Цель урока: совершенствование умений и навыков использования настоящего совершенного времени в устной речи, развитие навыков аудирования и говорения посредством изученного грамматического и лексического материала, формирование познавательного интереса учащихся.
Задачи:
1. Учебный аспект:
- Формирование и развитие коммуникативных умений учащихся на основе языковых, лингвострановедческих и социокультурных знаний и навыков: умение воспринимать на слух и понимать сообщения, умение понимать структурно-смысловые связи текста и совершенствование навыков устной речи.
- Отработка навыка употребления настоящего совершенного времени с just, yet и already.
- Активизация изученного лексико-грамматического материала, расширение лексического запаса.
- Проверка навыков устной речи, аудирования и чтения.
2. Развивающий аспект:
- Развитие языковых и познавательных способностей, чувств, эмоций школьников, готовности к коммуникации;
- Интеллектуальное развитие учащихся, формирование логического мышления.
- Развитие памяти и внимания.
- Развитие умения работать в парах и индивидуально.
3. Воспитательный аспект:
- Формирование уважения и интереса к животному миру;
- Воспитание интереса к учению и формированию познавательной активности.
Учебный материал:
- Учебный курс Friends 2, Carol Skinner, Longman.
- Презентация.
- Биболетова, Добрынина “Enjoy English 3” для 5–6 классов общеобразовательных учреждений.
- Target Vocabulary 1, Peter Watcyn-Jones, Penguin English
Применяемые технологии:
- Коммуникативно-ориентированное обучение;
- Личностно-ориентированное обучение;
- Развитие познавательных интересов;
- Информационные технологии;
- Игровые.
Время 45 минут.
ТСО: компьютер, проектор, презентация в MS Power Point по теме урока.
План урока
I. Начало урока
- Организационный момент.
- Речевая зарядка (карточки) и фонетическая зарядка (слайды 2 и 3).
- Введение в тему урока.
- Проверка домашнего задания
I. Основной этап
- Развитие навыков аудирования – понимание общего смысла и детальное понимание аудио текста (задания 1 и 2 на листочке)
- Физкультминутка.
- Ведение и отработка навыков употребления настоящего совершенного времени в устной речи (слайды 4–6)
III. Заключительный этап
Подведение итогов.
Ход урока
I. Начало урока.
1. Приветствие:
Good morning, children.
Today we are going to practice Present Perfect in speaking and talk about animals
2. Речевая зарядка: (карточки)
First, let’s remember the use of the Present Perfect tense with “ever”. You are going to get a set of cards with questions “Have you ever…?” I’d like you to ask and answer these questions. Work in pairs.
(Вопросы на карточках:
Have you ever fallen asleep at the lesson?
Have you ever lost your keys?
Have you ever got lost in a forest?
Have you ever won a contest?
Have you ever caught a bird?
Have you ever written a story?
Have you ever failed a test?
Have you ever lied to your mum?
Have you ever seen a burglar?
Have you ever run in the water?)
Фонетическая зарядка:
Listen and repeat after the teacher (Слайд 2)
Listen and repeat the pronunciation of ending – ed (слайд )
3. Введение в тему урока:
Tell me how we form Present Perfect. When do we use this tense? Today we are going to learn another use of the Present Perfect tense.
Проверка домашнего задания: (на листочках)
Now let’s check up your homework. You have a piece of paper with pictures and names of different animals. Your task was to match them.
I also asked you to revise irregular verbs. Now we are going to play a game called bingo.
I call out the first form of irregular verbs, your task to find the corresponding third form and cross it out. The first person to cross out all the verbs, says “Bingo!” and wins.
II. Основной этап
1. Развитие навыков аудирования
Now, children, let us get to know two kids. Their names are Sophie and Pascal. We are going to listen to interview with them. Listen and answer 2 questions (ex. 1)
Аудирование: (Слайд 4)
Listening 1.
Listen to the interview and answer the questions:
- Where can you see humpback whales?
- Can they sing or dance?
Now you are going to listen to the interview again and this time do ex. 2
Listening 2.
Listen to the interview again and match:
|
|
Now let us check the answers. You can see the interview on the screen.
2. Физкультминутка: (на доске слова)
Are you tired? Let us make some banana shake now! Stand up! All together! (Дети произносят рифмовку и сопровождают ее соответствующими движениями.)
Wash banana, wash, wash banana. (x2)
Peel banana, peel, peel banana. (x2)
Cut banana, cut, cut banana. (x2)
Shake banana, shake, shake banana. (x2)
Drink banana, drink, drink banana. (x2)
3. Ведение и отработка навыков употребления настоящего совершенного времени в устной речи.
Very well done! Sit down, now. We are going to learn some grammar now.
Do exercise 1 from grammar section on your pieces of paper.
1. Fill in the gaps in the sentences using the words already, just and yet (one of them you must use twice)
- Our father’s … gone to the USA.
- Sophie and Pascal have … seen octopuses, sharks, dolphins, seals and crabs.
- We haven’t seen a humpback whale ….
- Have you listened to our recording …?
Now let us look at the screen, check your answers and analyse grammar. (Слайд 5, 6)
Do ex.2
2. Match:
|
|
Now practice pronunciation and drill the sentences. (Слайды 7, 8)
Now, let us have some written practice:
2. Make sentences about Alex. Use just or yet.
- speak /Sophie and Pascal – Alex has just spoken to Sophie and Pascal.
- (not) listen to / recording of the whale’s song – Alex hasn’t listened to the recording of the whale’s song yet.
- Look at/ photo of the humpback whale
- (not) choose the photos for the magazine
- See/ the photos of the other sea animals
- (not) have/time to write for the magazine
4. Sophie and Pascal are getting ready to go to the USA. Ask and answer about Sophie and Pascal’s list:
III. Заключительный этап.
Подведение итогов.
Thank you very much for your work at the lesson. Some of you get good marks today. (Ввыставление оценок / отметок.)
Write down your home task, please – work book ex. 22 p. 33 and ex. 23 p. 34