Урок английского языка по теме "Mrs Goody's Shop". 2-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 2


Цель: развитие коммуникативных навыков учащихся.

Задачи:

  • образовательная: активизировать употребление изученной лексики по темам "Fruit and Vegetables"", "Colours", "Sweets";
  • развивающая: развивать орфографические и коммуникативные навыки;
  • воспитательная: воспитывать у учащихся интерес к изучению иностранного языка средствами коммуникации.

Средства обучения и оборудование: УМК Liz Hocking, Mary Bowen, учебник для 2 класса, Macmillan, 2010, Workbook, Карточки со словами, картинки, пакетик с конфетами.

Ход урока

Организационный момент.

Teacher : Good morning, children! I am glad to see you again. And I invite you to the:

Pupil 1 : zoo?

Teacher: No.

Pupil 2: park?

Teacher: No. Look at the blackboard. (poster 5). It's Mrs Goody's shop.

Warming up.

Teacher: Now, look at her and answer my questions. Are there any books?

Pupil3: No.

Teacher: Are there any caps?

Pupil4: No. There are sweets, cakes, lollipops:

Pupil5: apples, bananas, grapes,

Teacher: Yes, you are right! But Pirate Jack mixed everything up. Please, help Mrs Goody to put vegetables, fruit and sweets in a proper box.

(Детям предлагаются три "корзины" и карточки со словами по темам "Овощи", "Фрукты", "Сладости". У доски работают три "помощника").

Развитие коммуникативных навыков.

Teacher: You are good helpers. And now count everything.

Pupil1: How many sweets are there?

Pupil2: There are six sweets.

Pupil3: How many melons are there?

Pupil4: There are four melons.etc.

Teacher: You are good at counting! Have a rest!

Физкультминутка.

Red and yellow, green and blue,
Orange, pink and purple too.
Rainbow lollipops,
Lolli, lolli, lollipops.
Rainbow lollipops,
Just for you!

Развитие орфографических навыков.

Teacher : Open your Workbooks at page 45. Please look at the picture and answer the questions and write your answers:

1. How many books are there?

2. How many apples are there? etc.

6. Активизация изученной лексики, грамматических структур и коммуникативных навыков:

Teacher: Mrs Goody has some sweets for you and she wants you to play with her. Agree?

(Один учащийся держит пакет с двумя конфетами, другой пытается угадать сколько конфет. Если позволяет время, дети могут меняться ролями.)

Pupil 1: How many sweets are there?

Pupil 2: Is there one sweet?

Pupil 1: No.

Pupil 2: Are there two sweets?

Pupil 1: Yes.

Pupil 2: One for you and one for me.

Pupil 1: Yes. Here you are.

Pupil 2: Thanks.

7. Подведение итогов урока.

Teacher: I would like to thank you for your good work in Mrs Goody's shop.

(Комментирование оценок.) The lesson is over. Good bye.