Урок-обозрение по УМК И.Н. Верещагиной по темам "Seasons" и "The English year". 3-й класс

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»

Класс: 3


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (3 МБ)


Цель урока: обобщить и систематизировать знания, умения и навыки учащихся по темам: “Seasons”, “The English year”.

Развивающий аспект – развитие интереса у учащихся к общению на английском языке; развитие способности к догадке, развитие коммуникабельности, развитие способности осуществлять репродуктивные и продуктивные речевые действия, делать выводы из прочитанного, развитие памяти, внимания, воображения.

Воспитательный аспект – воспитание культуры общения и потребности в практическом использовании языка; воспитание уважения к традициям и праздникам другого народа, бережного отношения к природе.

Учебный аспект – развитие коммуникативных способностей в условиях заданных речевых ситуаций, активизация лексических навыков по темам, развитие навыков аудирования, развитие монологической речи, развитие навыков чтения, контроль орфографического навыка, обобщение знаний по темам.

Социокультурный аспект – обогащение знаний по страноведению (учащиеся узнают о главных парках Лондона), расширение знаний учащихся о традициях и праздниках в странах изучаемого языка, расширение кругозора учащихся.

Оборудование:

  • УМК И.Н. Верещагиной для 3 класса;
  • ПК, мультимедийный проектор, экран;
  • презентация в Power Point;
  • карта Лондона;
  • индивидуальные карточки для выполнения заданий.

Ход урока

1. Организационный момент. Приветствие и сообщение целей урока.

- The bell has gone, children. Get ready for the lesson. Stand up, please.

- Good morning, girls and boys! (Good morning, teacher!)

- I’m glad to see you. What date is it today? Who is absent? Today we’ll review the material on the topics “Seasons”, “The English year”. We’ll speak, do some interesting exercises, read, write, play, do the crossword. Слайд 2, 3

So, let’s begin our lesson with phonetic exercises.

2. Фонетическая зарядка.

Repeat after me: Слайды 4 5

[eı] – say, day, May, April

[u׃] – too, tooth, school, pupil, June

[aı] – eye, write, time, bye, my, July

[æ] – can, man, January

[e] - weather, September, November, December, February

[Λ] – Monday, summer

[α׃] – grass, March

3. Речевая разминка.

Children, we’ve learnt a lot of information about seasons. So, let’s see what you know.

Answer my questions, please. Слайд 6

  1. How many seasons are there in a year? There are 4 seasons in a year.
  2. What are they? They are: autumn, winter, spring and summer. Слайд 7
  3. What season comes after autumn? (It’s winter.) Слайды 8,9
  4. Name winter months, please. (December, January, February) Слайд 10
  5. What season comes after winter? (It’s spring) Слайды 11, 12
  6. Name spring months, please. (March, April, May) Слайд 13
  7. What season comes after spring? (It’s summer) Слайды 14, 15
  8. Name summer months, please. (June, July, August) Слайд 16
  9. What season comes after summer? (It’s autumn) Слайды 17, 18
  10. Name autumn months, please. (September, October, November) Слайд 19

Do you remember the poem “Seasons”? Let’s sing the song. Слайд 20

Spring is green,

Summer is bright,

Autumn is yellow,

Winter is white.

4. Развитие навыков аудирования и монологической речи.

So, I’ll give you some riddles. Listen to me very attentively and try to guess. What season is it?

  1. It is cold. There is a lot of snow in the streets, on the houses, in the trees. The trees are white with snow. Some animals sleep. - (Winter) Слайд 21
  2. It is warm and sometimes hot. The trees and grass are green. The birds sing songs. We can swim. We can play volleyball and football on the green grass. - (Summer) Слайд 22
  3. It is warm. It isn’t hot. There is a lot of water in the streets. There are small green leaves in the trees. The grass is green too. - (Spring) Слайд 23
  4. It often rains. It is cold. Pupils begin to go to school. There are a lot of vegetables and fruit. - (Autumn) Слайд 24

What season is it now? What is your favourite season and why?

Ответы – монологи учащихся.

And what’s the weather like today? Is it cold or warm? Is it sunny or cloudy today? Is it raining? Is it windy? How do you like the weather today? Слайд 25

Ответы учащихся.

