. (слайд 3)
Finish the sentences about the animals which are described in the article. (слайд 4)
V. Аудирование.
It is well known that not only ecologists, but also people of different professions try to help our planet. (слайд 5)
The American composer P.Winter composed ecological music. I want you to listen to the lullaby and to define what animal sings it. (музыка)
Did you like the lullaby? What animal sings it? (слайд 6)
You are right/ It is a whale. The music is called "Lullaby from the Great Mother Whale for the baby seal pups". (слайд 7)
VI. Объяснение домашнего задания.
I want you to draw pictures in which you will express feelings, emotions and images which this music arouse in your mind.
VII. Подведение итогов.
При подготовке к уроку использовались УМК В.П.Кузовлева 7-й класс и интернет ресурсы.