5. Физкультминутка.

Are you tired? Let’s do our exercises. Stand up, please. Who wants to be a trainer? Come here, please.

Hands up, hands down,
Hands on hips, sit down.
Stand up! Hands to the sides!
Bend left, bend right.
Hands on hips!
One, two, three, hop!
One, two, three, stop!
Stand still!

6. Развитие навыков монологической речи.

We’ve learnt a lot of information about English holidays. So, let’s see what you remember. Your task is to match two columns: the name of the holiday and the date and say: Слайд 26

For example: English (and/or Russian) people celebrate Halloween on the 31st of October.

Russian and English holidays

St. Patrick’s Day

1 April

St. Valentine’s Day

25 December

May Day

31 December - 1 January

April Fool’s Day

31 October

Easter

1 September

Halloween

17 March

Christmas

14 February

New Year

March - April

The Day of Knowledge

May

“Old” New Year

7 January

 

13-14 January

Ученики стрелками соединяют название праздника и дату, составляя предложение. Таким образом, составляются предложения с названиями всех праздников, указанных в таблице.

(Приложение 1)

So, we’ve remembered the names and the dates of the main holidays. There are so many holidays. What holiday do you like best? What is your favourite English holiday? You must explain why you like it, how we celebrate it, how you usually celebrate it. Let’s listen to you.

Монологи 1-2 учеников о любимом английском празднике. Ученики задают дополнительные вопросы. Можно задать несколько вопросов для проверки внимательности и понимания прослушанного.

 7. Проверка домашнего задания. Развитие навыков чтения. Анализ после прочитанного.

It’s time to check up your home task. Let’s read. Open your books on page 124, exercise 9 - the text “London’s parks”. Did you like the text? Did you understand everything? Did you learn anything new from the text? Before we read the text let’s study some words.

Перед чтением текста необходимо снять трудности при чтении некоторых слов.

Some new words that you must know:

На доске записаны слова c транскрипцией:

 London, Hyde Park, Regent’s Park, continent, famous.

Now, please, look at the map of London. Can you see these parks?

Ученики видят на карте эти парки.

После прочтения текста ученикам предлагается найти в тексте следующие слова и выражения. Учитель называет на русском языке, ученики – на английском.

Please, find some words and word combinations in this text. What is the English for:

Большой город – city,

Самые большие парки – the biggest parks,

Известный зоопарк Лондона – London’s famous Zoo,

Разные страны и континенты – different countries and continents,

Получать удовольствие от посещения зоопарка – enjoy visiting the Zoo,

Хорошо проводить время – have a very good time.

Now, please, answer my questions:

  1. What are the biggest parks in London?
  2. Where is London’s famous Zoo?
  3. What can you see in the Zoo?
  4. What can you do in English parks?
  5. Why Londoners like to go to the parks?

Ученики отвечают на вопросы.

Now, please, do the task. Are the sentences true or false? Agree or disagree with the statements. If the sentence is right, you must tick “true”. If the sentence is wrong, you must tick “false”.

(Приложение 2)

Ученики получают карточки с заданием, в которых отмечают верные и неверные утверждения. Затем меняются карточками с соседом по парте и проверяют. Слайд 27

8. Контроль орфографического навыка. Закрепление лексического материала.

Let’s play. Do the crossword. You have some minutes – think and write down necessary words.

Каждый ученик получает кроссворд. Слайд 28

(Приложение 3)

Your time is over. Let’ check up. What is your mark? Слайд 29

9. Домашнее задание.

Now, please, open your diaries and write down your home task for the next lesson. Your home task for the next lesson: Home Reading (lessons13, 14) –

Texts “Halloween”, “Trick or Treat” – read and translate to know more information about this interesting and so popular children’s holiday. Слайд 30

10. Подведение итогов урока, обсуждение участия каждого из учеников в работе на уроке, выставление оценок. Рефлексия (смайлики).

Did you like our lesson today? What have you learned today? What did you enjoy best?

I think that today we had a very interesting and useful lesson. You worked very well and I liked your work. Your marks are … . Now you know a lot about seasons, weather, English holidays and London’s parks. I’m sure that your good knowledge of English will help you in your future life. Our lesson is over. Thank you. Goodbye. Слайд 31